Проект "Лайноягодка А1" - клас А, 2 вата, 8 ома

Съобщение
Автор
a_panov

Проект "Лайноягодка А1" - клас А, 2 вата, 8 ома

#1 Мнение от a_panov »

Проект "Лайноягодка А1"
Започвам реализирането на горепосочения проект. На хартия представляма НЧУ клас А, 2 вата, 8 ома.

Казвам проект а не схема!!! Схемата е от Арен ван Ваарде който на свой ред я взел от едно списание в късните години на миналия век. В списанието автора е Пер Ходжлев от Копенхаген, Дания. Когато преведох статията за този проекта на Арен ван Ваарде бях строго порицан от знаещите и можещите тука, абе да си кажа направо - бях бит през ръцете и наказан в ъгъла да стоя наказан... А на чист български казано, статията беше изтрита... Схемата има 2SK135 управляван от инвертор 4069. Ако аз нямам авторитет пред публиката и ме модерират, ви предлагам да се обърнете към самия Арен ван Ваарде http://home.hetnet.nl/~a.van.waarde/ Когато видяха някой хора схемата ми казаха че това е лайноягодка хем хубави елементи (тук явно се визира 2SK135) хем са усрани отгоре (тука визират инвертора 4069). И заради това кръщавам проекта "Лайноягодка А1" (А от Александър, 1 от първа реализация).

Засега имам 2 броя 2SK135, два много добри радиатори особенно подходящи за обемен монтаж (то и на практика такъв монтаж се изисква). Ще си поръчвам траф с две отделни намотки за двата канала. В оригиналната статия едно захранване хранеше и двете стапала.
Изображение
Отделно в оригинала се използваше схема грец и изправител 7815 - като пример съм дал схемата на Т2. Аз ще реализирам двупътно изправяне където земята е "твърда" и не се комутира през диоди - като пример Т1.

Края на Юни или Август предвиждам да е готов.

Послеслов: http://www.vt52.com/diy/diypage/aren/fet/aren.html това е схемата. Първо мислех да не я публикувам но се сетих че темата веднага ще я полазят малките миризливи тролчета и с пискливите си гласчета доведени до истерия ще цвърчат:
- Дай схема, дай схема...
А тя схемата излиза винаги в първите 10 на Гугъл...

a_panov

#3 Мнение от a_panov »

Black_Panther написа::lol: Изглежда странно схемата :? Как ли свири?
Не знам как свири! Никога не съм го чувал. За след два месеца смятам да е готов.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivan Rachev »

Black_Panther написа:Веднага да си смениш името на проекта! Какви са тези детинщини??!?!?! Такива изрази са за детската градина, не вярвам някой тук да ги е казал
...шефче аз съм измислил този лаф , но не съм задължавал никой да го използва :wink: ..кажи сега с кое точно не си съгласен :D
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#5 Мнение от Rusin Atanasov »

До колкото си спомням Рачев имаше предвид транзистор + лампа= лайноягодка. А твоето е още по лошо - чип. Обаче до като не свирне можем само да гадаем за звука. Инвертора има варианти /UBC, UB, чист/ и ако имат съществена разлика си подбери такъв, който е няй-подходящ за случая. Автора е използвал на Филипс и от даташита

http://www.standardics.nxp.com/products ... 4069ub.pdf

става дума за UB варианта.
Захранването за 6,3В може да стане с 7805 подпрян към маса с два диода и ти дава точно напрежението, така можеш да премахнеш съпротивленията и тримера.
Този транзистор ако не е менте си е много добър избор. Все си мисля че една лампа или пък транзистор е по-добре ама ти си знаеш. Като гледам схемата и за кола става с акумулаторно захранване:supz:
Успех :smt020 :smt023

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от radev »

Схемата която мислиш да реализираш ми се струва непълна,какво имам в предвид.Използването на CMOS интегрални схеми в проектиране на НЧ усилватели е продиктувано от намаляване на разходите при изграждането на усилватели,тъй като КПД-то на такива устройства клонят към 100%-те,а оттам насетне нещата олекват. :) Но да оставим тази страна на въпроса и да се върнем на схемата,с инвертора 4069 е изграден един генератор на който изхода комутира MOS транзистора и това през разделителен кондензатор право в говорителя,та мисълта ми е за едно LC филтърче по показания начин вмъкнато на схемата. Изображение

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#7 Мнение от Rusin Atanasov »

Пуснах на бързо малко симулаций:

Добре се държи на скопа-няма кривини, но е нестабилна, иначе схемата тръгна от раз /не бах объркал нищо този път:lol: /. Тока нещо ме съмнява само 10мА

Изображение

Без индуктивноста същата работа обаче над 8kHz симулацията спира-може и протеуса може и схемата.....може и аз да съм вината.

Изображение

Тук пуснах реален сигнал Протеуса само *.WAV харесва 8) На говорителите на компютъра ми излиза пръщене и на скопа също.

Изображение

По лесно ще е да се падкара на симулатор и после да се прави за да се спестят мъките. Макар че програмата не е всезнаеща и на живо схемата може да няма проблем. Конструктора правил ли я - отзиви нещо?
Последно промяна от Rusin Atanasov на Нед Юни 01, 2008 11:04 pm, променено общо 1 път.

a_panov

#8 Мнение от a_panov »

Rusin Atanasov написа: По лесно ще е да се падкара на симулатор и после да се прави за да се спестят мъките. Макар че програмата не е всезнаеща и на живо схемата може да няма проблем. Конструктора правил ли я - отзиви нещо?
Конструктора я правил около 3 пъти. Когато е на печатна платка се самовъзбужда. Затова той е получил най-добри резултати с обемен монтаж, като добавя че изходния кондензатор може да се запаралели с някакъв качествен такъв. Въобще мнението му е че трябва да са качествени елементите.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Goro »

Всичко хубаво, ам не разбирам защо ти е трансформатор 150 V AC и защо са ти 150 V DC? Оригинала е с 15 V DC. Схемата не е температурно стабилна, в което ще се убедиш сам. Нестабилността на една схема не се получава от печатната платка, а от нещо друго. Успех.
五郎

a_panov

#10 Мнение от a_panov »

Ето как ще го направя, тия дни ще обикалям да видя къде ще ми направят трафа.
Изображение

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от radev »

Бих ти препоръчал да си вземеш трафче първо за единия канал и ако ти хареса и за другия,В Електронинвест ги има 2А около 7-8лв.Goro е прав не ти трябва такава мощност на трафа,а ако имаш частите на обемен монтаж е супер,то няма части за платка да правиш направо я почвай. :)

a_panov

#12 Мнение от a_panov »

radev написа:Бих ти препоръчал да си вземеш трафче първо за единия канал и ако ти хареса и за другия,В Електронинвест ги има 2А около 7-8лв.Goro е прав не ти трябва такава мощност на трафа,а ако имаш частите на обемен монтаж е супер,то няма части за платка да правиш направо я почвай. :)
В Електроинвест няма трафчета, взех едно от "Под Колоните" за 10 лева 3 А.

Сглобих и двете стъпала, подадох захранване и... няма никой в къщи!!! Пробвах и двата канала, и двата нищо не излиза на изхода. Може аз да греша при монтажа но малко се съмнявам. Извадих си PDF-ите на интегралата и транзистора, би трябвало да съм я навързал правилно схемата. Захранването е читаво 2х10000 микро, друпътно. Товара е 8 ома. Като по книга. Освен да греша някъде и да не виждам къде!!!

Другата възможност е транзисторите да са жълти и да са произведени в мазето на Бай Хуйян, нищо че отгоре пише 2SK135.

Още малко ще мисля по схемата и я зайбавам и преминавам на TDA2050. Имам захранване, имам и радиатори.

Ако дадете useful hints за схемата дето се води клас А ще ги приема.
Изображение

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Goro »

Сега си направи истински кл."А". Не се връщай на TDA2050.
Този опит си заслужаваше.
五郎

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rusin Atanasov »

Нe се отказвай така лесно. Трафа ти е малък /поне така се вижда от снимката/ и 3А ме съмнява да устиска. Много кобели има около стъпалото . Поне пръщене не се ли чува, като пипнеш входа ? Какво напрежение има преди изходния? Каква е консумацията на схемата ти? Транзистора топли ли ?

a_panov

#15 Мнение от a_panov »

Rusin Atanasov написа:Нe се отказвай така лесно. Трафа ти е малък /поне така се вижда от снимката/ и 3А ме съмнява да устиска. Много кабели има около стъпалото . Поне пръщене не се ли чува, като пипнеш входа ? Какво напрежение има преди изходния? Каква е консумацията на схемата ти? Транзистора топли ли ?
Срам ме е да кажа отговорите на горните въпроси щото съм си ламер и ще ме пратите в "Сервиза за камили"...
1. Трафа е 2х12 V, 3А имаше и 2А но той беше за 9 лева и стотинки и беше по-малък на размери. "3А ме съмнява да устиска" може да си прав, производство е на "Джън Сян Чуа Сиъ".

2. " Много кабели има около стъпалото" кабелите са си толкова! Вход, изход и захранване.

3. "Поне пръщене не се ли чува, като пипнеш входа?" Не, не се чува, дали е отворен или "замасен" входа има само един лек брум във високоговорителчетата.

4. "Какво напрежение има преди изходния?" - 12,61V?

5. "Каква е консумацията на схемата ти?" - 1,27A?

6. "Транзистора топли ли ?" не, не топли! Поне за 2 до 3 минути работа може да се пипа с ръка транзистора и той не е топъл.

Но за разлика от транзистора на 10W-вото съпротивление се изгорих и замириса на пърлени свински уши. При мене това съпротивление в единия канал е 10 ома 20W, а в другия е 6.2 ома 10W.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта