DoGC

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Daniel Petrov »

Между другото,чудя се дали да не направим с 2-та броя 301 елементарен диференциален,подпрянс с 100мА-вата версия на 7805 като токов генератор само с един допълнителен резистор,след дифа мосфет (то-220,на интернешънъл ректифиър)еднотактен клас А,но на повечко ток,за да може да клати директно крайните,които да са някакви по човешки -т.е. с по голям коефициент на усилване по ток-поне 50-60.Така със 150мА ток на клас А ще можем да управляваме изходни токове до към 5-6А.Или пък да е дарлингтон в изхода-ТИП120/125,че са доволно евтини.Тогава токът на А-то не е необходимо да е толкова голям.
При 4 ома и 20 волта амплитудна в изхода се получават 5А аплитудна на тока-номиналната мощност е 50 вата-напълно достатъчно е,според мен.
Елементите при тоя вариант:
2бр 2СК301-около 1.40
1бр примерно ИРФ520-около лев,
1бр 9529-и той някъде там,
ПНП-НПН комплементар за изхода-но трябва да се провери какво има;
или варианта с тип-овете.
78Л05/8/10-стотинки,
+малко пасивни компоненти.
Частите за един канал няма да надхвърлят 10 кинта,като усилвателят няма да е толкова критичен към захранване-т.е. и с по ординарно такова ще закопае ЛМ-ката.
Все пак тя е обикновен АБ квазикомплементар със 70мА ток на покой...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Daniel Petrov »

Това е горе доле:-)
Нахвърлях го в протела набързо:
Изображение
Добре е изходният комплементар да е с възможно най големият коефициент на усилване по ток!
Аз съм попадал на екземпляри с по 200.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Nikolay_Hristov »

Еми ... да :)
Така е гот ... Може би и с един тример (за офсета) вместо резистора 3к3 (или май по дорбе резистор и тример сериално там ) , където е токовия генератор със 7812-то , че да не се окажат критични толерансите на елементите (то ясно че 2СК-тата ше се подбират). Друго ... може би един диод между базите на крайните че да се отпушват малко по рано
(то май няма да е проблем и да го няма) :D

Ааа дали пък не може както е по втората схема , но със NE5532 на входа , като половината интегрална схема работи като серво ... :?:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Daniel Petrov »

Да,ама стават мноо компонентите.
Генератора е малко под 4мА
Резистора в дрейна на 301 тряя да се подбере.Може би около 2к2 ще е най добре,така пада ще е около 4 волта,толкова,колкото трябват на 9610 за 100мА ток.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#20 Мнение от Nikolay_Hristov »

Еми да ... но просто идеята ми е вместо да подбираме резистора в дреина и в генератора на ток , с тример в токовия генератор да регулираме тока на покой на диференциалния , оттам пада върху резистора в дрейна => преднапрежението на МОСфета ... и оттам 0-та на изхода :) Мисля си 4е един тример в + не е кой знае какво :)

Ааа всъщност не ... Струва ми се най добре горе с токово огледало
вместо резистора 2к2 (видях че на МОСфета му дават прагово напрежение от 2 до 4 V и става кофти с тример) ... Така няма да има нужда от донастройки и подбор на резистори .... Само подбор на 2СК-тата ше трябва и при добро желание на транзисторите в токовото огледало :D Те като полощ няма да заемат кой знае колко ... само + около 0,5лв .. ако не е проблем :?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Daniel Petrov »

Абе пич, зора е да е..м майката на Гей Клона с минимум компоненти, кви токови огледала са ти в главата??? :P :P :P
Последно промяна от Daniel Petrov на Вто Мар 08, 2005 10:48 am, променено общо 1 път.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#22 Мнение от Nikolay_Hristov »

Ами щом е така ... просто не виждам какво още може да се изяде от схемата :) Освен с буутстрапен токов генератор вместо IRF610 и BC550-to ... :] но пък май става гадно така ...

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#23 Мнение от Kiril Kirilov »

Мисля, че схемата е близо досъвършенството :-) После кажете, че нямало секс в електрониката :D. Схемата съм я нацъкал в Оркада, ще и пусна някаква платчица скоро. Мисля, че всичко което остава е подбор на няколко резистора.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Daniel Petrov »

Малки пояснения относно схемата:
Тока на покой на еднотактния клас А е от порядъка на 110-120мА.
При това захранване може да се позавиши още малко-до 150мА.
Целта е да има достатъчно храна за крайните.
Подбора на компонемти се свежда до това да се сложат крайни с възможно най голям коефициент на усилване по ток.БД911/12 струват стотинки,а са с по 15А колекторен ток :-)
Ако сте по нахални-на магазин с уреда и подбор на място :-)
2к2 в дрейна на 2СК301 не е чак толкова критичен-примерно няма да е фатално,ако тока на двата 301 се различава малко-все пак нали за това е диференциален:-)
Идуктивността е стандартната,която вече съм поствал.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

inductor

#25 Мнение от Kiril Kirilov »

Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#26 Мнение от Daniel Petrov »

Схемата спокойно може да се търкаля до около +/-35 волта.Това е максимума за стабилизатора-по точно той е до 37 волта,ако не ме лъже паметта.
Т.е. могат да се реализират 50 вата както на 4 така и на 8.
Варианта 100/4 ома не е желателен заради ТО-220,в който са монтирани 911/912.Просто няма да разсейва добре.
Значи при +/-25 в на 4 ома се вадят 50 вата,а при +/-33 до 35 волта - 50 вата на 8 ома.
Платката ще се получи по малка от Гей-клонската :-)
Захранването не е екзотика-спокойно могат да се ползват 2х4700мкФ на канал. Трафа може да е един за двата канала-т.е. около 180-200 вата,за да има някакъв резерв.
Тия дни ще постна елементарна схема+платка на ДЦ защита със закъснително включване на товара.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Teodor Ainadjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 495
Регистриран на: Съб Авг 28, 2004 12:00 am
Местоположение: Студентски Град
Обратна връзка:

#27 Мнение от Teodor Ainadjiev »

Схемата е суперска и "убиването на гей клона" е почти сигурно, но само на едно нещо трябва да се обърне внимание при сглобка - 2СК-тата на диференциалния - да се подберат криво ляво,
че да няма после "...що имам постоянно на изхода.." и т.н.
Иначе браво на авторите (уидоу и кирилов), давате една почти безплатна възможност
на всеки със ограничен бюджет, да си направи нещо добро :)
Поздрави !!
a.k.a. vitekk

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Автор

#28 Мнение от Kiril Kirilov »

Авторът е WIDOWMAKER . Адмирациите към него! 8)

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#29 Мнение от Nikolay_Hristov »

Мдам .. :D Прав си widow , чe няма да е проблем толкова резистора 2k2 подбора на 2SK-тата щото схемата DC-то е повторител , т.е. на изхода постоянната ще е толкова , колкото е раликата в Ugs на покой на 2SK-тата :D

Имам само още едно предложение. Резистора 6k8 да стане 22k и да е не на маса ,ами в извод 3 на 7812-то. Кондензатора 100u да е около 1n . Резистора 2k2 в дреина да стане 2k0 :) Мисля че така генератора на ток за 100mA ще стане по стабилен. Само се надявам тока през BC550-то да не мърда много за да е стабилен и режима на 2SK-тата :?

Пуснах схемата в симулатора и се оказа че наистина не е много много предирчива към резистора 2k2 :D

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#30 Мнение от Daniel Petrov »

Така обаче ще прецакаме преходните процеси.И ще модулираме диференциалния с пулсации от пропадането на захранващото при по големи мощности-има капацитет колектор-емитер на БЦ550Ц-познай. Най добре е веригите да са отделно.
Не кой знае какво разточителство :-)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта