Усилвател за фрс8(хорни) след време и за ЕТЕР6

Съобщение
Автор
Аватар
Vankata_84
чете и пита
чете и пита
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: Своге
Обратна връзка:

Усилвател за фрс8(хорни) след време и за ЕТЕР6

#1 Мнение от Vankata_84 »

Колеги прочетох много във форума, и това което ме убедихте е да не гледам купешки ампове. Обаче и никаде не намерих съпоставката кой транзисторен усилвател би разгърнал най-добре потенцяла на етерите.
Ще се опитам да внеса още малко информация за да можете да ме разберете по добре. Искам усилвател клас А с мощност около 10-20 вата на канал, ще го ползвам предимно с широколентови драйвери. Бюджета на усилвателя да бъде до около 500 лева като трябва да се има предвид, че кутията и захранването мога и сам да си го направя. Трябват ми само оживени платки или просто да посочите кит с който да се захвана.

Поздрави и весели празници на всички.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Angel Gekov »

Може ли малко повече пояснения по следните въпроси:
1. Усилвателят трябва ли задължително да е транзисторен и защо?
2. Търсената мощност от 10-20 вата не е ли твърде висока предвид използването на усилвателя с широколентови говорители в домашни условия - при чувствителност от около 100 db/w/m на озвучителните тела трудно се издържа продължително слушане на повече от 5 вата.
3. Ако сериозно мислиш да използваш Етери защо не помислиш за лампи - виж вариантите на "Хапчетата", които като китове са в рамките на обявения бюджет.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Angel Gekov написа:Може ли малко повече пояснения по следните въпроси:
1. Усилвателят трябва ли задължително да е транзисторен и защо?
2. Търсената мощност от 10-20 вата не е ли твърде висока предвид използването на усилвателя с широколентови говорители в домашни условия - при чувствителност от около 100 db/w/m на озвучителните тела трудно се издържа продължително слушане на повече от 5 вата.
3. Ако сериозно мислиш да използваш Етери защо не помислиш за лампи - виж вариантите на "Хапчетата", които като китове са в рамките на обявения бюджет.


При FRS8 чувствителността е много по-малка.

Иначе говорейки за г-н Пас, защо не Алефи? ;)

Аватар
Vankata_84
чете и пита
чете и пита
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: Своге
Обратна връзка:

#5 Мнение от Vankata_84 »

Мерси за отговорите колеги. Да спомена че приемам критики всякакви защото не малко пари до сега съм хвърлил на буклука....

Angel Gekov - Искам усилвателя да е транзисторен по две причини. Не разбирам много от транзистори, но от лампи хич. Лампите са много непозната материя за мен, за сега. Искам и да е 10-20 вата на канал защо за момента ще свири на хорничките+едно Jamo s606 за което не ми се говори. Другото посочените 10-20 на канал незнам ако бъде възможно да се постигнат от лампов усилвател мога да се замисля сериозно :) .

Просто много съм объркан. Алефа ми харесва като идея, но за тази схема като на Стефан Стефанов ли става дума? За Този

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Примерно. Ако не се лъжа има няколко версии - на един Google разстояние :D

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Dimitar Atanasov »

IvanVG написа:Мерси за отговорите колеги. Да спомена че приемам критики всякакви защото не малко пари до сега съм хвърлил на буклука....

Angel Gekov - Искам усилвателя да е транзисторен по две причини. Не разбирам много от транзистори, но от лампи хич. Лампите са много непозната материя за мен, за сега. Искам и да е 10-20 вата на канал защо за момента ще свири на хорничките+едно Jamo s606 за което не ми се говори. Другото посочените 10-20 на канал незнам ако бъде възможно да се постигнат от лампов усилвател мога да се замисля сериозно :) .

Просто много съм объркан. Алефа ми харесва като идея, но за тази схема като на Стефан Стефанов ли става дума? За Този
Моето лично мнение е че един транзисторен усилвател клас А с посочената мощност се изработва относително трудно (особено от човек без опит) и със сигурност ще надхвърли определения бюджет, вероятно само трафовете му ще струват повече. За толкова пари човек може да спретне нещо до около 5 вата на канал. Но в този смисъл наистина е по - добре кит от Аспарух. С едно синьо хапче (май - беше около 250) и още толкова за шаси, конектори и т.н. ще се получи нещо значително по-добро. Колкото за трудността на изпълнението - никак не е трудно, особено спямо транзисторен усилвател клас А. А и няма никакъв проблем със слушането с FRS8.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#8 Мнение от Simonov »

С посоченият бюджет е невъзможно да се направи транзисторен клас А с тази мощност. Освен ако не успееш да се снабдиш с два стари трафа сваляни от някъде. По битаците съм виждал трансформатори със заплашителни размери и тегло на смешни цени, но това си е чиста проба късмет.
Изображение

Аватар
Vankata_84
чете и пита
чете и пита
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: Своге
Обратна връзка:

#9 Мнение от Vankata_84 »

Колеги много благодаря за саветите :!: Определено вече щях да съм купил някъв буклук :oops: .

Имам следното питане кой ще се навие да ми направи две платки с мощност от 10 вата на канал :?: Кутия, радиатори, трафове,грец,големи капацитети, и други са моя работа....Искам просто да разбера до 500 лева мога ли да взема двете платки оживени, и да ми се обяснят някой подробности по периферията, стабилизатори на ток, напрежение, и други такива неща :?: :? А колко ще трябва да са големи тия трафове за 2х10 вата клас А :?:

Ако с обявения бюджет от 500 лева немога да се включа, дайте савет за лампов амп който да свири по вашите критерии...не за друго,но за момента все още не съм слушал лампов усилвател :oops: .

ОТ при всички случеи ще бъдат етер 6 + фрс8 :)

Поздрави колеги и благодаря за търпението :partyman:

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Goro »

IvanVG, най-важния съвет за теб е да почетеш повече за да можеш сам да си правиш нещата. Така ще можеш да направиш повече експерименти и да стигнеш по-близо до истината.
五郎

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Dimitar Atanasov »

IvanVG написа:Колеги много благодаря за саветите :!: Определено вече щях да съм купил някъв буклук :oops: .

Имам следното питане кой ще се навие да ми направи две платки с мощност от 10 вата на канал :?: Кутия, радиатори, трафове,грец,големи капацитети, и други са моя работа....Искам просто да разбера до 500 лева мога ли да взема двете платки оживени, и да ми се обяснят някой подробности по периферията, стабилизатори на ток, напрежение, и други такива неща :?: :? А колко ще трябва да са големи тия трафове за 2х10 вата клас А :?:

Ако с обявения бюджет от 500 лева немога да се включа, дайте савет за лампов амп който да свири по вашите критерии...не за друго,но за момента все още не съм слушал лампов усилвател :oops: .

ОТ при всички случеи ще бъдат етер 6 + фрс8 :)

Поздрави колеги и благодаря за търпението :partyman:
Това с оживените платки не става , поне според мен, що се отнася до клас А. Нещата са много силно зависими от захранването и особено от радиаторите. Аз лично при такава дилема тръгвам от радиаторите. Смятам колко могат да отдават, после слагам един мощен резистор да ги нагрява и гледам каква е мощността която могат да разсейват наистина, и от там се почва със схемата. Мисля че Даниел беше пускал една тема как се смята SE клас А. А иначе трафовете според мен трябва да са поне около 300 VA на канал, и филтриращи кондензатори колкото може да си позволиш, без стабилизатори и подобни

Аватар
Lozanov
има опит
има опит
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Апр 02, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Lozanov »

Nanko Rusev написа:
Angel Gekov написа:Може ли малко повече пояснения по следните въпроси:
1. Усилвателят трябва ли задължително да е транзисторен и защо?
2. Търсената мощност от 10-20 вата не е ли твърде висока предвид използването на усилвателя с широколентови говорители в домашни условия - при чувствителност от около 100 db/w/m на озвучителните тела трудно се издържа продължително слушане на повече от 5 вата.
3. Ако сериозно мислиш да използваш Етери защо не помислиш за лампи - виж вариантите на "Хапчетата", които като китове са в рамките на обявения бюджет.


При FRS8 чувствителността е много по-малка.

Иначе говорейки за г-н Пас, защо не Алефи? ;)

Имам Алеф3 от доста време , пиша само за да предупредя , че поне според мен на този амп му трябва много сериозен пред усилвател, а при моите търсения за такъв се оказа , че изработката или покупката на читаво стъпало е доста по-лесно от същата операция с читав предусилвател

Аватар
Vankata_84
чете и пита
чете и пита
Мнения: 28
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: Своге
Обратна връзка:

#13 Мнение от Vankata_84 »

Последна молба към вас колеги :wink:. То се е видяло че някой от ВАС ще трябва да го прави.....ако може хората на който им се занимава с мене нека дадат орентировъчна крайна цена за готов Алефи с мощност 2х10 вата... Започването на проекта може да бъде края на януари :). Аз мога да окажа съдействие за радиатори + захранване, кутията също държа аз да я направя...абе ако някой иска да изкара някой лев нека пише в ТЕМАТА или може и на ЛС.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#15 Мнение от Nanko Rusev »

Пусни една тема с подрбоности - какво, как, цена и да почват поръчките ;) Аз принципно съм желаещ :D

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта