Новобранец с малко познания - искам усилвател да правя

Съобщение
Автор
_PaKo_

Новобранец с малко познания - искам усилвател да правя

#1 Мнение от _PaKo_ »

Здравейте, реших да си направя усилвател за домашна употреба. Търся реално около 50-60 вата, стерео изпълнение. Интересува ме какво трябва да потърся ( да закупя евентуално ) с точности. Главно ме интересува дали мога да ползвам готови китчета от тези на неомонтана ? Бях си набелязал моно китче за колата 1х70вата, дали няма да е добра инвестиция да си взема две такива + подходящ траф ( какъв ) + радиатор и блок за управление ( мисля, така се наричаше частта (платката ) за усилване/намаляне, бас - усилване/намаляне, среди - усилване/намаляне и високи- усилване/намаляне ). Много ще съм Ви благодарен ако ми помогнете ( колкото за начален тласък ). От няколко месеца съм "зарибен" по аудиото и почнах да правя колони - доста сполучливи бройки направих, но откъм усилватели не съм се занимавал, та си викам и тях да "специализирам" :wink: Предварително благодаря на всички които помогнат :!:

Аватар
Lamer26
чете и пита
чете и пита
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 12:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

#2 Мнение от Lamer26 »

HA13158 е най-лесният вариянт = 4 по 35 вата някаде с 14 волта захранване и мин външни елементи
4 конд, на входа ,
резистори за режимите MUTE , St.By,
http://www.datasheetarchive.com/search.php?q=HA13158&sType=part

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

Направи си един гейнклон и няма да съжаляваш.
Още по-добър вариант е Зен-а на Нелсън Пас.

За първия материали има в сайта.
За втория - www.passdiy.com

Успех

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dimitar Atanasov »

За начинаещ Зена ще е малко труден...и ресурсоемък

_PaKo_

#5 Мнение от _PaKo_ »

Lamer26 написа:HA13158 е най-лесният вариянт = 4 по 35 вата някаде с 14 волта захранване и мин външни елементи
4 конд, на входа ,
резистори за режимите MUTE , St.By,
http://www.datasheetarchive.com/search.php?q=HA13158&sType=part
Това китче може ли да се свърже в "мостов режим" и да работи само на 2 канала. Искам от някъде да мога да поръчам китчето и да се захващам :) На някой ако му се обяснява и за блока за управление ( там усилване, налмаляне, бас и тн ) и какъв траф да търся ще съм много благодарен. Не съм много навътре в нещата за това поразпитвам доста и напредвам с неувереност. Дано ме разберете, просто това са първите ми крачки в правенето на усилватели ( като изключим един който ремонтирах ( то големия ремонт де... смяна на чипа + няколко кондензатора )). Извинявам се, че така подпитвам ама имам голям интерес а няма кой да ми обясни :wink:

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rusin Atanasov »

Преди да се захванеш можеш ли да пуснеш снимка на колоните . Защото усилвател се прави според колони. Тази схема HA13158 може да е лесна за направа но е за използване в кола, а не за домашна употреба . Е не че няма да свири в къщи ако я пуснеш, но нещо с по високо монополярно захранване като за начало е по добре. Примерно ТДА 2052 от нея мажеш да изкараш около 40-50Вата на 4 ома товар ,има много малко външни елементи и достатъчно защити и не е скъпа около 2-3лв. Нама смисъл да ти поствам схема а трябва сам да намериш . В гугъла има колкото си искаш и доста мнения по форуми където е разисквана тази схема .
Пожелавам ти Успех!
Пиши, ще помагаме :wink:

_PaKo_

#7 Мнение от _PaKo_ »

rusin написа:Преди да се захванеш можеш ли да пуснеш снимка на колоните . Защото усилвател се прави според колони. Тази схема HA13158 може да е лесна за направа но е за използване в кола, а не за домашна употреба . Е не че няма да свири в къщи ако я пуснеш, но нещо с по високо монополярно захранване като за начало е по добре. Примерно ТДА 2052 от нея мажеш да изкараш около 40-50Вата на 4 ома товар ,има много малко външни елементи и достатъчно защити и не е скъпа около 2-3лв. Нама смисъл да ти поствам схема а трябва сам да намериш . В гугъла има колкото си искаш и доста мнения по форуми където е разисквана тази схема .
Пожелавам ти Успех!
Пиши, ще помагаме :wink:
Колоните са hi-sound 8" хартиени на 8ома, реални 30-тина вата в кутия тип "jamo" ( от техномаркета мерих размерите и си я направих 1:1 ) + пищялка ( високочестотен говорител ) от тея тип "хапче" за кола. В момента ги захранвам с 2х15 вата усилвател но не ги захранва като хората. Искам да направя усилвател такъв, че след време като си сменя говорителите да мога да ги слушам с него. За ТДА 2052 ще потърся информация малко по-късно и ще напиша нов пост ако нещо не схващам. Благодаря за мненията Ви.

_PaKo_

#8 Мнение от _PaKo_ »

http://home.eunet.cz/rysanek/tda2052.gif
Намерих схемичка на въпросното чипче. Според нея разбрах, че ще ми трябват траф - около 20-25V ( а за стерео вариант ( т.е. още един чип такъв за другия канал ) ще стане ли от един траф да вземат ток ? ), Няколко резистора и няколко кондензатора ( какви има ли значение или само надписите им да съвпадат ?). Само не разбирам тези напрежения 5V и 2.5V които са долу срещу "mute"и "play" за какво са. Също така тея "mute", "play", "stand by" как се свързват ? Другото което ме вълнува са врътките ( потенциометрите ) за усилване/намаляне, бас, трейбъл и среди къде се свързват и като за финал - цветомузика + светодиод който светка под надписа "power" :)

Аватар
Lamer26
чете и пита
чете и пита
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 12:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

#9 Мнение от Lamer26 »

виж сега не казвам че този вариянт на усилвател е лош
знам го дори знам много модели сглобявал съм понеже са по простовати спрямо с транзистори
но ти спомена че си нямаш понятие от такава тематика и затова
дадох пример с авто усилвател който работи на 14 волта
трябва ти само един по мощен траф и един кондензатор и грец
за този модел HA13158 с малко търпение може да я съживиш(свири)
без платка само запояваш елементите които са сведени до мин
за инфо
бях с подобен доста време и карах
1 канал само басс(с активен филтър)
два стандартни канала
една пищялка като на входа на интегралата за този канал сложих
кондензатор с доста нисък капацитет за да няма среди и басс
и говорителя не му трябва филтър щото просто няма ниски и среди
може би няма да се понрави това мое мнение на другите хора
ама пиша от моята практика

vankata_r
има опит
има опит
Мнения: 200
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от vankata_r »

Кошмар... човека иска да подкара изкопиранина външен вид колони, ми някоя проста схема мисля, че тук не е мястото за неговия проблем...
Нищо против да е запали по Hi-Fi, но има много за четене....

_PaKo_

#11 Мнение от _PaKo_ »

vankata_r написа:Кошмар... човека иска да подкара изкопиранина външен вид колони, ми някоя проста схема мисля, че тук не е мястото за неговия проблем...
Нищо против да е запали по Hi-Fi, но има много за четене....
Чета постоянно и достаотфорума Ви. Това, че колоните са "изкопирани" какво Ви пречи не разбрах? Зададох няколко въпроса и бих се радвал някой да ми отговори като не ми се натяква колко съм назад и колко имам да уча а той видиш ли е бог на поялника и печатната платка. Извинявай, но така разбрах мнението ти.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Stefan Stefanov »

Пако, имаш толкова много да учиш, че няма да се събере в една тема във форума. Ако си забелязал в началото пише, че "ТОЗИ ФОРУМ НЕ Е ЗА НАЧИНАЕЩИ". Та ти дори не разбираш какво ти обясняват хората!
Моят съвет е да прочетеш няколко книги за начинаещи (например The Art of Electronics) и да се опиташ сам да си отговориш на въпросите си. Това е най-сигурният начин да се научиш.

Ако не ти е това целта, а просто искаш усилвател купи някакъв кит и дай някой да ти го пусне или си купи готов усилвател.

И в двата случая си сбъркал форума. Опитай в някой форум за начинаещи или си намери приятел, който да е до теб и да ти помага.

С четене на форуми няма да се научиш много.

(Не се сърди, нямам нищо лично против теб)

_PaKo_

#13 Мнение от _PaKo_ »

Няма проблеми, схванах идеята. Благодаря все пак за насоката която ми дадохте. Ще попрочета още и ще се захващам пък да видим какво ще стане...помощник ще си намеря иначе сам май няма да успея.

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rusin Atanasov »

В гугъла като напишеш тда 2052 ти излизат доста неща за нея. На първия ред има даташиит на ST-производителя на чипа. Сваляш го и гледаш от там начина на свързване.
http://www.st.com/stonline/products/lit ... s/1585.pdf
Дадено ти е всичко а от теб се иска да си направиш захранване. Ако изпитваш затруднения с платката можеш да налепиш елементите директно на пиновете на чипа. А още по-лесно е да погледнеш този линк http://www.danio.jaw.pl/schematy/wzmak.html

vankata_r
има опит
има опит
Мнения: 200
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#15 Мнение от vankata_r »

_PaKo_
Аз самият се уча и за това ти казвам какво е положенито, не приемай критиката като обидна, тя е полезна! Тук съм повече от година сигурно, но си мълча и "слушам" големите какво ще кажат, защото съм много назад с материала а само с питане не става... просто не става....

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта