Управляемо захранване на усилвателя

Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Схемата е на Матсушита (панасоник, техникс) и идеята е да се драйвва захранването на клас А усилвател с помощта на друг, по мощен без начален ток. Идеята не е лоша, ама никой не се е сетил, че по този начин в захранването на клас А усилвателя влиза всичкия генериран мармалад от тоя, който осигурява захранването.
Пробвал съм подобно нещо, само, че с еднотактен клас А и не останах впечатлен. Транзисторите си имат достатъчно много недостатъци, че да им прибавяме още един - лошо захранване.
Без чувствителни говорители, визирам поне 92-3 дБ чувствителност, Хай Енд не става.
Тогава и 5-6 вата са достатъчни съседите да извикат патрулката :)
А такава мощност си се постига с класически еднотактник.
Всичко останало са компромиси и опити да се прави от пръдня боя.
Евтин Хай Енд не съществува, факт е, че матсушита отдавна не ползва тази схема, явно и на тях не им е харесал звука :)
Неонов младежо, имам странното усещане, че влагаш прекалено много енергия в изгубени каузи с надеждата, че ще откриеш "топлата вода"
Явно всичко това е продиктувано от желанието ти да направиш с минимални вложения нещо хубаво. Е, не става. Или го правиш както си трябва (и харчиш едни много пари за това - рисърч, експерименти и сравнения) или просто имаш някаква посредствена система, защото не си готов да инвестираш солиден капитал в това начинание.
Аз всъщност нямам никаква, все не ми остава време и свободен капитал за това :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Goro »

Виждал съм, слушал съм и съм мерил подобни усилватели. Например единия беше 2x6 kW с височина 1U - италиански. Работи в кл. "В", а се захранва от стъпало кл. "D". Служи за озвучаване на големи площи. Това са усилватели извън тематиката на форума.
С подобни усилватели се озвучава 1-ва зала на НДК.

D.Kolev

#5 Мнение от D.Kolev »

Neon_Knight написа:Èíòåðåñíà îáà÷å ñè îñòàâà òåîðèÿòà çà íå÷óâñòâèòåëíîñò íà óñèëâàòåëÿ êúì îòêëèêà íà ãîâîðèòåëÿ.


çà òîâà ñè èìà èçõîäíè òðàíñôîðìàòîðè, ïî-äîáúð íà÷èí íÿìà.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Ivan Rachev »

D.Kolev написа:
Neon_Knight написа:Интересна обаче си остава теорията за нечувствителност на усилвателя към отклика на говорителя.


за това си има изходни трансформатори, по-добър начин няма.
...+ умения да разхождаш говорителя възможно най-малко :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

D.Kolev

#7 Мнение от D.Kolev »

Ivan Rachev написа:...+ óìåíèÿ äà ðàçõîæäàø ãîâîðèòåëÿ âúçìîæíî íàé-ìàëêî :wink:


êîåòî çíà÷è- àêóñòè÷åñêî ñúãëàñóâàíå = ìàëúê îòêëèê :wink:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Daniel Petrov »

Т. е. да си дойдеме на думата - хорни, може и да са) "къси", аз примерно 4-4.5м ги броя за такива, но задължително с малка компресионна камера и широколентови говорители (мотори без съдържание на кобалт не са интересни, ако ще драйверите да са с мембрани от "незнамкакваси" хартия, добита от "незнамкаквоси" дърво) Изображение
Другото - еднотактен клас А без ООВ и по възможност със стъклария с изпомпан въздух, а не с охлаждащи алуминиеви радиатори.
Изображение

Мнението ми по отношение на другите варианти на апаратура... ИзображениеИзображениеИзображение
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта