Еднотактен клас А с полеваци

Съобщение
Автор
bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#1 Мнение от bachelor »

John3V написа:благодаря за безценната информация - да бил свирел усилвателя Laughing
И как по-точно ще се отразят тия мизерни 100микрофарада на фона на 10-те к микрофарада?
Въпросът е риторичен.

sith-cat написа:
John3V написа:За какво се слага последователно на товара в паралел на 10000uF oще 100uF или е печатна грешка?
С каква индуктивност са дроселите?


Вероятно става въпрос за сребърно-танталов електролитен кондензатор и се слага, за да... свири усилвателя :wink:



Обръщам внимание на подчертаното :D

Аватар
analogsa
има опит
има опит
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 24, 2006 1:00 am
Местоположение: JHB
Обратна връзка:

#2 Мнение от analogsa »

John3V написа:А може ли малко инфо?
Защо се ползва еднопътно изправяне fr604?
Как се получава 24-25V, като се захранва от 2х~20V? Същия въпрос важи и за другото захранване.
За какво се слага последователно на товара в паралел на 10000uF oще 100uF или е печатна грешка?
С каква индуктивност са дроселите?


Изправянето не е еднопътно. Не съм сигурен как беше на български но тази схема се нарича center-tapped full wave. Има по малко шум от превключване на диодите в сравнение с моста. Като се вземе предвид пада в/ху дросела (1волт?) ще излязат около 25волта на изхода.

Големият електролит има лоши параметри при високи честоти и нарастващ импеданс. По малкият компенсира.

А аз си мислех че този форум не бил за начинаещи :?

Много одобрявам отделното захранване за входният Fet - свири много по-добре така отколкото с генератор на ток.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Daniel Petrov »

John3V написа:благодаря за безценната информация - да бил свирел усилвателя :lol:
И как по-точно ще се отразят тия мизерни 100микрофарада на фона на 10-те к микрофарада?
Въпросът е риторичен.

Въпросът е меко казано смешен :)
Много добре ти е разяснил материята колегата в горният пост, надявам се да си разбрал поне донякъде за какво иде реч.
Въпросите, които задаваш ме карат да си мисля, че известно време ще е добре да пишеш за усилватели само ТУК.
Добре е човек да оценява обективно способностите и знанията си, следствие на което да знае кое и как (не) трябва да коментира, така, че да не предизвиква усмивки у хората, които го четат.
Това е усилвател от висок клас, който въпреки привидната си простота не е лъжица за всяка уста и направата му изисква солидно познаване на материята, както и достатъчно добър опит в електрониката.
П.П. Малко елементарни зависимости:
Амплитудна стойност на напрежението/тока (променлив, синусоидален, това мисля, че няма нужда да го обяснявам какво е и защо е така) е с sqrt(2) по голям от ефективната стойност, т.е. около 1.414 пъти.
Обратно:
ефективната стойност е около 0.707 от амплитудната.
При 20 волта променливо, постоянното след изправянето и филтрацията в идеалния случай е малко над 28 волта.
Предвид тока (2.8А) и следващият от това пад около волт и нещо в/у диода и също толкова и върху дросела, напрежението стазва около 25 волта.
При лоши фитриращи кондензатори с високо вътрешно съпротивление, нещата ще бъдат и по зле, т.е. може да се загуби и повече, заради по големите пулсации в този случай.
Това са елементарни неща, които ако човек не знае, е по добре да не се занимава с електроника. Рискува да го убие тока или да запали жилището си.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

John3V

#4 Мнение от John3V »

@Daniel Petrov:
Въпросите ми бяха към теб, тъй като ти си пуснал схемата.
И все още очаквам да кажеш поне с каква индуктивност са дроселите, а мощността на съпротивлението от 2.2Ohm (според протичащия ток, посочен в контролната точка излиза над 30W).
А относно по-малкия шум на този вид захранване - не съм много сигурен. Вярно е, че по-малкото диоди си казват думата, но при реално измерване на две схеми не открих разлика - затова и питам.

btw, кондензатора на изхода наистина ли трябва да е толкова голям 10000uF? При подобни схеми за толкова ниска мощност обикновено капацитети от порадъка на 1000uF вършат перфектна работа.
А щом "малкия" кондензатор се намаля индуктивността на големия електролит, не е ли по-удачно този кондензатор да е неполярен?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Goro »

Ако масата на усилвателя не е занулена, има съществена разлика между изправител с гртц и със средна точка на трансформатора. При гретца, когато диодите са запушени, масата на усилвателя няма галванична връзка с вторичната на трансформатора. Трансформатори без екранна намотка и голям капацитет между първичната и вторичната вкарват смущения и то не през захранването.
Ако източника на сигнала не е със занулена маса (повечето са такива), усилвателя също не е желателно да се занулява.
За стойността на дроселите ползвайте формулата на Томсон и разбира се с въздушна междина. Има калкулатор - PSUD2, който също може да ползвате.

georgek

#6 Мнение от georgek »

Предполагам Даниел е пуснал тест за интелигентност :-)
R-а трябва да е 0.22 Ом (Иначе Закона Ома казва че пада върху му ще е повече от 6 Волта... - горкият транзистор....).
При тази постановка мощността която се налага да разсее е по малко от 2 Вата (P=I*I*R), което и в оригинала си дава 17.248W а не 30W

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Daniel Petrov »

John3V написа:@Daniel Petrov:
Въпросите ми бяха към теб, тъй като ти си пуснал схемата.
И все още очаквам да кажеш поне с каква индуктивност са дроселите, а мощността на съпротивлението от 2.2Ohm (според протичащия ток, посочен в контролната точка излиза над 30W).
А относно по-малкия шум на този вид захранване - не съм много сигурен. Вярно е, че по-малкото диоди си казват думата, но при реално измерване на две схеми не открих разлика - затова и питам.

btw, кондензатора на изхода наистина ли трябва да е толкова голям 10000uF? При подобни схеми за толкова ниска мощност обикновено капацитети от порадъка на 1000uF вършат перфектна работа.
А щом "малкия" кондензатор се намаля индуктивността на големия електролит, не е ли по-удачно този кондензатор да е неполярен?


Резистора е R22, т.е. 0.22 ома.
Нали не си мислиш, че седя постоянно пред компа, тръпнейки в очакване да се появи някой такъв като тебе, за да му отговарям на въпросите? И, че получавам заплата от министерството на образованието за това?
Кое е най удачно и какво трябва (според теб), касае един евентуален друг процес, в който ти си дизайнера. В случая така съм решил/сметнал аз.
П.П. 1000 микро стигат за разделителен на автокасетофон с ТДА2003/4, но там не говорим за хай-фи въобще.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Daniel Petrov »

Схемата претърпя сериозни промени с цел подобряване на качеството и опростяване. Захранването на първия транзистор е вдигнато на 45В и е стабилизирано с ценери. Дроселът по захранване е 3Н/140 ома.
Крайният транзистор се захранва с 27В през дросел 150mH и има начален ток 2.8А.
Изходната мощност е около 9-10 вата при 4 ома.
Ицо (demiurg) идва при мен снощи да го слуша (поради чисто технически проблеми слушахме само един канал).
Нека сподели впечатления :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Demiurg »

Аз техническата част не мога да обсъждам, само слушам, но ми хареса. :D Слушахме Pink Floyd, Dream Theater, Diana Krall, Anna-Maria Jopek, Norah Jones, че даже и Dave Holland Big Band. Все дискове, които мисля че ги знам наизуст, и в които пак открих нови неща...

Даже и на един канал си личи всеки инструмент - ясно дефиниран и като честота, и като тембър, и къде е в пространството. Даже има и "въздух между инструментите", какъвто съм слушал само при ламповите усилватели. Не знам как да го кажа, но има някакъв "лампов" характер тоя усилвател. И е хипер бърз !!! И хипер детайлен !!!
Най-накратко - дори и така както го слушахме, насипан на масата, звучеше прекалено добре !! Нямам търпение да го чуя по- събран, на два канала, и то вкъщи !!! :lol:

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта