Особенности при настройка на quad 405-2

Съобщение
Автор
Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Особенности при настройка на quad 405-2

#1 Мнение от joro66 »

Някой може ли да сподели как се балансира този усилвател. Ако има нещо такова като тема във форума, кажете. Търсих но не можах да намеря нищо. Може и да не съм го видял. Крайните ми са KD503, за сега не смятам да ги сменям.

Sergo

#2 Мнение от Sergo »

Една от добрите страни на този усилвател е, че няма нищо за балансиране! Просто ако е изпълнен със здрави и качествени елементи се пуска .... и готово :)

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#3 Мнение от joro66 »

Да в това се уверих. До сега съм правил 2 такива и един от Дърт Инструктор и никога не съм имал проблеми с оживяването. Но чета тук-там из форума се говори за някакво балансиране за което не бях чувал преди това - предполагам че е свързано нещо с индуктивностите.

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dimitar Chakarov »

Това за мен е класика.Първия Куад направих някъде към 1987г. с 709на входа.Схемата при точна налепване тръгва веднага.За качеството на звука много влияе ОУ.Добре е поне да бъде НЕ5534.По
добре ОП37 ит. н.Може да му се стабилизира захранването с 7815 и 7915,ако захранването не е повече от +-35в за стъпалото.За кондензатора 47мф за волтдобавката не жали пари за марков напр.F&T и т.н.Всъщност настрйката се свежда до балансиране на моста с правата връзка от 47ома ,бобината на изхода и съпротивленията от
обратната връзка на крайното стъпало.За изработването на бобината виж майсторското изпълнение на WIDOW в DOGC и A+B тук на сайта.Препоръчително е да се прочете всичко за тези два усилвателя.Те са класи над КУАДА.После променяш 47ом докато постигнеш най-хубави високи и среди на слух.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#5 Мнение от joro66 »

Критична ли е стойноста съпротивлението на обратната връзка което е 500 ома (2х1к в паралел)? Имам пред вид добре ли е да се мери със омметър или да се слагат много точни резистори?

Zmej

#6 Мнение от Zmej »

Oттам ти зависи усилването на усилвателя. По-добре не ги пипай. Първо си поиграй с 47-те ома (може и да не ги пипаш), индуктивността уидоу я е написал. Само че имай предвид, че тази индуктивност е доста голяма за нормален биполярен куад и ще трябва кондензатора на моста да е по-голям. Ако имаш възможност да измериш точно индуктивността, навивай бобини със стойност около и между 2-3микрохенри (тази на уидоу е над 4), и оттам настройвай с кондензатора на моста. Накрая оставяш варианта, който ти харесва най-много. Какви са ти диодите в класа А?

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#7 Мнение от Dman »

Този усилвател има доста за балансиране, и най добре е това да се направи при ниско изходно ниво - 2-3 Волта и реален товар.Добре е изходните кабели да са свързани и да са максимално къси.Операционния да е тл071 (150кОм в обратната връзка на оу), на входа 100 микро неполярен.

За настройката - спектрален анализатор, може и в комбинация с режекторен филтър за да се гледа и на осцилоскопа какво става.
И да не се забравя че окончателната настройка на всеки аудио компонент е на базата на оценка на слух.
Успех!

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от joro66 »

Диодите са ми 1N4007. Има ли значение какви са? Те са непрекъснато отпушени? Просто осигуряват преднапрежението.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: ...

#9 Мнение от joro66 »

Dman написа: на входа 100 микро неполярен.



За кое става въпрос??? 100мк неполярен - какъв точно. не е ли много голям?

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#10 Мнение от Dimitar Chakarov »

По-добре е с бързи диоди като напр.SF16.На входа според мен 1МФ/250В импулсен тип МКР .В обратната връзка на ОУ от същите.100МФ от 2краче на ОУ към маса през 22к ако не намериш неполярен свържи
два от 220МФ последователно като +овете са заедно.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#11 Мнение от joro66 »

Добре де, да поговорим за диодите. Защо трябва да са бързи като те не се отпушват и запушват непрекъснато. Някъде из форума четох пак спор за тях и съм твърдо убеден че няма никакво значение какви са. За тях е важен само пада на напрежение върху тях самите. А за останалите работи съм съгласен.

Аватар
Dimitar Chakarov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#12 Мнение от Dimitar Chakarov »

През диодите минава и полезния сигнал.За това трябва да са бързи.
На практика високите се чуват по добре.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#13 Мнение от Bojo »

joro66 написа:Добре де, да поговорим за диодите. Защо трябва да са бързи като те не се отпушват и запушват непрекъснато. Някъде из форума четох пак спор за тях и съм твърдо убеден че няма никакво значение какви са. За тях е важен само пада на напрежение върху тях самите...


:D :D :D

Zmej

#14 Мнение от Zmej »

Диодите са ти в класа А, който трябва да е 'безкрайно' бърз. Напрежението върху тях си се клати доста сериозно. И още, токът им определено не е константа, ами през тях върви и базовия ток за крайните транзистори. И още - стандартният куад трябва да може да се настрои добре и без диод между базите.

Аватар
dimovdid
има известен опит
има известен опит
Мнения: 100
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#15 Мнение от dimovdid »

Може ли да помолим някой спец да се изкаже за диодите и да даде конкретно предложение. Това би трябвало да се отнася и за А+В на Widow.
Последно промяна от dimovdid на Пет Мар 24, 2006 2:05 am, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост