Musical Fidelity A-1 - Модификация

Съобщение
Автор
Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Musical Fidelity A-1 - Модификация

#1 Мнение от Kiril Kirilov »

Попадна ми едно Musical Fidelity A-1 в работещо, но не много добро състояние.
Това е усилвател, един от малкото, които се произвеждат и предлагат в Клас А, както се разбира по учебниците, а не търговски трикове от рода на А, а+, new A, AA и т.н
Тъй като оригиналното захранване имаше ужасн
IMG_8522.JPG
о силен брум, реших с подмяната на трансформатора и да го изнеса в отделна кутия, а до основната да се подведе вече изправено и частично филтрирано +/- 25V. Горе в освободеното място в кутията добавих диференциален дросел и още толкова капацитет, колкото имаше в първоначалният вариант. Изхвърлих и нискоомните резистори от C-R-C филтъра на захранването и ги замених с микроиндуктивности. Елиминирах и превключвателя Tape/record, защото целият звук минаваше през него и лошото му състояние разваляше звука на целия усилвател. Освен това елиминирах и галетата на входния селектор и сега усивателят има само един директен вход (но избавен от комутатори и пътечки по платката, а свързан директно с екраниран проводник).
Подмених и входния предусилвател, който беше едно необяснимо недоразумение според мен. Замених го с такъв, пак изграден с ОУ, но в неинвертираща версия с усилване 3. Идеи за подмяната на входния предусилвател почерпих от тук:

https://www.markhennessy.co.uk/mf_a1/mods.htm

Не ми се коментира доста некачествената изработка и ниската надеждност на оригиналното устройство, но схемата на дизайнера Tim de Paravicini се е получила много добре :)

Сега звукът на това устройство ми доставя огромно удоволствие и мога спокойно да го сравнявам с усилватели от много висок ценови клас и с големи претенции.
Прикачени файлове
IMG_8566.JPG
IMG_8565.JPG

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Musical Fidelity A-1 - Модификация

#2 Мнение от velinski »

Много готина занимавка си си намерил. Пробвай с дискретен SS пред или пред с някой двоен триод - 6Н30, 5687, примерно - и с хубав прехвърлящ капацитет.

И аз мисля, че в стария висок клас транзисторни стъпала се крие добър звук, който е скрит зад калпави части и дребни недомислици. Наскоро и аз си моднах едно готино стъпало TAG Mclaren 60i, което след мода се получи с много впечатляващо знучене - вече по сегашните стандарти.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Musical Fidelity A-1 - Модификация

#3 Мнение от Kiril Kirilov »

Мислих вече дали да не заменя ОУ-то с един единствен транзистор за пред :) Още слушам какво се получи :) Ще опитам нещо най-вероятно :)

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Musical Fidelity A-1 - Модификация

#4 Мнение от npn »

Аз също бих пробвал с един транзистор. В далечното минало, когато още слушах тонкоректори, никога не постигнах благо звучене с операционен усилвател, но в схема с два транзистора се получи много добре. С ОУ, все звучеше плоско и скучно.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта