The Better Volume Control Part

Съобщение
Автор
Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Да

#16 Мнение от Kiril Kirilov »

И аз поръчвам!
Само какъв е? единичен, двоен, четворен?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Daniel Petrov »

За тия пари освен да е обикновен пластмасов...
Много евтино за АЛПС...що пък,може,май бъркам двата щата
с АПЛД :-)
На мене ми трябва 1к логаритмичен :-)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
kabel
има опит
има опит
Мнения: 109
Регистриран на: Сря Окт 27, 2004 12:00 am
Местоположение: Drianovo
Обратна връзка:

#18 Мнение от kabel »

стойноста е само една и не се знае но смятам че може да се махне оригиналния ако не става и да се сложи друг марков

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Stefan Stefanov »

И аз поръчвам 2 бр!

audioman

Загорка

#20 Мнение от audioman »

3aropka написа:В момента, понеже още не е готов контролера, използвам едно 4 битово ключе като управлявам старшите 4 разряда.
Ама това не ми е проблем, защото плеъра ми има регулируем с дистанционното изход. (това май е и главната причина да се забви толкова контролера).

Сетих се за още 1 недостатък на този атенюатор:
На Пас атенюатора е с паралелно включване на релетата и сигналът минава само през 1 контакт. В моя случай може да се наложи да мине последователно през всички контакти. Но това едва ли ще криви повече от която и да е интегрална схема.

1. За плеъра: това сигурно му е и един основен недостатък..... /Регулирането на изхода/
2. За кривенето на схемите - изобщо не съм съгласен. Има такива схеми, които са напълно прозрачни за сигнала, а едно реле на изхода на усилвателя и преди колоните може да ти демонстрира своята нелинейност. /В твоя случай може би няма да има такава демонстрация/ При протичането на /значителен/ ток студените контакти на релето са ДОСТАТЪЧНО НЕЛИНЕЙНИ и могат многократно да задминат и доста Евтини Интегрални Схеми. Има Много Дебели /скъпи/ предусилватели , които ползват електронни комутатори на входа, предполагам и електронни потенциометри. Говоря за дебели модели на Mardigal / Mark Levinson
// Не съм ги виждал на живо, все пак :) //

audioman

Потенциометър

#21 Мнение от audioman »

И аз изкам... особено ако е 5...10 килоомов и многоканален :wink:

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#22 Мнение от Bojo »

За мен нещата не са еднозначни. За 6канален регулатор - чип, но за стерео, особенно както казва Кирилов, за 3D, пространствен саунд мисля, че само регулатор с релета ще свърши работа (както и за комутация на входовете). Качественни - специално проектирани за комутация на слаби сигнали. Препоръчително с позлатени или посребрени контакти, за да не се получават полупроводникови и други гадни ефекти, за които пише Аудиомена. L - тип за най-кратък път на сигнала. И управление с контролер - и там има тънки моменти.
пп Аудиомен постни именцата на чиповете дето си ги гледал.

audioman

Кои чипове??

#23 Мнение от audioman »

Ами за кои говориш???Volume Control, switch или какво....
Специално за много добър Volume съм чувал САМО добри отзиви за PGA23xx series na TI. За switch-овете на Mardigal - мисля че бяха ADG... na AD /naprimer ADG431???/
Иначе екзотичните релета си имат предимства :wink:
Аз твърдо ги отричам само по пътя на мощния сигнал до колоните, т.е. вярвам в опита на моя любим учител Сухов :wink:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Stefan Stefanov »

Въобще не става въпрос за силни сигнали от изхода.
Нали говорим за входа?
Съгласен съм ако някой има необходимата апаратура да направим сравнение. Аз ще донеса 6 релета и ще им включим затворените контакти последователно (най-лошия случай в моята схема).
Ти донеси която си поискаш ИС за регулиране и ще им премерим изкривяванията, а може и да ги чуем.

audioman

Грешка

#25 Мнение от audioman »

Сори, мислех, че говориш за ИС като цяло, не само за регулаторите...
Както казах, в случая с атенюатор "демонстрация на нелинейност на студените контакти на реле едва ли ще има". Всяко решение си има предимства и недостатъци.... надявам се някой ден да мога да ви демонстрирам предимствата на интегралните атенюатори, както и ключове /които всъщност може да дойдат и повече като пари... :roll: /

audioman

LM1972 първи път

#26 Мнение от audioman »

Така, /вече/ знам, че Micromega-ta на Владо е със LM1972 и с релета на входа и малко операционници. Не съм го тествал като предусилвател обаче този амп.
Доколкото бях успял да видя, едни Primare-та за по 2000-3000лв. също използваха този чип.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Stefan Stefanov »

Това кое за колко се продава ама хич не ме интересува.
Цената не е критерий.
Ако е така трябваше да обявя цена на моите колони 5000 лева, а може би и повече ...

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#28 Мнение от oceanman »

Tова къде се намира във веригата ...Прекалено лошо ли е?...Какво нещо е DIY,а?Правя си аз колонки със скан спийк и се оказва,че

Аватар
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1267
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#29 Мнение от oceanman »

Ооооп,сори пак за недовършената мисъл...Та правя си колонки и се оказва,че Sonus Faber Cremona струват 3200 $....И задължителните поставки за тях още 600$???А на мен ще ми излезе под 1000 лева...да се не начудиш..Хе-хе...

audioman

#30 Мнение от audioman »

За да продължа темата, ще направя няколко експеримента /вече имам постановка за мерене/
1 тест. Схема: "Много жици, 1-2 релета по пътя на сигнала, 1 ALPS 100kohms motorized потенциометър и след него OPA604 GAIN=1.7-1.8 /4-5dB/ , след него Philips MKT3.3uF и реле за mute, Rout = 200-300 ohms. "
Те това нещо по измервания има променящи се хармоници /2-ри и 3-ти/, като варират в обхвата -81...-98dB, общото THD не надвишава 0.01%, и в повечето случаи е предимно 2-ри хармоник; на ниво на "копчето" -22...-24dB имам пик на изкривяванията /2-рия хармоник = -81дБ/, при по-високи нива доминира 3-ти. Натоварването на схемата с Rload до 100-300 ома /след Rout/ изобщо не влошава спектрограмите.
Има също някакъв по-висок /от прага на измерване/ шум, нещо като интермодулации, които присъстват винаги /дори без сигнал :) /
Субективно свири прилично, но малко маже - има какво да се желае. В предишната версия с NE5534A na TI субективно звукът беше подобен, но не съм мерил какво се получава.
В скоро време ще пробвам различни потенциометри и OP-AMP-ове след тях, вече имам един куп идеи. Надявам се Змея и някой друг ентусиаст да ми предоставят техните "релейни" варианти, след като ги направят.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта