Проблем с ресивър Sansui RZ-3000

Съобщение
Автор
torque
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Апр 09, 2005 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Проблем с ресивър Sansui RZ-3000

#1 Мнение от torque »

Здравейте!
Това е въпросния ресивър: http://www.hifiland.net/soubory/Receive ... Z-3000.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Та проблема е, че като се включи след нколко секунди се задейства защита.Незнам каква и защо, изписва се P-OFF на дисплея. Да опиша как се получи повредата: по принцип към него бяха свързани 2бр.колони ЧасПром 8 ома, но от лявата колона ползвах само басовия говорител свързан към широколентов висатон също 8 ома. До колкото си спомням бяха вързани паралелно, та би трябвало на единия канал да е имало товар 4 ома, а на десния 8 ома :oops:. След като поработи известно време на високи нива споменатата защита се включи, но незнайно защо мен това не ми попречи да го пусна пак и така няколко пъти така докато накрая се чу засилващ се брум през колоните и докато изключа усилвателя, нещо му изпатка вътре.
Сега като го включа се задейства тази защита и забелязах, че отбелязаните с червено на снимките транзистори силно загряват, много по-силно от аналогичните на другия канал.
DSC01081.JPG
DSC01082.JPG
DSC01083.JPG


Няколко пъти се хващам да търся схема, но без успех.....само платени.
Знам, че инфото е недостатъчно и без схема, но дано някой да даде насока къде да търся проблема и има ли смисъл да се дава на ремонт.
Благодаря предварително!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с ресивър Sansui RZ-3000

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Големият електролитен кондензатор от най-горната снимка е изтекъл и течността е предизвикала корозия.
Занеси го на сервиз все пак.

torque
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Апр 09, 2005 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Проблем с ресивър Sansui RZ-3000

#3 Мнение от torque »

Смених двата електролитни кондензатора, които са изтекли с нови.Сега всеки път когато включа усилвателя и бушона му изгаря, а внимавах да не свържа накъсо пътечките по платката :?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с ресивър Sansui RZ-3000

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Прочети ми второто изречение.

nasju
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 3:01 pm
Местоположение: русе
Обратна връзка:

Re: Проблем с ресивър Sansui RZ-3000

#5 Мнение от nasju »

Поздравления за прекрасните снимки, но стъпалото има и гръмнали крайни транзистори според мен. Поне по това което си написал, так че ако не си сигурен в себе си - наистина потърси сервиз.
P.S. Освен смяна на потеклия кондензатор трябва и да се почисти изтеклия електролит.

DMC
има известен опит
има известен опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 12:00 am
Местоположение: София/Габрово
Обратна връзка:

Re: Проблем с ресивър Sansui RZ-3000

#6 Мнение от DMC »

Най-вероятно имаш изгорели транзистори наистина. Измери транзисторите около тия загряващите резистори. Даже измери всички транзистори на крайните стъпала, едва ли ще ти отнеме повече от 10 мин. Ако имаш проблеми драсни ми ЛС мога да ти помогна ако не се оправиш сам.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта