Клас А. Избор на схема??? И особенности по конструкцията!

Съобщение
Автор
Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#31 Мнение от Stanislav Bratanov »

Ако радиаторите са завити с болтове за рамката е желателно да ги махнеш и да сложиш нитове.Причината е че поради разликите в температурите при включен и изключен усилвател болтчетата може да се саморазвият :D
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#32 Мнение от Kiril Kirilov »

Stanislav Bratanov написа:Ако радиаторите са завити с болтове за рамката е желателно да ги махнеш и да сложиш нитове.Причината е че поради разликите в температурите при включен и изключен усилвател болтчетата може да се саморазвият :D
Аз използвах гайки с вградени пластмасови "федершайби" от едната страна, когато си конструирах Зен-а и не са мръднали повече от 5 години. В интерес на истината използвах 10-ки гайки, които са доста масивни.

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#33 Мнение от Svetlin Iliev »

Слагаш федер/ зегер шайби и стягаш яко.

but

#34 Мнение от but »

Идеята е захранването да е с меко включване. Къде да бъдат "омекотяващите" резистори - на масата не е добра идея? Мисля така да е:Изображение
С едно реле, което да шунтира след около 5 секунди едновременно и двата резистора (около 100 ома).

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#35 Мнение от Stefan Stefanov »

На първичната на захранващия траф ми се струва най-добре.

Аватар
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 48
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#36 Мнение от altium »

А на мен ми харесва тази схема:
Последно промяна от altium на Пон Сеп 29, 2014 3:05 pm, променено общо 2 пъти.

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#38 Мнение от Rusin Atanasov »

but написа:Идеята е захранването да е с меко включване. Къде да бъдат "омекотяващите" резистори - на масата не е добра идея? Мисля така да е:...................................
С едно реле, което да шунтира след около 5 секунди едновременно и двата резистора (около 100 ома).
Здравей,
имам реализирани и JLH и SEWA-та за това мога да споделя че подобно меко захранване е излишно. Особенно Севата ако и сложиш повече на брой съпротивления /защото не намерих необходимия номинал/ стартира плавно.......като лампа 8O 8) :D

lincky

Здравеите

#39 Мнение от lincky »

Имам отчаяна нужда от помощ! Искам да си направя усилвателя от тази схема deto e po DoZ (с кондензатор на изхода, резистор кам маса и захранжане от 35 волта) и много се чудя и направо не знам какви диоди да използвам. А за избираемите резистори R11 и R13, пак се чуствам като в небрано лозе :) Моля ви се помогнете!

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#40 Мнение от Daniel Petrov »

Stanislav Bratanov написа:Най-добрия транзисторен усилвател който съм чувал е този:
http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... highlight=
Забележи че сигнала се усилва единствено от 1 усилвателен елемент. За изходен кондензатор ти препоръчвам ROE, ELNA, задължително байпаснати с бърз неполярен кондензатор(полипропилен, стирофлекс, etc).
Наблегни силно на захранването и охлаждането.
Явно не си имал голям избор на усилватели, които да чуеш, за да го кажеш това :)

Байпасването на бавен с бърз кондензатор не е толкова удачен вариант, колкото ползването само на бързи кондензатори... как ще взема да закача по 15 бр. К52-2 по 200мкф в паралел и ще се види къде зимуват раците и кой е правилнио звук :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

but

Клас А. Реализирана схема.

#41 Мнение от but »

След ЕДНА ГОДИНА най-накрая пуснах единия канал. Ауууу, че то клас А пече здраво. Направо страхотия.
Има ли някой с по-голям опит, който да желае да чуе печката?
Нямам база за сравнение и не знам какво се е получило!

Свирна от раз, наложи се да намаля тока на покой от 2,5 на 1,9А при напрежение +/- 20,5V, защото радиаторите се напичат до парене.
В първия случай напича за 10 мин., във втория за час и половина.

Някой да го чуе-за София мога да го занеса където е удобно? Нямам друго освен комп. за звукоизточник.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#42 Мнение от Goro »

Начален ток 2.5 А е минимума за това захранващо напрежение. Така че увеличи радиаторите и помисли за изолационните подложки които имат също голямо термично съпротивление. Измери температурата на корпуса на транзисторите, след поне 2 часа работа, и изчисли температурата на кристала. При околна температура 40 градуса, температурата на кристала трябва да е с поне 10 градуса по-ниска от допустимата на траназистора.
五郎

lincky

Здравейте

#43 Мнение от lincky »

отново имам запитване към вас. и пак за същата схема. Тези транзисторчета MJL4281 са малко трудни за намиране. Бихте ли ми дали някои по-масови и с почти същите параметри. Много ви благодаря

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#44 Мнение от Stefan Stefanov »

За да не слагаш вентилатори пробвай с "комини" от картон над радиаторите, те ще създадат допълнителна тяга и може да се окажат достатъчни.

Аватар
zaio_85
чете и пита
чете и пита
Мнения: 60
Регистриран на: Вто Мар 28, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#45 Мнение от zaio_85 »

Stefan Stefanov написа:За да не слагаш вентилатори пробвай с "комини" от картон над радиаторите, те ще създадат допълнителна тяга и може да се окажат достатъчни.

[smilie=to funny.gif]
:lol: Лошото е,че ще трябва и коминочистач. :lol:
Не съм виждал досега усилвател с комин,но ти си по вещ може да ни покажеш на снимка и дали има ефект от него.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта