Звукът от амп-а ми куца

Съобщение
Автор
student

Звукът от амп-а ми куца

#1 Мнение от student »

най-накрая сглобих 100w добиче от хоби кит. Пуснах му +-42V, след грец-а ползвам кондензатори 4700микро на 50V. Изходния сигнал обаче не е както трябва, изчиства се, после се влошава (заглъхва все едно слушам радио, което не се лови добре) после пак и т.н., като поусиля повече входния сигнал работата става по-зле. От какво може да е?

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#2 Мнение от Svetlin Iliev »

Смени ОУ или пробвай да му запойщ директно на захранващите крачета кондензатор 100-220nF/63V.Ако не стане кондензатора сменяй ОУто.Май бяха NE5534 no e po dobre da sa s bukwa A otzad

student

#3 Мнение от student »

Мерси за отговора. Ще изчакам още някой да си каже мнението понеже преди време ми се наложи да разпоявам оу-то на един такъв кит и скапах цялата платка :oops: така че дано да не е от него или поне да се оправи с вързването на кондензатор

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikolay_Hristov »

Кондензатори по 4700uF на рамо са крайно недостатъчни!!

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от Svetlin Iliev »

Ами найстина кондензатор от 4700uF са крайно недостатъчни.А зпреди време бях сложил в подобен кит БГ кондензатори 10000uF/46V , но с отделно захранване за всеки канал и ръчно навиван трансформатор от мен с напълно симетрични намотки.Една препоръка вместо крайните 2N3055 сложи KD503. С тях усилвателя свири по - добре което се обуславя от площа на прехода им.Има доста по-широк честотен диапазон и по изразени баси и високи при по висока чувствителност.
Едит:А между другото на тоя дето го правих единия канал беше склонен към самовъзбуждане .В пасат има ефтини у добри кондензатори 10000uF/50V на цена от 3.50 лева.

student

#6 Мнение от student »

всъщност стъпалото не свири "на вълни" както ви казах а през цялото време пръщи подобно на леко смутено радио. Пробвах със 100n на ОУ-то, но не помогна. Забелязах обаче, че когато му спра захранването, продължава да свири още няколко секунди (явно кондензаторите се разреждат) и в този период от време звукът се избистря перфектно и после естествено спира. След тази информация, която ви дадох родължавате ли да смятате че е от кондензаторите, за да съм спокоен че съм изпълнил всичко по платката както трябва и да знам дали да купувам по 10000uF утре. А иначе по схема стъпалото го дават с 2х4700 и затова и съм го изпълнил така..

п.с. знам че чещките КД503 на Тесла са много стабилни добичета :twisted: !!! проблема ми е чисто финансов обаче :roll: предпочитам първо да изгладя звука докато съм с румънските боклуци че да не ме е яд ако ги издумкам и чак после да мисля за подобряването на честотните характеристики

rudiem

#7 Мнение от rudiem »

Шунтирал ли си кондензаторите в захранването с неелектролитни?

D.Kolev

#8 Мнение от D.Kolev »

êàêúâ òî÷íî òè å èçòî÷íèêà íà ñèãíàëà.

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#9 Мнение от Svetlin Iliev »

Колко дълги са ти проводниците до крайните транзистори .Опитай се да ги намалиш до към 4-5 см.На филтровите кондензатори запой паралелно по един неполярен кондензатор 220нФ и по един резистор 10кОма /5вата.Кабелите от захранването ги преплети на коса ако знаеш как или поне ги усучи.

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#11 Мнение от Rusin Atanasov »

student написа: Забелязах обаче, че когато му спра захранването, продължава да свири още няколко секунди (явно кондензаторите се разреждат) и в този период от време звукът се избистря перфектно и после естествено спира.


Пробвай с други капацитети в захранването

student

#12 Мнение от student »

ще пробвам да сменя капацитетите на захранването с 2х10000uF въпреки че професорът във вуз-а ми сподели че сегашните би трябвало да са дстатъчни. Източникът на сигнал ми е един CD player който ползвам и като предусилвател с еквилайзер и т.н. Когато нивото на входния е ниско пръщи както казах вече, а когато усиля от плейъра сякаш стъпалото се задъхва - свири с пръщенето, после прекъсва за секунда, после пак и т.н.
кабелите към крайните са ми към 15 см.
сигналната и силовата маса са си правилно свързани.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#14 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Надявам се да греша, но ми се струва, че проблемът е механичен -> проверка на всякакви контакти, превключватели, куплунзи... потенциометри ...
Изображение

student

#15 Мнение от student »

checking... :)

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта