Ïðåäóñèëâàòåë(è) ñ äèñòàíöèîííî

Съобщение
Автор
gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#32 Мнение от gogo »

Eто един вариант на резистивен делител със стъпка 1 dB. Akо се прибави осмо реле стъпката може да стане 0,5dB. Предимството е че параметрите на схемата са както при класическия потенциометър - постоянно входно съпротивление. Затихването е 127,5dB (при наличие на още едно реле за 0,5dB естествено) , което е много добре (даже повече от необходимото).

Изображение

Кажете си мнението за този вариант!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#33 Мнение от Stefan Stefanov »

Това е вариант на моя, но обърнат.
Мисля, че е по-несполучлив заради резистора 6.31 ома.
Съпротивлението на този резистор ми се струва твърде малко като имаме пред вид контактното съпротивление на релетата.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

атенюатор

#34 Мнение от Goro »

Схемата която предлага gogo, има сериозен проблем. Входа на усилвателя гледа 6 ома или 10 килоома. Това променя честотната му характеристика - ако първото стъпало е усилвател на напрежение. Капацитета между входа и изхода на първото стъпало, умножено по коефициента на усилване по напрежение се явява паралелно на входа. Дори лентата да е 20 килохерца, трябва да се изясни какво става с фазата. При 20 килохерца фазата ще е 45 гр, при 10 кхц - 26 гр, а при 5 кхц - 14 гр. Ухото долавя фазова грешка 4 - 5 гр. Така,че широката честотната характеристика ни е необходима предимно заради фазата.

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#36 Мнение от mitaka »

Имам един въпрос който мисля, че е свързан с темата която се коментира тук. Системата ми е максимално опростена - HDD/CD транспорт --> външен DAC --> Big DoGC. Оказа се, че оптичния изход на HDD/CD транспорта който използвам може да регулира нивото на сигнала с дистанционното което е голямо удобство в моя случай. Въпроса ми е - има ли загуба на качество (поне на теория - щото на практика аз не забелязвам влошаване) при регулиране на изходния сигнал на цифрово ниво ?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Цифрово ниво

#37 Мнение от Kiril Kirilov »

Има, има! :D
Не го ползвай :)

Аватар
lachko973
има известен опит
има известен опит
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Дек 28, 2004 1:00 am
Местоположение: Студентски град
Обратна връзка:

#38 Мнение от lachko973 »

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/11195c.pdf

Тези не стават ли за целта?
Има ги в Comet.
Много добре ще изглежда платката ако стават за аудио цели.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#39 Мнение от gogo »

lachko973 написа:http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/11195c.pdf

Тези не стават ли за целта?
Има ги в Comet.
Много добре ще изглежда платката ако стават за аудио цели.


За тази цел не стават. Стават за комерсиални усилватели, където цената е определяща (да е ниска). Колкото по-малко електроника по пътя на звука - толкова по-добре за самия звук. За усилването - или с галета или с релета. А за удобството на дистанционното управление - релетата са по-лесният вариант за реализация на усилването.

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#40 Мнение от gogo »

mitaka написа:Имам един въпрос който мисля, че е свързан с темата която се коментира тук. Системата ми е максимално опростена - HDD/CD транспорт --> външен DAC --> Big DoGC. Оказа се, че оптичния изход на HDD/CD транспорта който използвам може да регулира нивото на сигнала с дистанционното което е голямо удобство в моя случай. Въпроса ми е - има ли загуба на качество (поне на теория - щото на практика аз не забелязвам влошаване) при регулиране на изходния сигнал на цифрово ниво ?


При този случай регулирането си извършва като се "бъзикат" старшите битове на ЦАП-а (примерно 3-4). Поне при моя "Marantz" е така, като звука се регулира и на аудио изхода. И звука със сигурност се порти много - то е ясно - ти например ЦАП-а от 18-битов го правиш в случая 14-15 битов. Ефекта е загуба на детайли и динамика. При мене съм дал от ДУ волуме на макс на ЦД-то, а регулирането си го правя (засега) от потенциометър.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#41 Мнение от Tisho »

lachko973 написа:http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/11195c.pdf

Тези не стават ли за целта?
Има ги в Comet.
Много добре ще изглежда платката ако стават за аудио цели.





Не стават...
Вкарват шум. Ползвах преди време такива за компенсация на предусилвателя на една термодвойка и само ядове си създадох... :?

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#42 Мнение от mitaka »

gogo написа:При този случай регулирането си извършва като се "бъзикат" старшите битове на ЦАП-а (примерно 3-4). Поне при моя "Marantz" е така, като звука се регулира и на аудио изхода. И звука със сигурност се порти много - то е ясно - ти например ЦАП-а от 18-битов го правиш в случая 14-15 битов. Ефекта е загуба на детайли и динамика. При мене съм дал от ДУ волуме на макс на ЦД-то, а регулирането си го правя (засега) от потенциометър.


Да така е прави сте признавам - определено има загуба на качество , която става ясно забележима от 50% надолу - губи се динамиката, детайлността на средите и високите. Аз го слушам на около 75% от изходното ниво и затова сякаш не заметих фрапираща разлика . Лошата новина от тази констатация е, че ще се налага да се откажа от тази сладка екстра - дистанционното - добрата новина е че, имам читава галета с която трябва да измисля как си направя свястно регулиране на усилването ... така, че смятам въпроса за приключен (извинете за лиричното отклонение) нека темата продължи ...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#43 Мнение от Daniel Petrov »

офтопик:
ето ти стойности на резисторите (в омове) за 24 позиционна галета ( 25 с -infinity), аз работя с такава:
22
27
33
47
68
91
120
150
180
220
270
330
430
560
680
820
1100
1300
1500
1800
2200
2700
3300
3900
Последно промяна от Daniel Petrov на Сря Дек 14, 2005 6:43 pm, променено общо 1 път.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#44 Мнение от Stefan Stefanov »

Е-ееее, вие се отнесохте!!!
Дайте по темата, моля!

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#45 Мнение от Tisho »

Схемата и платката са готови... 8)
Началото на Януари засилвам платката към някоя пладкажийница.

Предвидил съм 4 входа.

Има изводи за управление на захранването на други устройства (до 200w), тоест на чист български като си включиш усилвателя да тръгне и всичко останало.
За сега мястото на което ще се показва какво прави усилвателя е LCD 2х16 със жълта подсветка ( ми... такова имам в наличност.)
После мисля да сложа един графичен 160х160 пиксела.
Системата има и часовник с календар.
Работна честота на процесора 10Mhz. Така че ресурси дал Microchip :wink:. Като софтуер може да се набутат много неща.
Мисля че няма да е зле да се направи за всеки от четерите входа да помни каква е била силата на звука, и при превключване да коригира.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта