Я да спретна едно DoGC,ама помогнете малко?

Съобщение
Автор
TomCrafT

Я да спретна едно DoGC,ама помогнете малко?

#1 Мнение от TomCrafT »

Един приятел дърводелец си в купил едно гадно рисивърче ,дето вади такова тенеке звук ,че то Widow е извадил точните думи и няма да му ги копирам.Същата трагедия като отваряния от него рисивър само дето този е Jamo.Знам ,защото ми даде да надникна.
Явно му е поникнал слух ,защото ми обеща ако му докарам някакво DIY ампче ,което да убие рисивъра да ми свали малко цената на труда.
Спрях се на DoGC ,защото Гея съм го чувал ,а на слуховите капацитети изказали се по повод ампа на Widow ,може сериозно да се разчита.
Някой може ли да постне линкчета към най-сполучливата freeware версия на ампа ,нейното PCB и да ме опъти към подходящо захранване.Мисля ,че повече от 2х30 Вата са си живо разхищение на хубавите колонки и се чудя с какво захранване да комбинираме.Колко амперчета и какъв волтаж са идеални за тоз сетъп все пак да съм наясно ,че вече имам едно трафче в наличност ,но не съм много сигурен ,че е подходящо. Обещавам да снимам ампа като го завърша ,защото кутията ще я прави въпросният приятел и ми обеща да е произведение на изкуството ако ампа свири подобаващо,а в това съм сигурен :)

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

http://bgaudio.org/images/upload/dogc_v2a.jpg
Платка обаче нема...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

TomCrafT

#3 Мнение от TomCrafT »

Ми мене не ме бива много по дизайна на PCB-та.Аз четох тази темичка и тази в diyaudio.com.Ако си постнал този вариант там,ще видя дали някой не е замислил и PCB.Ако не позволяваш ли ми да попитам там дали на някой не му се занимава.Иначе мисля да използвам възможно най-добрите транзистори ,които докопам от чужбина-за 4-5 дена са при мен по пощата стига да се намери PCB.Какво захранване е удачно да използвам за ампа.Колоните са 2x50W на Davis и са на 8 ома.Не мисля да гоня максимум мощност за да не си заминат хубавите колонки.По-скоро 2х30 вата са прилични за тях.

ЕДИТ: Widow кой за теб е най-удачния вариант за транзисторите и мосфетите ако се гони качеството,макар че ги няма в България,защото мисля да поръчам и без това някакви добри капацитети отвън.

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#4 Мнение от Teodor Ainadjiev »

Ако прочетеш темата за DoGC ще си отговориш на въпросите за мосфетите
и биполярките, а относно платката - начертай си една, не е китайско писмо :)

TomCrafT

#5 Мнение от TomCrafT »

Китайско писмо не е,но си е изкуство да сместиш всичко на минимум площ без нищо излишно,без мостове и без грешки каквито съм имал. Четох темата,но пък тук имаме и нещо новичко май та затова питам. Тази формулировка май я виждах,но на края на темичката и не беше много обсъждана.Иначе ми дадоха едно трафче 2х22 ,но имам сериозни опасения откъм мощността ,която ще ми трябва за да съживя коректно схемата.Още повече ,че на мен повече от 2х30 Вата са ми убийствено излишни.Пича не е палил тези колони от години и не искам аз да съм виновен ако стане буквално така. :oops:

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#7 Мнение от joro66 »

lozef написа:Понякога маломощния усилвател усилен яко гори повече колони/особено високочестотния говорител/ :wink:


Поне му обясни на човека защо става така да не се чуди, ако не знае. :D

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Daniel Petrov »

Той ако не е наясно с това, къде изобщо е тръгнал да се занимава с електроника?
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

TomCrafT

#9 Мнение от TomCrafT »

Мога да върна трафа ,който ми дадоха и да взема един малко по-як с много малко доплащане над подарения.Затова си питам колко амперчета са идеални за туй невероятно,прекрасно звучащо и работещо DoGC.
Целият ми избор е от трафчета 2x22V.Човекът няма други,но за сметка на това има много такива тороидчета с различни мощности,поръчвани за ГейGlone-та.Ще взема един та да не излезне ,че съм крив.Наблюдавам за транзисторите,но нова версия ,нов късмет.Какво е най-добре да използвам като транзистори и траф за максимално качество все пак е интересна информация.Ако просвири прилично си спестявам добра сума и човекът ми е слъжен,което е добре за бъдещите ми колонки,за които от дълго време мечтая.И аз искам да си снимам системката,но със сегащните ми собствени творения не мога да се излагам.
Пичът се е набутал за многоканален дървен рисивър и колони Jamo <при положение ,че има прекрасно оборудване за стерео сетъп.Не само ,че ми е жал ,но и на него му се плаче,но хвали заради сумите,които е броил за тази техника.Сигурен съм ,че ако уживя едно DoGC ще му се радва много повече отколкото на китайските дъски.
И м/ду другото знам ,че зависи от ампа как ще повлиаят мощностите му на колоните,но не мисля ,че тук ще имам такъв проблем.Колонките са трилентови с оригинални филтри и най-много ме тревожи да не се разтропат ниските,защото ще е найстина жалко да ги похабя само за да си спестя някоя и друга пара :wink:

ЕДИТ: Призовавам за лека търпимост към тези на които им е известно колко известен им е опита.Не мога да прецакам човека,който само като разбра ,че искам да ми прави колони ми свали и цените на материала и спести много от тези на изработката.Водил съм го вкъщи да чуе моето скромно озвучаване (class A разбира се) и просто от носталгия се занимава да върши всичко при положение ,че останалите дърводелци при които ходих или ме изпращаха при елементарно преглеждане на проекта или ми говореха за баснословни суми.Долу-горе искам услуга да направя-траф без пари ,елементи имам на кредит от Англия от един приятел,платки сам ще правя(и без това ще е емоционално преживавяне),а кутия сам ще направи човека.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Daniel Petrov »

Къде 20-30 ампера ще е добре :twisted: :twisted: :twisted:
Сега ще ти обясня някои неща а ти няма да ми се сърдиш.
Когато един човек е достатъчно запознат с материята не пита колко ампера да му е трафа, при положение, че знае какво трябва да е напрежението, знае какъв е товара и знае закона на Ом.
Явно на тебе нещичко катастрофално много ти се губи откъм въпросния закон и дори да ми го цитираш, трудно би го използвал на практика.
Не си губи времето да правиш усилвателя, няма да го пуснеш да работи както трябва и ще се изложиш пред човека. По добре му остави усилвателя в това състояние в което е, иначе след това ще трябва да го реставрираш в първоначалния му вид, но сигурно и с това няма да се справиш.
Моите схеми колкото и простички да изглеждат са трудни за подкарване ако ти липсват знания и рутина, а просто умееш да повтаряш някаква схема без изобщо да можеш да си обясниш как действа...
Пак ти казвам, ще е губене на време и ще си създадеш ядове, не се занимавай, остави нещата такива, каквито са с този усилвател.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

TomCrafT

#11 Мнение от TomCrafT »

Бе номерът е че аз съм взел един 320VA тороид ама няма да му барам ресивъра както ти си направил.Просто ще си вържа предусилвателчето от темата за Krell Ksa50 в diyaudio,което съм си направил пробно и се чудех дали да не взема по-големия 450VA за всеки случай,защото както Мечо Пух е казал: "Колкото повече,толкова повече".Не знам защо ми е ама съм виждал 300VA,който ми е в Гея и нещо това торойдче не мяза да е толкова.Бе колебая се ,защото след четвъртък ще са разпродадени трафчетата.Иначе чакаме да видиме дали в другия форум някой няма да тропне едно PCB и да го постна и тука.Просто се чудех,но мисля да го пробвам реално колко е пък тогава ако трябва да се бъркам иначе ще правя нова машинка.От бая време съм вън от тази техника,защото подкарах друга специалност в академичните среди-Психология в ПУ-то и там едно промиване стана на мозъци.Съжалявам ако съм ти губил времето ,но просто исках елементарна помощ от теб Widow.Знам че си зает човек като чета и не искам да ти губя времето.Ако имаш минутка ми драсни каква марка капацитети да търся и кои транзистори да предпочета ,защото исках да ползвам нещо музикално ,може би Toshiba,а не с общо предназначение,ако не здраве да е.Като ми мине сесията пак ще потъна в материала лятото,но съм правил Гея,както и над 10 транзисторни ампа за последната година и макар и с мъки ги подкарах всичките без един.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Daniel Petrov »

Никой няма да направи платка в другия форум, темата е много отдавна и вече няма развитие, откажи се от тази идея, не си струва.
Най добре е да седнеш и да си направиш платката сам...тъкмо ще се научиш.
Нямам време да се занимавам с това в момента - да правя платки за нещо, което реално няма да ползвам.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
lishev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#13 Мнение от lishev »

Като става въпрос за ДоГК, искам да питам Автора, какво представляват дроселите от схемата на захранването? Тези по 680 uH.
Както гледам, май става въпрос за корекция на косинус фи.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Daniel Petrov »

:lol: :lol: :lol:
5 ома са 2 последователно и вършат работа повече като резистори
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
lishev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#15 Мнение от lishev »

:lol:
Такава ли била работата..
Значи вместо тях може да използвам реотан от сушоар, навит върху високоомен резистор :D В момента разработвам захранване за усилвателчето, след няколко дена ще постна схемата и платката да кажете добре ли е...извинявам се за оффтопика, няма повече да се бъркам в тази тема.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта