DoGC

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

DoGC

#1 Мнение от Kiril Kirilov »

DOGC е новото кодово име-работно заглавие на малкото отроче на widowmaker(схемата не е авторска,а е доработка на публикувана такава). Голямо молене падна, докато дъмпи схемата, записана на "специалния" му хард-диск :twisted:
Но ето, тя е вече факт. Скоро се надявам да има и работещ вариант. Както и BLIND-тестове заедно с Gain Clone-а. Мисля, че е справедливо да ги съпоставим по 3 важни причини:

1) Цената на тази схема е съизмерима с тази на Gain Clone
2) Сложността на изработката е много близка
3) НАЙ-ВАЖНО, моите очаквания са значително да превъзхожда като звучене популярната схема.

Ще се борим дори платката да има размерите на вече произведените за
Gain Clone платки. Така че, да бъде възможен изборът ChipAmp OR A+B на една и съща цена. Като в случая определящ ще бъде най-обективния критерии - звученето...

Ето и схемата:

И един въпрос. Знаете ли какво означава DOGC? :twisted:

Схемата на края на темата ->

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#2 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Наброих към 33 чарка в горната картинка; извинете невежеството ми, но може ли и малко разяснения ? 10х. И още нещо - обозначението Death of .. e доста задължаващо, ще трябва бая да се постараете.
Поздрави,
Теодор
Изображение

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#3 Мнение от oceanman »

Струва си да се пробва и това,а ако има препоръчителна схема и на захранването,с непбходимите захранвания,ще е добре.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#4 Мнение от Bojo »

Така на гледане тази схема ще е по добра на звук от гейнклона.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

ИНФО

#5 Мнение от Kiril Kirilov »

Захранването е съобразено с една средна стойност за GC , т.е. в тази схема е +/- 20 V. Частите са толкова, но цената им е в рамките на цената на един LM3875 + Частите към него. Схемата на захранване е различна само дотолкова, доколкото са силно препоръчителни по-големи капацитети. Например за всеки канал по около 2х5000uF. Тук важи простото правило, колкото повече, толкова по-добре.
Относно старанието... Схемата е по-добра. Ако RLC моста е настроен правилно и клас А усилвателя е линеен-ще компенсира изкривяванията за честотата, на която е настроен моста. За честотите надолу, до долната гранична има ООВ.

audioman

#6 Мнение от audioman »

Един недостатък - малка изходна мощност, ограничена от макс захранване на 5534. Освен това тази схема е по-скъпа, понеже ще изисква по-голяма платка и повече труд.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Daniel Petrov »

Калояне,не я прави просто :-)
Аз също бих предпочел голям усилвател А+В.
М/у другото,платката за един канал е 5х5 см.
Кое и е голямото???
А и могат да се ползват бг компоненти - 2Т9139,2Т9140,2Т7537,7538 или на тяхно място 2Т7637 и,7638.
Аз лично го лепих за един приятел преди няколко години.
Бай Иван също свири доста време с такъв.
Гей клона просто не може по никакъв начин да се класира.
Извинявай,ама тъп автомобилен мостовак на Тошиба свири като въпросният клон.
Слушах Гея на бачкане цял един ден на ТЛ-ите на Божо.
Какво толкова го превъзнасяте тоя интеграл???
Една замазана боза е,добре,че са наточени дисковете с които тествате,ако му туря примерно Лед Цепелин и ще се оака до ушите квазикомплементарният прехвален Нешънъл Семи.
Както и стана между другото.
A А+Б-то го вади прилично добре!!!
Мощността на малкото А+В може да се вдигне,като се използва опамп с по високо захранващо напрежение.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от oceanman »

Уидоу,а за каква мощност става въпрос? Ще може ли да се събере в кутийка 80х250х170... :?: :o Заедно със захранването...дали ще стане? :D :?:Искаме да го чуем,преди това,ще стане ли?А за геинклона....Е начинаещите като мен трябва да минат по реда си,нали? :wink:

audioman

#9 Мнение от audioman »

Снощи видях една много изчанчена схема на един много добър според мен инженер Graham Maynard http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... adid=51945
която също обединява доста класове A + A + AB + B/C и при това само с N-канални транзистори, но все пак 10 общо за канал от типа 3281, при това само за 100-200 вата. Graham Maynard казва, че продължава и усъвършенства легендарните разработки на JLH, които имали много висока репутация. Някой да е правил нещо такова, или слушал /тествал/ ??? :?: :?:

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#10 Мнение от Bojo »

Най-известните схеми на Хууд, не бяха ли за клас А, с максимално упростена топология, минимум компоненти и плитка, или въобще без ОО, от примерно - 1969г? Но главното - в клас А - ПП, израждане в СЕ с генератор на ток - модулируем и немодулируем. И една от тях - много приличаща на DOZa на Пас? Доколкото знам Майнард (редактор в Electronics World), възражда точно тази схемотехника, но със съвременни компоненти и мощности от 10 - 50W.

Zmej

#11 Мнение от Zmej »

Хехе, навремето (преди има-няма 7-8 години) си бях правил усилвателче за слушалки на кажи-речи тая схема 1:1... Не свирна зле, ама слушалки нямаше и така си и остана.... :roll: :D

audioman

#12 Мнение от audioman »

Moje li edna typa ideq:
LM3875/LM3886 chip amp , bias-nat do class A + edin wyn6en class B i realizirane na koncepciqta A+B sys syotw. LC most.
T.e. ne6to kato gornata shema DOGC, wmesto NE5532 - LMxxxx
Prodyljawam da twyrdq, 4e hareswam wytre6nata struktura na LM-ite, naj-we4e wyw whodnata 4ast.
Sorry za Lat!

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#13 Мнение от Bojo »

Изкушихте ме да се замисля за хибридна, ламповo-биполярна схема на GC (или алтернатива на GC), без LMxxxx. Един преглед на материалите в нета и след това проста сметка за цените на качественните компоненти, които влагат DIYърите, ме наведоха на мисълта, че стойността на чиповете са само проценти (около 10%), от стойността на крайното изделие. Така, че простотата на изпълнение е май е определяща, а?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

DOGC V 2

#14 Мнение от Kiril Kirilov »

Това е версия с генератори на ток с j-fet 2SK0301 . Броя на компонентите се намалява с 2 електролитни кондензатора, 2 неполярни кондензатора, 4 диода и един резистор:
едит: ъпдейтваната версия на схемата на края на темата ->
http://bgaudio.org/images/upload/dogc_v2a.jpg

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Daniel Petrov »

Кирилов,май е най добре да се подберат два еднакви по максимален ток с буква R(5-12мА) и да се пуснат
без резистори-директно на максималният си ток,т.е. гейт-сорс на късо.И още два резистора по малко.
Аз мисля тука един вариант да елиминираме и опампа,ама ми трябва малко време...
Дай да не вадим платки още,ами да поизгладим идеята.Би било добре и други да се включат с решения за намаляване на компонентите,а не да си пишем само двамата с тебе тука :-)
До Калоян:
Идеята ти е добра,но нали целта е да не слагаме точно ЛМ-ката от чисто финансови съображения-много е скъп,пущината.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта