Клас А. Избор на схема??? И особенности по конструкцията!

Съобщение
Автор
vmlinuz
чете и пита
чете и пита
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 1:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#16 Мнение от vmlinuz »

Имам един въпрос :roll: т.е. 2 :)
Лесно ли се намират частите и колко пари ще излезе всичко горе долу?

Аватар
Stanislav Bratanov
има опит
има опит
Мнения: 338
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#17 Мнение от Stanislav Bratanov »

vmlinuz написа:Имам един въпрос :roll: т.е. 2 :)
Лесно ли се намират частите и колко пари ще излезе всичко горе долу?
За схемата която аз ти дадох ли питаш?
"Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

vmlinuz
чете и пита
чете и пита
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 1:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#18 Мнение от vmlinuz »

Stanislav Bratanov написа:
vmlinuz написа:Имам един въпрос :roll: т.е. 2 :)
Лесно ли се намират частите и колко пари ще излезе всичко горе долу?
За схемата която аз ти дадох ли питаш?
еми аз питам принципно защото още несъм избрал схема, но за тази която си дал колко ще излезли? :roll:

but

цена

#19 Мнение от but »

За схемата подобрен JLH захранване + части за 2 канала излизат около 220~240 лева ( зависи от крайните транзистори)
Отделно платки около 30-50 лева.
Не напоследно място радиатори !!! около 100 лева - ще съм доволен ако намеря за толкова .)
Кутия много или нищо.

Радиатори откъде ? Подскажете моля Ви ! ГОЛЕМИ И ЧЕРНИ от Farnell са по 30-40 евро. Гледах с heatpipe от PC ама няма места за дупки, абе не стават. На лъвов мост имат ама пак ми се виждат лабави...

vmlinuz
чете и пита
чете и пита
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 1:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#20 Мнение от vmlinuz »

да ти кажа не си прав :roll: тоя "SEWA" няма да излези много освен самото захранване.Самия усилвател се състой само от 1 транзистор който не струва много (от комет.бг 1.04евро на бройка до 25бр.) не като гледах снимките във diyaudio.com нямаха даже и платки .. а защо трябва да са някакви определени радиатори аз май имам от транзистори от влакове. незнам какво е останало но се 2 ще се опитам да си намеря :lol:

but

,,

#21 Мнение от but »

Thermal resistance:0.5°C/W е желателно !
например
разсейване от около минимум 50W на трансистор -поне 4 такива радиатора по 55 лева и айдеееее ....
Замислям се вече за лампово усилвало или за интеграла (ебаси)

dimithehunt
има известен опит
има известен опит
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Окт 12, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#22 Мнение от dimithehunt »

Имай впредвид, че SEWA е изграден от едно стъпало Общ Дрейн. Тоест усилването по напрежение е по-малко от 1 и ще ти трябва предусилвател с възможности от сорта на 6-8V на изхода при сравнително малко изходно съпротивление. Може просто да добавиш входно стъпало Общ Сорс изпълнено с JFET и да му съобразиш усилването с изискванията си или да промениш цялата схема на едно стъпало Общ Сорс.

Dimitar_PG13

#23 Мнение от Dimitar_PG13 »

al_bundy316 написа: Но повече може би ще те впечатли ето тази схема...
Хе, хе, мой човек цитираш едно класическо изпълнение на Джон Линзли Хууд; за статии и подробности за схемите на Хууд виж тук - http://www.tcaas.btinternet.co.uk/jlhupdate.htm и тук
http://www.tcaas.btinternet.co.uk/index-1.htm

Тук му е мястото да споменем и Жан Хирага - той подобно на JLH също е класик в клас А. На линка по долу са описани два от най-известните мy клас А усилватели - 8-ватов (Le Monstre) и 20-ватов.
Статиите са на английски и френски от броеве на списание l’Audiophile. Аз мога да преведа от английски ако се интересувате ..

http://www.tcaas.btinternet.co.uk/hiraga.htm

Cheers,
D.

al_bundy316
има известен опит
има известен опит
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Юли 27, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#24 Мнение от al_bundy316 »

Dimitar_PG13 написа:Хе, хе, мой човек цитираш едно класическо изпълнение на Джон Линзли Хууд; за статии и подробности за схемите на Хууд виж тук - http://www.tcaas.btinternet.co.uk/jlhupdate.htm и тук
http://www.tcaas.btinternet.co.uk/index-1.htm

Тук му е мястото да споменем и Жан Хирага - той подобно на JLH също е класик в клас А. На линка по долу са описани два от най-известните мy клас А усилватели - 8-ватов (Le Monstre) и 20-ватов.
Статиите са на английски и френски от броеве на списание l’Audiophile. Аз мога да преведа от английски ако се интересувате ..

http://www.tcaas.btinternet.co.uk/hiraga.htm

Cheers,
D.
Че аз не съм претендирал за авторски права... :) . Само предложих схема. А иначе тази схема я има в много разновидности и версии... само мерак да има човек да ги пробва :)

Dimitar_PG13

#25 Мнение от Dimitar_PG13 »

al_bundy316 написа: Че аз не съм претендирал за авторски права... :) . Само предложих схема. А иначе тази схема я има в много разновидности и версии... само мерак да има човек да ги пробва :)
Исках само да се изтъкна че разпознах схемата която си дал :lol: , мисълта ми беше че си предложил много добра схема :lol: Сериозно, и аз имам планове за много проектчета свързани с усилватели но за съжаление времето ми е много кът. В момента съм се захванал с едно импулсно захранване на базата на Buck конвъртър LM5116 и това проектче ми изяжда цялото свободно време.

Cheers,
D.

but

Мерси

#26 Мнение от but »

Благодаря на всички!
Ама нещо радиаторите за клас А 2х20W при 4A ток на покой се оказват непосилна задача - няма намиране. Засега съм на пауза.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Stefan Stefanov »


but

Разни въпроси

#28 Мнение от but »

Намерих радиатори http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... pic&t=8967
Нека от хората с опит някой да сподели:
--Допустимо ли е да не се изолират от радиатора крайните транзистори
--Ако не са изолирани може ли да се монтират транзисторите дето са по двойки на общ радиатор (колекторите и без това са заедно)
--т.е. изобщо добре ли е да е ел.свързан радиатора особенно когато за клас А ще е външен за кутята.

Това го мисля заради намаляване на темп. съпротивление транз.-радиатор ,а иначе ще ми е доста по-трудно да изолирам радиаторите от шасито.

За транзистори загледах 2SC5242 / TOSHIBA по 2$ от Digi-Key - мисля доста изгодно

but

#29 Мнение от but »

На въпросите си отговорих сам- глупости питам.
Въпрос по шасито- трябва ми МАСИВНО ВЕНТИЛИРАНО ДЪНО.
Да става за монтаж на трафовете. Иначе два дни си играх да сглобя конструкцията. Алуминиевият винкел е от практикер 2x 8,60лв., ъглови планки 8х 90 ст. 2броя поцинковани планки по 1,60лв.
Изображение
Изображение

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#30 Мнение от Ivo_Hristev »

:smt023

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта