информация за "Voxson"

Съобщение
Автор
Yassen

информация за "Voxson"

#1 Мнение от Yassen »

Здравейте, трябва ми някаква информация за усилвателите "Voxson" както и техните схеми. Информацията която имам за тях е, че са италиански и са направили своеобразен бум през 1979-1983, когато начело на екипа от разработчици са били двама англичани. Моделите които са били разпостранени са били следните (поне аз знам за тези): H201, H305 и H313. Интересното е че тази фирма се е занимавала предимно с автомобилини и стационарни радиоприемници, но след пристигането на двамата англичани пробива сериозно на пазара HI-FI техника за 4 години (1979-1983). Външния им вид е меко казан радост за окото (дървена кутия с оксидиран панел и хромирани копчета с голям размер), конструкцията им също е масивна. Аз разполагам с модела H201, в схемотехниката му е характерно ,че използва крайно стъпало с входен драйверен трансформатор(около ш15) и германиеви изходни транзистори (характерно за 79' когато е произведен). Мощността е около 25W / 4 ohm на канал. Схемата е минамилистична (с малко компоненти) и масивни медни проводници. Звука е много интересен, отначало си помислих че е бая изкривен, но го сравних с доста други доста по-съременни и се оказа че ми звучи по-естественно. Другите звучат някак "по-твърдо" и "нечовешки". Естественно високите честоти без корекция са занижени, но вградения тонкоректор ги компенсира добре. Ако някой сподели впечатления и информация с която разполага ще му бъда много благодарен! Ето и малко снимки
Последно промяна от Yassen на Пет Апр 06, 2007 5:39 pm, променено общо 2 пъти.

D.Kolev

#2 Мнение от D.Kolev »

äðàéâåðíèÿ òðàô å êàêòî êàçâàò ðóñíàöèòå - íàñòîÿùèÿ õàé-åíä.
ïóø-ïóë ïðåäïîëàãàì å ñõåìàòà. ìîæå äà îãëåäàø ñúñòîÿíèåòî íà êîíäåðèòå â çàõðàíâàíåòî è âúîáùå âñè÷êè îñòàíàëè.

Yassen

#3 Мнение от Yassen »

D.Kolev написа:драйверния траф е както казват руснаците - настоящия хай-енд.
пуш-пул предполагам е схемата. може да огледаш състоянието на кондерите в захранването и въобще всички останали.


благодаря за съвета, но това е първото което направих. Има един много интересен превключвател "Output impendance"--> "positive"/"negative". Когато е на "positive" има невероятно мек звук. Между другото сигнала минава точно през 1 предусилвателен транзистор в който е вързан и тонкоректора. На пътя на сигнала има само 1 електролит 10uF. Корекциите са плитки +/- 5db, тонкоректора е на 0дб, няма нужда от корекции. На същите колони един Техникс си имаше бая нужда от корекции, и това на усилвател от 1971г с германий! (крайните транзистори са AL102) Такова чудо не бях виждал, толкоз усилватели са видял и правил, този звук е уникален. Някакъв съвет за добри елетролити кото се намират в БГ? Искам да заменя двата през които минава сигнала, сега съм сложил 2 на "Samsung".

D.Kolev

#4 Мнение от D.Kolev »

èçãëåæäà ñóïåð.
âèæäàì ÷å ñåëåêòîðà íà âõîäîâåòå å ãàëåòà. êàáåëèòå íà òðàíçèñòîðèòå íå ñà ìíîãî äîáðî ðåøåíèå. çàõðàíâàùèÿ òðàô ìîæå äà ñå åêðàíèðà. âúòðåøíîòî îïðîâîäÿâàíå äà ñå íàïðàâè ñ solid core , äà ñå ñìåíÿò ôèëòðèðàùèòå êîíäåðè è äà ñå áàéïàñíàò ñ 1ìô.
êîíäåðèòå â ñèãíàëíàòà ÷àñò ìîæåø äà ãè çàìåíèø ñ wima,elna,blackgate,siemens - çà òÿõ èìà ìíîãî ïèñàíî âúâ ôîðóìà.
ùå å èíòåðåñíî äà ñå âèäè ñõåìàòà.

Yassen

#5 Мнение от Yassen »

D.Kolev написа:изглежда супер.
виждам че селектора на входовете е галета. кабелите на транзисторите не са много добро решение. захранващия траф може да се екранира. вътрешното опроводяване да се направи с solid core , да се сменят филтриращите кондери и да се байпаснат с 1мф.
кондерите в сигналната част можеш да ги замениш с wima,elna,blackgate,siemens - за тях има много писано във форума.
ще е интересно да се види схемата.


Схемата съм я свалил, и съм я нахвърлял на 2-3 листа, ще намеря време тези дни да я начертая на Protel и ще ти я пратя щом си заинтригуван. Определено има интересни решения, първоначално мислех че няма нищо особено но като я свалих очите ми щяха да изкочат. Схемотехника която е забравена и свири отлично (само ще вметна - има компенсация на пада върху кабелите за високоговорителите/нещо подобно на ВВ Сухов но 1970 вариант с минимален брой елементи/ и оригинално изпълнен тонкоректор). Не знам нищо за "solid core" опроводяването, би ли ми пояснил, или ми прати линк където мога да прочета повече? За кондензаторите "blackgate" четох невероятни неща в руските форуми, направо сменят звука, някой внася ли ги в БГ? Филтриращите кондове ще ги сменя с такива с доста по голям капацитет и малък ESR, вече съм ги поръчал. Добра е идеята да ги шунтирам с 1uf, не бях се сетил. Може да сменя и греца с шотки диоди :lol:

Публикувай отговор

Обратно към “Полупроводникови усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост