Предусилвател за бас

Съобщение
Автор
Аватар
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит
Мнения: 26
Регистриран на: Чет Сеп 29, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

Предусилвател за бас

#1 Мнение от EvtoDJ »

Здравейте.
Преди време един приятел ме накара да му направя лампов предусилвател за бас, със активни тонкоректори. Ламповата част на схемата заимствах от един добре звучащ руски предусилвател, а полупроводниковата част изчислих сам, доколкото ми позволяват познанията. Точно за полупроводниковата част искам да ви питам - как мислите, дали всичко в нея е наред. Аз нямам голям опит в конструирането на техника, и карам малко "по учебник", то ест, напълно възможно е да пропускам някои неща. Неща, които ме притесняват особено много, е дали добре съм предвидил напреженията на анода на 3, и катода на 1, да кажем при +-4V на входа, и дали след това съм изчислил добре делителите на напрежение, от които взимам сигнал за операционните усилватели. Друго нещо, за което искам да ви помоля, е да дадете идеи как да направя сравнително чисто 300 волта захранване за 3-те триода, така, че да не излезе твърде скъпо и сложно (очаква се предусилвателя да тежи под 1 кг), а същевременно да върши работа.

Ето и схемата:
http://www.putfile.com/pic.php?img=3468589



накратко идеята - триодите 1 и 2 образуват мю кастада с голям коефициент на усилване. От катода на 1 се взима сигнал(все още неизкривен), който се подава на инвертиращия усилвател(4), така, че фазата на сигнала да съвпадне(е, почти :? ) с фазата след триода 3. Чрез "Bottom" и "Body" коректорите може да се смеси изкривеният сигнал от триода 3(в който няма чак толкова много ниски честоти под 100 Хц), със неизкривения нискочестотен сигнал от мю каскадата.

Стъпалото 5 служи за буфер, а стъпалото 6 - за да сумира двата сигнала.

След това следва тонкоректора.

Тук може би ще се виждат по-добре стойностите на компонентите:
http://www.putfile.com/pic.php?img=3469223

vankata_r
има опит
има опит
Мнения: 200
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от vankata_r »

OFFTOPIC
Лично мнение - след като използваш интегрален суматор обезмисляш употребата на лампи...

Аватар
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит
Мнения: 26
Регистриран на: Чет Сеп 29, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от EvtoDJ »

Защо според теб обезмисля лампите?
Устройството не е хай-енд предусилвател, който ще бъде включван в хай-енд ампове, и ще бъде слушан през хай-енд колони.

Това е музикантски бас предусилвател, който гони типичен "класически"за бас китарите "претоварен" звук от ецц83 лампи.
Тоест, главната цел на лампите в случач е именно да правят специфични изкривявания, които се харесват на ухото на музикантите.

Устройството ще се включва в крайно стъпало, и бас кабинет(които също не блестят с никаква линейност или точност на възпроизвеждане).

Интересува ме единствено дали имам грешки в полупроводниковата част.

vankata_r
има опит
има опит
Мнения: 200
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от vankata_r »

Ами точно изкривяванията които гониш от лампите ще бъдат "смачкани" и "метализирани" от операционните усилватели, за това според мене се губи ефекта...

Аватар
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит
Мнения: 26
Регистриран на: Чет Сеп 29, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#5 Мнение от EvtoDJ »

Е, чак толкова. Като отиде да свири на живо, и сигнала мине през пулта, пак ще стане същата работа. Нека бъдем практични:).

vankata_r
има опит
има опит
Мнения: 200
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#6 Мнение от vankata_r »

EvtoDJ написа:Е, чак толкова. Като отиде да свири на живо, и сигнала мине през пулта, пак ще стане същата работа. Нека бъдем практични:).

Точно! За това, улесни си живота... [Мое мнение]

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivan Rachev »

EvtoDJ написа:Е, чак толкова. Като отиде да свири на живо, и сигнала мине през пулта, пак ще стане същата работа. Нека бъдем практични:).
..е заради този начин на мислене музиката ни е на това ниво :(
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит
Мнения: 26
Регистриран на: Чет Сеп 29, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#8 Мнение от EvtoDJ »

Ta все пак ако ви се занимава, бих се радвал да ми кажете дали имам грешки в схемата:).

А относно музиката ни - тя е на това ниво поради ред причини, като доходите ни, разбиранията ни за нещата, прекалено силно изразения ни индивидуализъм(а една птичка, както знаем, пролет не прави), мързел, връзкарство, безидейност, и още много причини, които не е редно да се обсъждат във този форум.

За свирене на живо няма дори подходящи помещения у нас - какво остава за техниката?!?

Голяма част от западната музика също не е записвана с най-качествената и безценна техника, но въпреки това, е станала популярна и обичана, и личи че е работено в екип от професионалисти.

bateAz

#9 Мнение от bateAz »

Приеми го просто като идея: ОУ във филтрите го играят като имитатор на индуктивност. Можеш вместо тях на сложиш истински бобини. Естествено, ще е много по-трудоемко и скъпо за изработка, но ако бобините са върху добър материал, ще звучи по-добре. И да ги екранираш!!! Останалите стъпала също може да са лампови, като се поопростят веригите.
А ако поставяш лампи само заради "warming effect", то с ПОЧТИ същия успех можеш да сложиш един двугейтов MOSFET. Кривата на неговата характеристика е много близка до 3/2 ( като на ламбов триод ).
Съвсем като крайно решение - постави по един резистор 1.8kOhm от изхода на OA към +Vcc ( предполагам, +15V ), за да го държи в "pure class A". Така ще криви по-малко.

Аватар
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит
Мнения: 26
Регистриран на: Чет Сеп 29, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#10 Мнение от EvtoDJ »

На всички ОУ ли да сложа резистор?

Иначе съм пробвал какво става с китарни ефекти с jfet и мосфет трянзистори, но определено warming-a звучи различно от ламповия.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivan Rachev »

EvtoDJ написа:Голяма част от западната музика също не е записвана с най-качествената и безценна техника, но въпреки това, е станала популярна и обичана, и личи че е работено в екип от професионалисти.
...голяма част викаш , ами я дай 200 примера.. аз ще ти дам 2000 за обратното...и какво ще се обсъжда в форума не определяш ти :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост