quad MK modified

Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

quad MK modified

#1 Мнение от Daniel Petrov »

Тъй като много хора продължават да се мъчат с тая схема,реших да направя с нея това,което конструктора на това чудо незнайно защо е пропуснал...
1.Схемата и дават да работи от 25 волта :?: :?: :?:
Е,как става,след като делителя в генератора на ток за каскода е сметнат за 50 волта??? Замяната на резистора с два последователно свързани диода е правилното решение,за да работи при тия дименсии на захранването.
2.Индуктивност в колектора на ПНП дарлингтона???Е това не мога да го проумея...
Или гения е турил щото в оригиналната схема има.Абсолютно ненужна е в случая-крайното е комплементарно.
3.Клас А транзистора е биполярен дарлингтон :?: и има 2 емитерни повторителя за съгласуване на нивата-също толкова безсмислено-просто транзистора се заменя с МОСФЕТ и двата повторителя отпадат-колкото по малко чаркове в еталонния клас А усилвател-толкова по вярна свирка.
4.Двата диода за преднапрежение м/у базите на крайните могат да се заменят с резистор 10-12 ома,могат да останат и така,ама да се подменят с читави-примерно FS15/16. Същото се отнася и за горния 4007!
5.Сервото е със 741 8O 8O 8O и нямало значение какъв бил опампа-
хаха! С тоя боклук,дето е един генератор на шум и всичкото това го набиваш директно на входа,заедно с преднапрежението е интересно как схемата вади такива супер параметри :?:
Другите промени са дреболии,които не мисля да поставям на обсъждане.
Добре е да си изхвърлите изходните индуктивности,ако са направени по чертежчето,дадено на техния сайт или са тия от кита.
Ако не сте на ясно с изработката на индуктивността,можете да ми пишете лично.
Съвет:НЕ СИ КУПУВАЙТЕ ТОВА! Струва много пари,изпълнено е с някакви дървени компоненти и във вида в който се продава свирката му е далеч под възможностите на въпросното схемно решение.
Мода е за тия,които вече са се набутали и нямат възможност да отделят финансии за друг усилвател.
Изображение
Последно промяна от Daniel Petrov на Пон Юли 04, 2005 12:28 pm, променено общо 1 път.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Sergo

#2 Мнение от Sergo »

Да, схемата на widowmaker изглежда много добре, само ме притеснява свързването на кондензатора от моста в средата на каскода, между Т1 и Т2. Пробвал съм този вариянт, в резултат се получи страшно гаден и дразнещ звук, не знам на какво се дължеше това.
Ето и схемата: http://www.mladkonstruktor.bg/Amp.htm
Изображение
по която съм направил следните помени:
1. Изцяло съм махнал защитата, страшно криви от нея! Това са елементите: R13, R19, T7, C11, и R18, R21, T8 ,C12.
2. Подмених 741 с ТЛ071 (такъв имах не зная дали е най-подходящ) смених C7 с 1uF/63в. неполярен и R15 с 1мОм. Това ми премахна напълно постоянното на изхода и изглади АЧХ-то с областта на ниските.
3. Монтирах допълнителен кондензатор 120pF/63v от колектора на Т6 до емитера на Т1. Така се получава по сигурно "затваряне на моста", (поне според мен, не е ясно доколко ефективно може да работи моста през този каскод). Посочил съм 63в. защото това гарантира по малки активни загуби в кондензатора и по добра сходимост на моста(поне на теория :) ).
4. Входния кондензатор C1 го заменх с 1mF. Това смъква долната честота под 5 Hz, което си е ненужно, но така се получават много малки фазови измествания при честотине под 100Hz.(това може и да не го правите).
5. Замених С4 с 220pF, резултата е много добре изглеждащ правоъгълен сигнал с честота 20kHz. (също може да не го правите)

След този промени при замерване на АЧХ от 20 до 20000Hz. не успях да установя никаква неравномерност (мерено с двулъчев осцилоскоп и генератор на синусоидален и правоъгълен сигнал). Схемата е захранена с +-47 волта и посочените измервания да правени с 4 ома товар при мощност 150 вата.

Успех на всички които ще правят тази схема.
Последно промяна от Sergo на Съб Мар 04, 2006 5:44 pm, променено общо 3 пъти.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

QUAD

#3 Мнение от Goro »

Предполагам,че конструктора на QUAD 405 е имал идеята ,включвайки бобина в колектора на крайния транзистор,при комутация - тока да не нараства със скок т.е. да намали степенката.Трудно ми е да преценя дали е успял да реализира идеята си.

Аватар
miro_vampiro
има известен опит
има известен опит
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от miro_vampiro »

Здравейте, понеже заговорихте за схемата на QUAD 405 от дърт инструктор да ви питам нещо и аз !
Значи имам схемата и съм я сглобил ама съм леееееко бос с електрониката и тя работи но като е усилена много слабо, ако усилиш малко повече се чува едно равномерно пукане през колоните и колкото повече усилваш толкова пукането става по-голямо!
Та интересувам се дали някой от вас може да погледне схемата и да я оправи евентуално срещу заплащане от моя страна(максимум 20 лв мога да дам защото съм зле с парите)
Та ако можете да ми помогнете ще съм ви безкрайно благодарен!
От София съм !
А най интересното е че един приятел си е правил няколко от съответните китове на дърт инструктор на куад 405 и си работят и то доста добре !

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Daniel Petrov »

Опа,кондензатора 120пф е горе.Явно снощи съм спал :)
Оправих го!
Ако се работи с по малки напрежения,каскод не е необходим,просто транзистора обща база(в случая вече общ сорс) се елиминира и се слага мостче колектор емитер.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Daniel Petrov »

Sergo написа:3. Монтирах допълнителен кондензатор 120pF/63v от колектора на Т6 до емитера на Т1. Така се получава по сигурно "затваряне на моста", (поне според мен, не е ясно доколко ефективно може да работи моста през този каскод). Посочил съм 63в. защото това гарантира по малки активни загуби в кондензатора и по добра сходимост на моста(поне на теория :) ).

Моста на това чудо на електрониката не е настроен,ЗАПОМНЕТЕ ГО!Този допълнителен кондензатор не се монтира!М/у другото транзистора обща база е напълно излишен,ако входният транзистор е полеви!
Sergo написа:5. Замених С4 с 220pF, резултата е много добре изглеждащ правоъгълен сигнал с честота 20kHz. (също може да не го правите)

Все си мисля,че усилвателят трябва да свири през говорител,а не да се "вижда" на екрана на осцилоскоп...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
lachko973
има известен опит
има известен опит
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Дек 28, 2004 1:00 am
Местоположение: Студентски град
Обратна връзка:

#7 Мнение от lachko973 »

И в този форум да кажа:

има схеми QUAD 405 (I, II) и QUAD MK (да речем)
НЯМА ТАКОВА ЖИВОТНО QUAD 405 на дърт инструктор




И сега пак ще има някой, дето криво ще разбере забележката ми.



ПОЗДРАВИ !

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#8 Мнение от Nikolay Kolev »

Widow и за кита на хоби кит ако пуснеш нещо ще е перфект или това което си писал е достатъчно , аз лично направих промените изписани от теб и свирна доста по-добре .
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Sergo

#9 Мнение от Sergo »

Миро, пробвай да смениш потенциометъра за усилването. Може да ти пука от него. Може да пука също ако ползваш дълъг и неособено качествен кабел чинч, например от компютъра до усилватела над 2м. в комбинация с високоомен потенциометър може да го има този ефект. По принцип входния потенциометър се избира от 5 до 10 пъти по-малък от входното съпротивление на усилватела. Входното на тази схема е 50кОма така, че потенциомеъра трябва да е 5 до 10кОма макс!

Аватар
miro_vampiro
има известен опит
има известен опит
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от miro_vampiro »

Sergo не мисля че е от потенциометъра, защото колкото повече усилваш звука , пуканията стават все повече и повече и се повтарят през равен интервал от време, примерно през по малко от половин секунда и са много неприятни, нио можеш да слушаш музика нито нищо!
Абе с една дума кофти работа, е другия проблем е че разбирам от електроника доста малко !
Следващата седмица ще ми помогнат да отстраня проблема с усилвателя и да го пускам най после!
Все пак благодаря :))

guitman
има опит
има опит
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 1:00 am
Местоположение: plovdiv
Обратна връзка:

#11 Мнение от guitman »

проблема ти е интересен. пиши когато го отстраниш. от това което описваш ми си струва че усилвателя ти се самовъзбужда по инфраниска честота, но немога да проумея къде може да се получи такава ПОВ. да не би да имаш утечки по платката, скапан електролитен кондензатор и тн?

Аватар
miro_vampiro
има известен опит
има известен опит
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от miro_vampiro »

Здравей guitman
ами проблема е доста неприятен, все пак мисля че налепих схемата сравнително добре , после един приятел направил 4 такива усилвателя ми я провери и чак след това я пуснахме!
А и преди монтажа на елементите ги проверихме за да не се окаже че някой елемент не е изправен. Пък може и аз да съм развалил някой елемент с поялника, кой знае! :))
Другата седмица ще се чуя с човека за да се разбера кога ще се видя с него и да оправиме усилвателя.
Естествено ще напиша какъв е проблема
:)

Sergo

#13 Мнение от Sergo »

Ето малко снимки на моя усилвател. Това е рабония вариянт. Сега правя кутията. Като стане ще я постна.
Изображение
Изображение
Изображение
Още си донастройвам тонкоректора, та не се чудете кви са тия тримери :)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Stefan Stefanov »

Сериозна "плънка"! 8O 8O
Остава да направиш подобаваща кутия и да ни зарадваш с още снимки.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Daniel Petrov »

Sergo,темата е за модифициране на pseudo quad MK,а не за оригиналната схема на въпросното списание.
Пак се разводнява темата с постове, които нямат нищо общо и после пак 100 човека в q-то ще ме питат "ама как беше,че не го намирам във форума".
Точно това се опитах да избегна, поствайки тоя материал,ама не!
Не ми е писано да се отърва от онлайн консултации!
Май ще трябва да изтрия всички излишни постове и да заключа темата...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост