Клас А. Избор на схема??? И особенности по конструкцията!

Съобщение
Автор
but

Клас А. Избор на схема??? И особенности по конструкцията!

#1 Мнение от but »

Здравейте. Имам няколко схеми на "масата" и се чудя.
Реших, че ми трябва клас А транзисторно стъпало и харесах схема - да е сравнително проста. Death Of Zen (DoZ)
Направих платка на OrCad-a и пак попрочетох и се сетих че не искам кондензатор в изхода.Изображение.
Разлистих пак нета - друга схема, само че с PNP ( биполярни да, ама PNP от къв зор) За симетрия може би с другия драйвер.Изображение
DoGC е клас AB - супер е, ама искам да се топля :)

От форума не намерих чист клас А без кондензатори (не Push-pull) . Извинявам се, ако има такава схема, четох доста.
За ОТ сглобявам "роговете" с FR10. ( наистина ли трябва да са без винтове)
Последно промяна от but на Сря Яну 21, 2009 10:51 pm, променено общо 3 пъти.

but

#2 Мнение от but »

Изображение
Май ще е това ама ми идва по- мощничко

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

http://bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=21&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

За търсене в сайта може да използваш и Google.
Например:
aleph site:bgaudio.org

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Клас А. Избор на схема???

#4 Мнение от Nanko Rusev »

but написа:За ОТ сглобявам "роговете" с FR10. ( наистина ли трябва да са без винтове)


Ако имаш време да чакаш и искаш да си спестиш работа по финиша :)

al_bundy316
има известен опит
има известен опит
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Юли 27, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#5 Мнение от al_bundy316 »

Мога да кажа, че първата схема, която си дал e класика и определено свири доста добре. Правил съм я преди няколко години и е супер. Кондензатора в изхода не бива да те притеснява. Едва ли ще усетиш голяма разлика в звука. Поне аз не усетих. Но повече може би ще те впечатли ето тази схема

Изображение Тази също съм я правил и мисля, че е достоен конкурент на много лампови усилватели. Само трябва да смениш крайните транзистори с по-добри (2SC5200 например) и си готов. Крайните бая греят, но все пак е клас А :wink: Успех! :)

but

#6 Мнение от but »

Благодарности! Схемата от горния пост е с достъпни елементи - това е супер. Изглежда външно като от сайта на Elliot http://sound.westhost.com/projects-1.htm. Но пък не е посочена като проект там...
Като се замисля схемата няма значение .) Ако подсигуря захранването и радиаторите схеми могат да се пробват всякакви...
Някой да е пробвал тороидални от тези за осветлението ( лошо че само 12 V) - по- евтини са около 45-6 лева са в бриколаж 150VA

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от radev »

but написа:Някой да е пробвал тороидални от тези за осветлението ( лошо че само 12 V) - по- евтини са около 45-6 лева са в бриколаж 150VA

Разбира се че стават стига да те удовлетворяват,стига да са навити от няколко паралелни намотки,като ги вържеш последователно например две по две за двуполярно,стига после да те удовлетворява по ток :)

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#8 Мнение от Zlatan Kitanov »

Не разбирам от схемотехника, но имам Power Follower по схема на Pavel Macura с DoZ преамп, изработен от bezobraznia, версия за 4 омови ОТ. Свири много добре, грее също така добре. Схемата на усилвателя е на сайта на Род Елиът.
Последно промяна от Zlatan Kitanov на Пет Май 01, 2009 7:16 am, променено общо 1 път.

but

малко встрани

#9 Мнение от but »

Някой има ли по-задълбочени наблюдения относно кондензатори електролитни ?! Интересен параметър-Current ripple AC.

Трябва да избера например от следните Panasonicили Nichicon

Това дали е допустимия пиков ток ? 8O

niksn

#10 Мнение от niksn »

Гледам, че си започнал с проекти на Род Елиот - разгледай проект 03Б.
Чул съм предшественикът му, проект 03А и дори на ниски нива звучеше повече от благо като за 100 ватов усилвател. Предполагам и със клас-А варианта ще бъде така. Който и негов проект да избереш няма да сбъркаш, пич е. :D

but

#11 Мнение от but »

niksn съгласен съм с теб - сайта на човека е без аналог - схеми и описания както си требе. Ще ползвам неговия опит с захранващия блок.
За усилвателя "JLH подобрен" даденото захранване с LM338 не ме радва.
А на Род клас А-то е с кондензатор в изхода- не ми се прави такъв (не ги харесват в форума, не че съм чувал...).


!?! Чудя се от горната схема ако махна 2 от крайните (2А ток на покой) какво друго требе да се промени ?

niksn

#12 Мнение от niksn »

Къде го видя тоя кондензатор в изхода бре, че нещея да свирне и на мен да се покаже. :D
Изображение
Разгледай хубаво проекта, отгоре съм го дал като линк под надписа 'проект 03Б', явно не си го забелязал. :roll:
http://sound.westhost.com/project3b.htm

but

#13 Мнение от but »

Благодаря ти, ама посочената от теб схема съм я разглеждал- самият автор казва така: за тези за който DoZ е прекалено проста - на ви схема.
..)) Имах предвид DoZ че има кондензатор. А ти ако продължаваш така ще ме откажеш от JLH . Тъкмо му подбрах всички компоненти... Платката правя и....сега друга схема 8O

подобрен JLH
Изображение

niksn

#14 Мнение от niksn »

Ами че ти го пробвай и си прецени бре. :D Чуй го този, пък направи друг пробен-чуй него. Който ти хареса него оставяй накрая в кутията, захранванията им са горе-долу еднакви, тъй че едва ли ще имаш ядове. (да им се не види 5-те волта :D)
Аз спирам, че 'темата' се обърна в чат м/у двама човека. :roll:

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#15 Мнение от Stanislav Bratanov »

Най-добрия транзисторен усилвател който съм чувал е този:
http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... highlight=
Забележи че сигнала се усилва единствено от 1 усилвателен елемент. За изходен кондензатор ти препоръчвам ROE, ELNA, задължително байпаснати с бърз неполярен кондензатор(полипропилен, стирофлекс, etc).
Наблегни силно на захранването и охлаждането.
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 15 госта