Какви крайни транзистори да сложа на QUAD 405-2 ?

Съобщение
Автор
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Крайни транзистори

#16 Мнение от Goro »

Защото усилвателите работят най-добре с най-добрите транзистори.Те немогат да разберат дали транзистора им е този който е избрал конструктора ,а се влиаят само от параметри.30 Mhz,230v,15A,150w,h21=55-160 ,е къде повече?

audioman

#17 Мнение от audioman »

Може би с по-бавните се е самовъзбуждал?? Ако да, то тогава и с тези няма достатъчен резерв по фаза...... Нещо в схемата не е наред, може някой кондензатор или жица да са дали фира......

sunnygbg

#18 Мнение от sunnygbg »

Колега транзисторите КД503 са сравнително добри за този клас усливатели няма смисал да харчиш излишни средстава за тяхната подмяана но ако даржиш да ги подмениш с други и аз ти препорачвам MJ15003

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Daniel Petrov »

Той свири с друго в момента :)
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

shemata

#20 Мнение от Cvetomir »

прати ми моляте схемата на този Quad. zlobilcho@abv.bg

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Daniel Petrov »

На кой от всичките???
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

Mitaka

#22 Мнение от Cvetomir »

Митака беше писал че има схмата на Quad-а напражо от производителя
та искам да си направя нещто около 100-150Вт .Минимим кинти и да работи без много разправии.за момента съм се спрял на TDA7294+4 транзистора на изхода.Но все още се чудя какво да правя.

Маниакален тип

#23 Мнение от Маниакален тип »

mitaka написа:
Сложих MJ15003 (оригинален според доставчика) - нямам думи - звука се промени драматично към по лошо ...баса стана подчертано твърд...твърд та чак дървен , изчистиха се средите сякаш , виоките при високи нива станаха странни ..въобще не мога да го слушам така - връщам KD-тата докато намеря нещо по-добро ... аз май оплюх KD-тата незаслужено ...

Като гледам от кога е тази дискусия, включвам се след доста време, но пък се почувствах длъжен да споделя моя опит за същия проблем.
Имам 2 усилвателя, в единия съм с KD-та в другия с MJ15003 и разликата е толкова драматична, колкото mitaka е констатирал. В полза на KD-та! Особено що се отнася до сладкото звучене на гласовете и мекотата и дълбочината на баса. Не сменям MJ15003 само от мързел. :oops:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от Daniel Petrov »

Абе противотактните усилватели се правят с комплементарна двойка, другото си е компромис...
Поразгледайте схеми в нета, има сериозни производители, които ползват концепцията, но топологията е коренно различна...
Както винаги съм казвал - 405 се е появил доста по рано, отколкото е трябвало и носи всичките недъзи на своето време...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Маниакален тип

#26 Мнение от Маниакален тип »

Преди години имах време да се занимавам и реализирах варианта на QUAD даден в руското РАДИО - с комплементарни транзистори. Разбира се, след това направих оригиналната схема и топология на платката.
Качеството на свирене беше с драматична разлика, в полза на оригиналната схема с еднотипните крайни транзистори....
С последната схема пък, чешките КД-та пеят най-сладко :?
Не съвсем всичко може да се даде с технически параметри - има някаква алхимия в цялата работа :wink:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Daniel Petrov »

Не говорим за оригиналната схема на въпросния усилвател, концепцията FFEC не се реализира само и единствено с това схемно решение!
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Маниакален тип

#28 Мнение от Маниакален тип »

Иво написа: Имам 2 усилвателя, в единия съм с KD-та в другия с MJ15003 и разликата е толкова драматична, колкото mitaka е констатирал. В полза на KD-та! Особено що се отнася до сладкото звучене на гласовете и мекотата и дълбочината на баса. Не сменям MJ15003 само от мързел. :oops:

Преодолях мързела! Смених съмнителните MJ15003 с тези на митака и усилвателя се разпя "като славейче" :-)
Има си значение!
Понеже митака рече, че 2SD424 му били подбрани по двойки, чудех се по кой (кои) параметри се подбира двойката...
Някой може ли да подскаже?

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#29 Мнение от Goro »

чудех се по кой (кои) параметри се подбира двойката...
Някой може ли да подскаже?

Подбират ги по един от десетките параметри - например коефициента на усилване по ток - бета.

Маниакален тип

#30 Мнение от Маниакален тип »

Поне по h21 бяха прибл. еднакви тр-рите в двойката, но се чудех дали има още нещо, за да са чифт...

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост