Моля спешно за помощ!

Съобщение
Автор
Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Stefan Stefanov »

Върни им го!
Не стига, че си платил космическа цена, а и са ти пробутали друг, и то без да те предупредят!
Аналог на 2SK389 е LSK389 и го има тук:
www.linearsystems.com

Niki85el

#17 Мнение от Niki85el »

Благодаря за отговора!
Явно,че ще ги връщам транзисторчетата,но какво правим после?!Сайта www.linearsystems.com го открих и аз,това е единственото място,където казах,че го видях транзистора в SMD корпус на чипче.Не виждам да има възможност да мога да си поръчам LSK389 за България от този сайт.Страхотен проблем се оказа да си намеря по магазините в Бургас два полевака в един корпус,няма такова животно тук.Няма ли някакъв аналог,подходящ за този усилвател,който да е по-разпространен по магазините или някой да ми прати от София ако може,ще съм му изключително благодарен.Заради този жалък транзистор не мога да си пусна усилвателя като хората,аман вече :(

Niki85el

#18 Мнение от Niki85el »

Сега като поразрових из нета,излиза,че са ми пратили заместителя LSK389,защото само той се предлага в SMD корпус на 8 крако чипче.2SK389 си е само в корпус SIP07,редови,поне според спецификацията му.На торбичката на транзисторите ми пише "2SK389-TOS",а на самите транзистори пише "K389BL" :D Утре им ги пращам обратно и започва пак ходене по мъките в търсене на транзистор... :(

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Daniel Petrov »

Най добре е да си подбереш 2 двойки от 10-на транзистора, 117,170, 168,301 и т.н. всички те стават.
Когато правих тази схема, имах 244 и 995, правих я за себе си, а не за публикуване, спокойно минава и с обикновени полеваци, както и обикновени биполярни.Несиметрията зависи главно от сервото и е несъществена, при положение, че е в границите на 20-30мВ.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Niki85el

#20 Мнение от Niki85el »

Благодаря за съвета на Даниел Петров!
Като цяло съм се отказал да го правя диференциалния с два отделни транзистора-мъчих го преди с какви ли не транзистори,никога не се получаваше,както трябва.Ако се получи добра стойност на постоянното в изхода,то след много кратко време тя започва да играе скокообразно нагоре и надолу,минава от 10 миливолта,до около волт и това е само,докато държа уреда на изхода,много знам какво става след това.Най-лошият вариант,който съм навит да опитам е да залепя два транзистора един за друг,като отделни не ми се слагат.Гръмне ли още веднъж тази пущина ще й направя само снимки за спомен,може и да покажа някоя тук и засилвам машината с мъка на сърцето към казана!Колкото и да ми се иска да работи,няма да инвестирам повече пари в нещо,което работи няколко месеца уж безпроблемно и после гърми на поразия без привидно никакви ясни признаци и белези за това :?

Niki85el

#21 Мнение от Niki85el »

Намерих тази тема http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... pic&t=2665 и ми става ясно,че трудно или изобщо няма да намеря транзистори.Поръчах си от Линеар Системс мостри(samples)на LSK289B,само,че в по-нормалния корпус ТО-71,но честно казано ме съмнява,че ще дойде нещо...В общи линии-язък за труда и парите...

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#22 Мнение от Daniel Petrov »

Елиминирай сервото (извади всичко около операционния и него самия) и сложи разделителен кондензатор 4700-10000 мкф/10В в обратната връзка, т.е. резистора с малката стойност (6.8ом) да не е директно вързан към маса, а през кондензатора.
Така проблем с несиметрията няма да имаш...
Големия е добре да се шунтира примерно със 50мкф/15В К52-2, тук таме все още се намират останали по магазините из София.
Можеш да си вземеш 2 от Аспарух Желязков.
Входният капацитет също може да се елиминира, като остане само резистор 47к от гейта към маса, мисля, че някъде из темите постнах схема с такива промени...

ЕДИТ:
Надрасках я набързо, ама забравих да махна галимациите на входа, там оставяш само 47к към маса, сигнала директно в гейта.
Длъжен съм да пртедупредя, че липсата на входен кондензатор е едно стъпало по високо откъм качество на звука, но усилвателя не търпи сигнал с постоянна съставна от нерегламентирани източници!
Китайски звукови карти с такъв дефект дал господ!

Изображение
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Niki85el

#23 Мнение от Niki85el »

Благодаря за изчерпателния отговор на Даниел Петров :)!Махам сервото,ок,но това е не малка част от цялата схема,интересува ме-какво и колко евентуално от качествените параметри на усилвателя ще загубя?
Относно входа-усилвателя го пускам само към Creative звукови карти,но знам ли,все някога може да се случи и да го бучна на нещо калпаво,проблем ли е ако махна сервото и оставя галимациите на входа?

Stanislav Dimitrov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 133
Регистриран на: Съб Ное 20, 2004 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#24 Мнение от Stanislav Dimitrov »

С премахване на сервото само ще спечелиш! Изпробвано! Усилвателя звучи значително по-добре в този си вид.

Niki85el

#25 Мнение от Niki85el »

Добре,решено,махам сервото :) След като го разкарам,ще има ли проблем с непълната идентичност на двата транзистора в диференциалния на входа,тоест,ще трябва ли пак як подбор и да търся ли два полевака в един корпус(каквито явно,че няма да намеря) или двата BF245,с които съм сега,ще ми свършат работа?
Ето тук http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... &start=225 виждам,че и двата диода са заменени с резистори,до колко това е качествена промяна и има ли смисъл да коригирам и аз платките си с тези резистори на мястото на диодите между IRF-те?
И малко глупав въпрос,но от любопитство(не съм на "ти" с усилвателите,но се интересувам :) )-какво по-точно прави сервото и каква е била идеята му,когато е сложено в схемата и какво става,когато се отстрани :)

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#26 Мнение от Daniel Petrov »

На първият въпрос:
Имаш тример за нулиране на офсета в сорсовете на диференциалния.

На втория:
Резисторите на местото на диодите трябва да са по 2.2 ома.
Резистора в сорса на ИРФ620 трябва да се намали на 3.9 ома.
Вземи мерки за доброто охлаждане на двата ИРФ-а!
Монтирай ги директно на радиатора на крайните!

На третия:
Сервото служи да държи нулата в изхода при липса на входен сигнал, тъй като в обратната връзка няма кондензатор и усилването по постоянен ток е толкова, колкото и по променлив. Т.е. ако имаш несиметрия 20-30мВ между двата транзистора на диференциалния, тя ще нарастне толова пъти, колкото е коефициента на усилване а целия усилвател. При наличие на разделителен капацитет по променлив ток в обратната връзка, коефициента на усилване за постоянен ток е 1, т.е. несиметрияа 20-30мВ си остава толкова и на изхода.
Преди няколо години беше модерно да се ползва серво, за да се елиминира капацитета в обратната връзка. Концепцията си има както предимства, така и недостатъци.
Сега не бих усложнявал нещата заради един кондензатор, добри прехвърлящи кондензатори има и мисля, че самата обратна връзка е по голямата злина, от това как е изпълнена - дали със серво или по класическия начин.
Ще постна ъпдейтвана версия на тоя усилвател в най скоро време.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Niki85el

#27 Мнение от Niki85el »

Благодаря отново за изчерпателния отговор на Даниел Петров,както и на всички,които помагат по темата! :) Вече съм по-обнадежден,ще направя всички препоръчани промени и ще пиша какво е станало,когато ми остане време за мащабния ремонт :) Да разбирам ли сега,че транзситорите на диференциалния мога и да не ги лепя един за друг,а да обирам несиметрията само с тримера,защото преди блъснеше ли ми 20 волта в изхода,тримера нямаше как да ги обере?
Остава само да се справя и някак с досадния брум в изхода,много голяма мъка ще е,да видим.Бях чел по една тема тук във форума,пак за брума,много хора мислят,че трафа излъчва и влиза през ширмовката,да ама не.Колкото си блъсках главата аз с това нещо с другия ми усилвател,обличах трафа в ламарини,местих маси напред и назад,накрая,за да се убедя,че не е от трафа го ивадих с удължени проводници на метър извън кутията,брума си беше абсолютно същия :) Всичко се оправи като преметнах няколко маси,ама,докато стигна до тях... :) И все пак да се има предвид,че постигнах абсолютно нулев брум в изхода с фалшивите екраниращи кабели,които се продават в Бургас-смешна ширмовка,супер тънко активно жило.Пиша това,с идеята да спестя мъките на някои аудио любители като мен,в обличането на трафа в ламарини и други такива,ефект,няма,поне при мен :) Имам още три усилвателя и трите нямат брум в изхода,без да е мислено за специално разположение на трафа(който е прилично голям) и без да е обличан в ламарини :)

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#28 Мнение от Nikolay_Hristov »

Ако всичко ти е вярно, може би проблема е в опроводяването на масите.. :roll: Свържи всички маси в звезда и кабелчетата на единия канал да са със същата дължина като на другия.. особено входните. :?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#29 Мнение от Daniel Petrov »

Абе ти подбрери все пак транзисторите поне горе доле, че разликите са отчайващи понякога. Не знам дали си наясно как се подбират полеви транзистори, писано е много по темата, тук, във тоя форум.

Измерва се максималният дрейнов ток по следния начин:
Гейт-сорс накъсо, батерийка - 9 волта примерно, милиамперметър.
Плюса на батерията се свързва към + на амперметъра, минуса му се свръзва към дрейна, гейт-сорс към минуса на батерията. Отчита се тока, подбират се транзистори с най близък максимален ток.

Относно брума, виж как са ти масите...
Доколкото разбрах, брума се усилва драстично тогава, когато закачиш и двата канала към източника, т.е. свържеш двете входни маси заедно...
Ако си с отделни изправители за всеки канал при обща вторична на трафа, положението най лесно се оправя като последователно на входната маса към сигнала на всеки канал се свързва резистор 6.8-10 ома.
Така масите на двата канала са "развързани" една от друга и "ефект на дефекта" при свързването им заедно няма.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Niki85el

#30 Мнение от Niki85el »

Благодаря за обясненето как се подбират полеваци,не бях наясно,тествах всичко направо на платката.Сегашните с които съм,са в общи линии добре подбрани,преди да гръмне усилвателя най-ниските стойности,които виждах на постоянното в изхода бяха около 20mV(но при определени топлинни условия явно,се разбалансираше диференциалния и ми литваха едни стойности,оле мале,волт да речем...).Смятам,че сега като направя промените с премахването на сервото,нещата ще заспят и без да се налага да подбирам на ново транзистори.Но,ще видим,опита учи :)
Относно брума-да,получава се точно,както го е описал Даниел Петров-когато свържа само едната камбанка на входа,няма брум,когато обаче свържа и другата камбанка за другия канал и тогава бръмват и двата.Захранването ми е едно и за двете платки-една вторична(т.е. 2х40V~),един грец,4 кондензатора-по два в паралел и така полученото двуполярно го подавам на двете платки през предпазители,това е.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта