Търся схема на на правен усилвател?

Съобщение
Автор
a_panov

Търся схема на на правен усилвател?

#1 Мнение от a_panov »

Здравейте

Купих си преди година две един усилвател от Видин който ми го продадоха за 2х100W 4 ома. Шасито е добро, трафа е добър, но спойки и окабеляване са под всякаква критика. Аз който съм любител правя по-хубави спойки с колофон и тинол.

Та вчере се заех да пооправя това което не ми харесваше в изработката на този усилвател:
обърнах трафа
сложих RFI филтър на 220V
скрих 220V да не се разхождат в усилвателя
преместих греца до изводите на вторичната на трафа че преди това кабелите му обикаляха два-пъти усилвателя
от 2х4700 микро стана 2х4700+2х6800 микро филтриращи кондери
захранващите кабели където ги има, са солид кор мед
направих звезда
на задния панел разместих мястото на входа и на изходите, сега входните линии са скрити в ребрата на радиотора и не минават през кабела 220V и отгоре през трафа.
потенциометъра сменен с логаритмичен
Презапоих доста кабелчета, изхвърлих доста снадки...

И се получи накрая че взе да ми харесва повече от TDA 1555. Последния е клас В и може би затова.
Освен това всички брумове и шумове избягаха в сравнение с това което беше, остана някакъв мрежови брум/шум но с много ниско ниво.
Направи ми впечатление че и платките на крайните стапала са много мърляво направени!!! На едната платчица няма един резистор от 0.5W.

Самия усилвател единия канал е с 2х2N3055 а другия с 2xKD503. Има още транзистори по него но общия брой е 8, и това са 2хBD139, 2xBD140 и 2хBC550

Търся принципната схема на усилвател със следните параметри:
крайни: 2х2N3055, 2xKD503 или аналози
транзистори по него но общия брой е 8, и това са 2хBD139, 2xBD140 и 2хBC550 + крайни
два електролитни кондензатора 100 и 10 микро фарада
7 керамични кондензатора
1 диод
14-15 резистора, един резистор е 0.5W, няма резистори от 1 и по-големи мощности
захранването в момента е 41.8-41.9V

Проверих книгата "мощни нискочестотни усилватели" но няма схема с 8 транзистора, проверих и http://www.pchelar-probvaisambg.com" onclick="window.open(this.href);return false; и там няма!

Защо търся схемата? От време на време се чува едно ПУУУууууккккк сей но се празни ток от някъде или дава нещо на контакт по пътя на сигнала ама с продължителност 2-3 секунди. Искам да подобря схемата, да посменя елементи, да се понастой нещо ако може.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последно промяна от a_panov на Нед Дек 27, 2009 12:39 am, променено общо 2 пъти.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Потресох се! Уффф! :H

Схемата я знае само авторът (и някои ясновидци).

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#3 Мнение от varieca »

Уникална изработка!! И за това някой е взел пари...

a_panov

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#4 Мнение от a_panov »

Схемата я знае само авторът (и някои ясновидци).
- Това с ясновидците го знам, леля Ванга я няма за да ми каже, а другите не могат да виждат така надълбоко...

Уникална изработка!! И за това някой е взел пари...
- Аз май платих преди, когато го купувах 60 или 80 лева. - Купил съм си траф, шаси, радиатори, кондери и 2N3055, дето се казва на границата да се овътря, ма засега съм на "Далавераимпекс". Той трафа е 60-80 лева, а? :roll:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#5 Мнение от Stefan Stefanov »

Не струва толкова!

a_panov

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#6 Мнение от a_panov »

Днес презапоих и смених малко кабелчета и затворих усилвателя.

Когато е включен в колоните си има брум. Направих проба със отворени и замасени входове брума не се променя независимо дали щепсела на 220 V е в контакта или изваден и в двата случая. Което води до извод че захранването не пробива със собствен шум в колоните. Според мен няма какво повече да се преокабелява и този брум е от цялосното изпълнение на усилвателя.
:HMguit

Благодаря за подкрепата!!!

Аватар
DJ Popa
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 407
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#7 Мнение от DJ Popa »

Един съвет-вземаш трафа , а другото с красив шут го засилваш в контейнера за боклуци. Измерваш сечението на ядрото на трансформатора и вторичните му напрежения , даваш данните тук , за да се ориентираме и ние ти предлагаме подходяща схема , която да си направиш вече както трябва с този траф. Всичко друго би било безмислено.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#8 Мнение от Marian Lozev »

....Защо не минеш на лампи, хем ще ти топли , хем няма да се мъчиш ,хем и ушите ще отървеш от мъки. :wink:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

a_panov

Re: Търся схема на на правен усилвател?

#9 Мнение от a_panov »

Вече го затворих усилвателя и нищо няма да правя по него повече ако не го изгоря в някой момент. За него нямам колони и го пускам на едни маламощни които може да ги стопи. Та сега имам 3 усилвателя този с незнайната схема 2х100W без колони, 2х25W с колони, и лапов 1х5W клас А който ми е китарния усилвател на който трябва да му сложа високоговорител.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта