Мод на B&O Beomaster 5000

Съобщение
Автор
Аватар
fagaldi
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 1:00 am
Местоположение: София/Костенец
Обратна връзка:

Мод на B&O Beomaster 5000

#1 Мнение от fagaldi »

Здравейте,

След покупката на хубави слушалки чух, че имам сериозен проблем с усилвателя.
Малко предистория - преди време си купих Beogram5500 и BeogramCD5500 - грамофон и ЦД плейър. Тъй като се оказаха чудесно звучащи машини (за мен), затова реших да им търся дистанционните. Оказа се, че цялата електроника за дистанционно управление е в усилвателя, той си "говори" с дистанционното двупътно и след това по някаква фирмена шина - Beolink - дава инструкций на останалите устройства. Та трябваше да си купя и усилвателя, без да зная какво да очаквам като звук. Намерих серия 5000(Beomaster), със него си взех и дека, също 5000(Beocord), ей така, да е пълна системата.Дистанционните спечелих от ebay.
Beomaster5000, за разлика от източниците, се оказа компромисен продукт. Незнаех колко точно, но съдех по схемата му. Докато го чух с новите си Beyerdynamic. Понеже източниците нямат изход за слушалки, сравнението протече по следния начин: лаптоп-слушалки и лаптоп-Beomaster-слушалки, като се очакваше звука да що-годе еднакъв. Е, нищо подобно.

Входния селектор е изпълнен със TDA1029 и последователно на него TDA1028 със съпътстващите ги две лопати пасивни елементи по пътя на сигнала. Реших да "изрина" всичко и да ги заместа с релета, които с елементарна логика да се управляват от процесора. Така се предполага, че дотук няма да има "омазване", защото сигнала ще минава само през контактите на релето.
След това усилване, баланс, ниски, високи са изпълнени с електронни потенциометри TDA1074 - 4 на канал, разделени с електролити. На изхода им е втората част от селектора TDA 1028, който пуска и спира лауднес-а и се управлява директно от едно краче на процесора. Идеята ми е да взема сирнал от това краче, да го усиля с транзистор и да го подам на реле, което ще байпас-не целия пред, когато лауднес-а е изключен.
Така оригиналните функций + байпаса ще мога да ги управлявам от дистанционното, което всъщност е и целта на заниманието.

Дойде ред на въпросите:
Volume? Когато е байпаснат пред-а, рално нямам волуме. TDA1074 става ли за нещо по-серозно? Ако да, байпаса ще е след нея и ще е лесно. Ако не, опитвам се да измисля решение, което по възможност да се управлява по някакъв начин от процесора (моторизиран потенциометър с някаква по-сложна логика?), или в краен случай външен потенциометър/галета?
Пукане? Реално ще имам комутация на входа на крайното което може би ще е съпроводено със силно пукане, което може би ще е опасно за Фостексите, които ще се слушат на него? Има ли как да се избегне?
Изхода за слушалки в момента е чрез делител от изхода на крайното. Ще направя отделен слушалков, взимащ сигнал от входа на крайното. Какво бихте препоръчали за 250 омови Beyerdynamic DT880? Има ли вариант устройството да е малко, защото мястото в Beomaster е кът?

След това предполагам, че ще се наложат модове по крайното, но там вече ще му мислим като направим това.
Идеята да се занимавам с това, вместо да захвърля Beomaster-a е да имам добре звучаща стерео-система, която ще мога да управлявам с дистанционното. Освен това системата изглежда чудесно. Предполагам рано или късно ще стигна до лампи, но дори тогава ще мога да използвам този входен селектор поне.
Предварително благодаря, ще се радвам на помощта ви!

Поздрави: Тонислав

ПС - Схемата може да се изтегли от тук: http://beophile.com/?page_id=8253" onclick="window.open(this.href);return false; (Втория Beomaster5000)
ПС2 - С извинения за дългия пост :)

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта