Моят елементарен еднотактник

Съобщение
Автор
DMC
има известен опит
има известен опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 12:00 am
Местоположение: София/Габрово
Обратна връзка:

Моят елементарен еднотактник

#1 Мнение от DMC »

Здравейте,
преди известно време сглобих едно стъпало и най-накрая намерих време да драсна 2 реда за него тук. Исках преди година да направя нещо Hi-Fi с полупроводници и се насочих към клас А режима на работа. След известно ровене се спрях на тази схема :

Изображение

Стори ми се идеална - хем клас А, хем Мосфет, хем и максимално проста, което е първо лесно за изпълнение и второ в общия случай говори за по-малко източници на ненужни изкривявания. Купих транзисторите, поръчах си трансформатор и дросел, понеже не ми се занимаваше да ги навивам аз и го сглобих. Настроих тока на покой по указанията в сайта http://diyaudioprojects.com/Solid/ZCA/ZCA.htm" onclick="window.open(this.href);return false; на 800мА. Усилвателят свири адски добре 8O ! Признавам си това ми е първия по-хайфистки проект, нямам кой знае колко опит. Бях много щастлив да сътворя усилвател който да свири чудесно без никакви корекции, еквалайзери и каквото и да е било. Хубав бас, приятни среди високи. Схемата е елементарна и се оживява бързо. Транзситорите бяха по около 8-9лв, заедно с трафа, дросела, грецовете и т.н. дадох около 100лв. Сравнително нискобюджетно Hi-Fi. Наскоро успях да сглобя и еднотактен лампов без ОВ със същия характер на схемата - максимално опростена и лишена от ненужни елементи. Свири добре... с 40мА аноден ток на 6П14П и изходящи трансорматори от телевизор "Стадион" искам да ви споделя, че не мога да направя разлика между транзисторното и вакуумното стъпало :oops: Може би аз не съм слушал достатъчно. То трябва да се узрее за тия неща, иска си слушане. Но дори и да има разлика, не е фрапираща със сигурност. И така де, реших да постна тука тази схема, в случай, че някой иска да си прави клас А. В скоро време ще направя и малко изследвания на ламповия, транзисторния клас А и един Technics SU-V4X и ще кача резултатите. Мисля да проверя 1ви и 3ти хармоник и да сваля преходните характеристики при правоъгълен сигнал с различна честота. А освен това искам и да видя дали "стадионските" трафове ще изкарат до 20КХц без завал в АЧХ :)
Ето малко снимки и на самия усилвател:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Приемам критики по изпълнението на платките и разположението на елементите на. Не съм му се старал много, бях много нетърпелив да го чуя преди всичко :)

А това е екперименталната постановка на еднотактния лампов негов събрат:
Изображение

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моят елементарен еднотактник

#2 Мнение от DJ Popa »

Транзисторната схема я имам и знам как свири. Дори при мен е изпълнена с много по-класни елементи. За да покаже потенциала си е нужно да има предусилвател с малък импеданс и голям ток. Въпреки това е твърде далече назад /че и встрани/ от един грамотно направен лампов еднотактник, с добри части. Голям недостатък са й малката мощност и значителните изкривявания при голямо усилване, които се чуват ясно. Това е полупроводник и заявените 5W не звучат като лампови 5W мощност. Ако се слуша на малки мощности /до 1-2W/, тогава свири много добре. Струва ти се, че звучи еквивалентно с ламповата ти схема, защото последната ти е откровен сбирщайн от долнопробни части и просто така няма шанс да свири добре. Извинявай, ако те обиждам, но говоря откровено и мисля, че е много по-добре така, отколкото да те заблуждавам допълнително.

DMC
има известен опит
има известен опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 12:00 am
Местоположение: София/Габрово
Обратна връзка:

Re: Моят елементарен еднотактник

#3 Мнение от DMC »

:) Не се обиждам хич. Тази лампова постановка ми е първата. Имам още да чета по темата. Но ми беше мерак да спретна набързо един една такава отворена система и да сравня звука със "затворения" клас А. Колко до изкривяванията на транзисторния - там са, да. Даже се виждат и на осцилоскопа, което говори за сериозни стойности. Ще гледам да сглобя един предусилвател с голям ток да видя как ще свирне тогава. Иначе, че е сбирщайн ламповия, така е :) Ама чак пък с долнопробни части... То няма части в него -5 резистора, 2 трафа и 2 дросела... Прехвърлящият кондезатор е горе долу добър - хартиеномаслен, съветски. Лампите...няма да ги коментирам. но пък са нови ECC83+6П14П. Цоклите са ми гадни обаче. Поздрави!

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моят елементарен еднотактник

#4 Мнение от DJ Popa »

DMC написа: Ама чак пък с долнопробни части...
DMC написа: изходящи трансорматори от телевизор "Стадион"
:smt002

flame79
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 3:50 pm
Местоположение: Sofiq
Обратна връзка:

Re: Моят елементарен еднотактник

#5 Мнение от flame79 »

Здравейте,
Някои може ли да даде примерна схема или link за нещто добро и вече изпитано за "предусилвател с малък импеданс и голям ток".
Може би "The Bride of Zen: A Single Gain Stage Preamplifier"
Предварително ви благодаря.

Аватар
QQE03
чете и пита
чете и пита
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 02, 2010 11:52 pm
Местоположение: Ямбол
Обратна връзка:

Re: Моят елементарен еднотактник

#6 Мнение от QQE03 »

Дай малко повече информация.
Какво ще "клатиш" с искания от теб предусилвател?
Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса...

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моят елементарен еднотактник

#7 Мнение от Kiril Kirilov »

flame79 написа:Здравейте,
...Може би "The Bride of Zen: A Single Gain Stage Preamplifier"
Предварително ви благодаря.
Да, за твоят случай ще ти свърши работа. Ако ти се занимава да го направиш :-)

DJ Popa е прав за ламповата ти реализация. Трябва да си направиш или купиш хубави изходни трансформатори, както и да филтрираш добре анодните си напрежения. Тогава ще започнеш да чуваш потенциала на ламповата схема.
Поздравления за полупроводниковия еднотактник! За мен Zen V3 беше стълбата към истинското преоткриване на музиката.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта