Въпросче?

Съобщение
Автор
Niki85el

Въпросче?

#1 Мнение от Niki85el »

Здравейте,да задам аз един малко глупав въпрос,дано получа читав отговор :) Реализирал съм тази схема http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... opic&t=110 . Усилвателчето наистина звучи много приятно,но имам въпрос относно ватовете му.Значи,дават го по схема с +- 56V 250W ,аз го храня с +-52 волта и си мисля поне,че са достатъчни да изкарам 200W,трафа ми е 800W,мисля,че е достатъчен.Вземам аз един обикновен уред и меря в изхода на макс усилен с 4 ома говорител,като съм подал синусуидален сигнал на входа на усилвателя 50Hz и при 28 волта в изхода,колкото поне според мен трябва да са 200W ми вади ток едвам под 4 ампера.Като умножим 4 ампера по 28 волта никак не прави 200 вата и ако с тези корави транзистори и това яко захранване вадя едва,едва 90-100 вата,де да знам,някак смешно ми става,дори направо жалко.Та въпроса ми е,къде греша и дали греша всъщност :)

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#2 Мнение от Svetlin Iliev »

Опъши какво ползваш за източник на сицнала. Измерването на мощността не се прави така , като ти си мислиш. За да получиш адекватно измерване ти трябва генератор, чрез който да подадеш входен сигнал на усилвателя с честота 1kHz и на изхода на усилвателя да включиш не говорител а активно съпротивление (резистор ) с достатична мощност и нужното съпротивление т.е. 4Ома. След това има значение с какъв уред мериш. Лесно може да го измериш като използваш стрелкови уред.

bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от bachelor »

Тока можеш да го измериш и като следиш пада на напрежение върху товара :) А за изходната мощност /не съм сигурен дали е така в случая/ можеш да ползваш Uизх^2/R, като ползваш ефективна стойност за изходното напрежение... Моля да ме поправите, ако не е така... :roll:

Аватар
Svetlin Iliev
има опит
има опит
Мнения: 297
Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Svetlin Iliev »

Точно така bachelor, измерва се пада върху резистора и след това от формулата че P=U^2/R се смята мощността. Обаче има условие резистора да е точен или поне с известно съпротивление, понеже от него зависи точността на измерването.

Аватар
subsonic
има известен опит
има известен опит
Мнения: 80
Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 12:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#5 Мнение от subsonic »

Svetlin Iliev написа:Точно така bachelor, измерва се пада върху резистора и след това от формулата че P=U^2/R се смята мощността. Обаче има условие резистора да е точен или поне с известно съпротивление, понеже от него зависи точността на измерването.


Не трябва ли да е P=U^2/2R :?:

Аватар
subsonic
има известен опит
има известен опит
Мнения: 80
Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 12:00 am
Местоположение: Stara Zagora
Обратна връзка:

#6 Мнение от subsonic »

subsonic написа:
Svetlin Iliev написа:Точно така bachelor, измерва се пада върху резистора и след това от формулата че P=U^2/R се смята мощността. Обаче има условие резистора да е точен или поне с известно съпротивление, понеже от него зависи точността на измерването.


Не трябва ли да е P=U^2/2R :?:


Всъщност сега прочетох поста по обстойно и си напълно прав :wink: Тази формула която съм дал е за максималната стоиност на напрежението в изхода(например като се измерва с осцилоскоп).А с уреда е само R в знаменателя :oops:

Аватар
lz1wvm
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 1:00 am
Местоположение: с.Горица обл.Бургас
Обратна връзка:

#7 Мнение от lz1wvm »

токът който мериш с уреда постоянен ли е или променлив :wink:

Niki85el

#8 Мнение от Niki85el »

Ееее,стига де,направо ме шашнахте,дали тока,който меря с уреда е постоянен или променлив,разбира се,че е променлив,меря променливия ток в изхода с последователно свързан амперметър на един говорител :) .Знам я формулата за изходното напрежение на квадрат,разделено на товара,в случая-4 ома,има и още няколко подобни формулки,но просто не знам и аз как точно се мери мощността и за това питам.Мерил съм и с 1kHz синусуидален сигнал (но тогава предполагам,че обикновения цифров уред не мери никак точно вече,нали са за променливи честоти 50Hz) на входа,пак имам 28 волта в изхода (предполагам,че това е ефективна стойност,нали с обикновен мултицет това меря всъщност) и около 4 ампера ток.Сигнала го подавам от компа с програмка генератор,саунд картата е креативче,Live Digital,не е от най-коравите,ама пак не е и баш от най-голямата мизерия :) Извинявам се,че съм отворил малко глупава тема може би,но идеята ми беше да си пиша въпроса към една друга тема,ама явно нещо не съм нацелил копчетата :D

bachelor
има опит
има опит
Мнения: 202
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от bachelor »

Ние незнаем как си мерил :wink: Ами като ги знаеш формулките сметна ли си колко е? :wink: Имам чувството, че не разбрах много от последния пост :| whatever...

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от Dimitar Atanasov »

Импеданса на говорителя съобще не е 4 ома при 50 Hz. И тогава пада върху амперметъра оказва доста голямо значение. Такива неща се мерят с еквивалентен товар и на друга честота. И като цяло се мери напрежението а не тока. Можеш да пробваш вместо високоговорител да сложиш един резистор, тогава вероятно ще измериш каквото очакваш.

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост