Моля за помощ тъй като усилвателят ми май изгоря.

Съобщение
Автор
jaredharet

Моля за помощ тъй като усилвателят ми май изгоря.

#1 Мнение от jaredharet »

Значи идеята е че слушах едни тестове от 10 hz-а на горе по около 5-6 сек всеки. Със стъпка при 1 херц и не го бях усилил, но изведнъж изклячи. Пускам го и не иска да зацепи.
Обикновенно когато со пускам се чува едно цъкане и започва да мига едно диодчи и след няколко сек. пак се чува едно цъкане, и диодчето спира да мига и всичко е ок,, но сега след като спря да свири като го пусна чува се 1-вото цъкане, но диодчето не спира да мига.
Някакви идей на ккаво може да се дължи това

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моля за помощ тъй като усилвателят ми май изгоря.

#2 Мнение от Goro »

jaredharet написа:Значи идеята е че слушах едни тестове от 10 hz-а на горе по около 5-6 сек всеки...
Някакви идей на ккаво може да се дължи това

Обади се на твоя личен... майстор. Той ще довърши тестовете.

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#3 Мнение от Rado Penev »

Аххх, тези интегралчета... :lol:
ПП:Като за начало - дай модела на усилвателя, въпреки че едва ли ще се справиш с ремонта....
Последно промяна от Rado Penev на Пет Май 26, 2006 7:13 pm, променено общо 1 път.

jaredharet

#4 Мнение от jaredharet »

Усилвателя е транзисторен и си мисля че няма да е от усилвателните елементи

Аватар
Tokio
има известен опит
има известен опит
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

#5 Мнение от Tokio »

jaredharet написа:Усилвателя е транзисторен и си мисля че няма да е от усилвателните елементи

Е, щом знаеш къде е проблема, тогава защо питаш :?:

jaredharet

#6 Мнение от jaredharet »

Усилвателя е Sony F535R

Не го писах по рано защото в google.com не открих нищо което да може да ми помогне

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#7 Мнение от lusi »

Можеш ли да работиш с мултицет?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

неясен въпрос

#8 Мнение от Goro »

Извинявай jaredharet, но въпроса който задаваш е за екстрасенси, а тук няма такива. Въпреки желанието ни няма как да ти бъдем полезни. Или се конкретизирай, или си занеси техниката в сервиз.
Ако на лекар се оплачеш че си болен, ще ти направи изследвания. Ти или ни надценяваш или ни се подиграваш. Това с цъкането и мигането означава нещо, само ако схемата и усилвателя са пред теб.

jaredharet

#9 Мнение от jaredharet »

Ами модела на усилвателя го споменах по горе. Мога да работя с мулти цет, мога да работя и с осцилоскоп, но все пак от някъде трябва да започна за да се открие повредата. И именно за това моля за напъдствия от къде да започна. Ако искате мога да направя снимки на самата платка от горе и отдала но незнам до каква степен ще ви помогнат.

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#10 Мнение от Rado Penev »

jaredharet написа:Ами модела на усилвателя го споменах по горе. Мога да работя с мулти цет, мога да работя и с осцилоскоп, но все пак от някъде трябва да започна за да се открие повредата. И именно за това моля за напъдствия от къде да започна. Ако искате мога да направя снимки на самата платка от горе и отдала но незнам до каква степен ще ви помогнат.

Като за начало - виж как е работата с тока към предусилвателя и крайните....

brum

#11 Мнение от brum »

И провери там кадето изключва защитата на изхода ( релетата ) какво стига до тях. Ако там имаш + или - захранващото напрежение - краен транзистор ( минимум ). На 95% съм сигурен че е някой от крайните транзистори.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

повреда

#12 Мнение от Goro »

Първо се проверява дали в средната точка на крайните транзистори, спрямо маса (преди релето) има постоянна съставна. Ако има се проверяват крайните транзистори. Най-добре е да се проверят всички галванично свързани транзистори, чрез отпояване т.е. почти всички. Ако не ги отпоиме може да се заблудиме. Друг начин не е измислен. Възможно е, макар и малко вероятно да има повреда в автоматиката на релето. С други думи чака те голямо копане. Поне аз така процедирам.
Когато, обаче добре познавам една схема и знам най-често повтарящите се повреди, тогава съм облегчен и се насочвам към тях. Но и тогава има риск. Ако сменя само повредените крайни транзистори, без да съм проверил всички галванично свързани транзистори, съществува опасност при включване те отново да изгорят. Елементарно е но е трудоемко.

MAX

#13 Мнение от MAX »

Значи един изпитан метод от мен, може само за 10 тина мин. да провериш всички транзистори,ако мултицетати има тази екстра при диодно мерене да има сигнален тон при късо, аз не гледм показане докато не ми изпищи на (Умрало).Идеята ми е следната на първо ниво само проверяваш за късо всеки транзистор или диод без да ги отпояваш,ако се усъмниш някъде в преценката вадиш и поверяваш. :wink: Има и уловки ако нее биполярен мериш го излиза,че е прекъснат,почвсваш се ко става :smt017 ,отваряш чичо гугал и от ПДФ излиза че е полевак и тн.. :D

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#14 Мнение от lusi »

Също можеш временно вместо предпазителите
на крайното стъпало да запоиш външно лами-
примерно 24V/20-30 вата.Това ще ти спести
неприятности, ако имаш голям ток през крайните транзистори.
Така ще можеш да мериш спокойно без особенна опасност
да изгориш нещо същественно.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта