Слухът при мъже и жени

АКО МУЗИКАТА Е ОСНОВНА ЧАСТ ОТ ТЕБ
Съобщение
Автор
Аватар
kokito
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 4:09 pm
Местоположение: София и покрайнините й

Слухът при мъже и жени

#1 Мнение от kokito »

Надявам се що годе да съм уцелил раздела на форума за въпроса си. Надявам се че няма да породи неудомение, не влагам нито нотка хумор в думите си и не желая някой да отговори така. Чел съм противоречиви мнения и становища отностно слушането при 2та пола. Разбира се че всичко оказва влияние, както психическата нагласа, но чисто физиологично има ли някакви разлики. Много ми е интересно дали човекът до мен чува същото като мен и тн. и затова ми е интересно всеки да сподели нещо по въпроса. И въобще възможно ли е да има разлика ( примерно на еволюционния подход ако се вярва, мъжете биха развили по-добър слух, поради слухтенето при ловуване и тн ...)
Ето примерно нещо интересно, което веднага излиза в търсачките http://www.medicine.bg/novini/obezbolya ... pri-majete" onclick="window.open(this.href);return false;
Kажи ми, жалко ти творенье, как се покачи тъй високо?
- С пълзенье! -извика рогатата гадинка

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

kokito написа:... И въобще възможно ли е да има разлика ( примерно на еволюционния подход ако се вярва, мъжете биха развили по-добър слух, поради слухтенето при ловуване и тн ...)
...
И еволюционно, какво би станало при слухтене и стрелба с тежка артилерия и други гърмящи устройства при мъжете през всичките еволюционни войни и битки? :-D :-D :-D

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#3 Мнение от [AK] »

Ако харесвате една и съща музика, със сигурност ще се кефите еднакво - което в крайна сметка e и целта на занятието ;). А дали аз чувам до 16kHz, а тя до 20, ми е безразлично, каквото и да казват научните изследвания :).

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#4 Мнение от velinski »

Честотно разлика няма между M и F, но като възприятия разлики има 100%. F виждат, чуват и възприемат нещата съвсем различно от М.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
kokito
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 4:09 pm
Местоположение: София и покрайнините й

Re: Слухът при мъже и жени

#5 Мнение от kokito »

Kiril Kirilov написа:
kokito написа:... И въобще възможно ли е да има разлика ( примерно на еволюционния подход ако се вярва, мъжете биха развили по-добър слух, поради слухтенето при ловуване и тн ...)
...
И еволюционно, какво би станало при слухтене и стрелба с тежка артилерия и други гърмящи устройства при мъжете през всичките еволюционни войни и битки? :-D :-D :-D
Това беше добро! :smt001 Но примерно има такова изследване, че жените виждат по-добре на близки разстояния, отколкото на далечни, породено от това че са се занимавали с прежди, готвене и тн...
Докато у мъжете било по-развито виждането на далечни разтояния, поради това че е ловец, скотовъдец ...
Kажи ми, жалко ти творенье, как се покачи тъй високо?
- С пълзенье! -извика рогатата гадинка

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Тези разлики не се дължат на разлики във сетивния орган (ухо или око), а на начина по-който се обработва информацията в мозъка. Жените имат по висока степен на насочване на вниманието към слаби шумове, орличаващи се звуци и по-фините делайли в звуковото възприятие. Много добра работа вършат за слепи тестове на техника.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Правените през последните десетилетия изследвания показват, че при всички възрасти жените имат по-добър слух над 2000 Hz, като на 4000 Hz е средностатистически 10dB. Тази разлика се увеличава с възрастта и достига до 20 dB, защото, при подлагане на едно и също ниво на шума, слухът на мъжа се уврежда по-бързо и се възстановява по-трудно.
Разликата е още по-голяма при чисто субективният начин на слухово възприемане. Жените наистина имат по-висока резолюция за детайлите в една звукова картина. При проведените от мен тестове насляпо, въпреки липса на слушателски опит, те безпогрешно разпознават дори и дребна промяна в конфигурацията на една система.
Отношението на жените към аудиото обаче е съвсем друга тема. Малък процент от тях обръщат сериозно внимание на качеството на възпроизвеждания звук. Това е споерд мен причината аудиото да е занимание предимно за мъже ... за съжаление.

goldbyrk
чете
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 11:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#8 Мнение от goldbyrk »

Rumen Suvandjiev написа:Правените през последните десетилетия изследвания показват, че при всички възрасти жените имат по-добър слух над 2000 Hz, като на 4000 Hz е средностатистически 10dB. Тази разлика се увеличава с възрастта и достига до 20 dB, защото, при подлагане на едно и също ниво на шума, слухът на мъжа се уврежда по-бързо и се възстановява по-трудно.
Разликата е още по-голяма при чисто субективният начин на слухово възприемане. Жените наистина имат по-висока резолюция за детайлите в една звукова картина. При проведените от мен тестове насляпо, въпреки липса на слушателски опит, те безпогрешно разпознават дори и дребна промяна в конфигурацията на една система.
Отношението на жените към аудиото обаче е съвсем друга тема. Малък процент от тях обръщат сериозно внимание на качеството на възпроизвеждания звук. Това е споерд мен причината аудиото да е занимание предимно за мъже ... за съжаление.
ОФФ
Отношението на жените към почти всичко е такова! Много малко от тях обръщат сериозно внимание към каквото и да било ! Дано не звуча сексистки , но това са мои наблюдения. Техните " хобита " , са по скоро грижа за себе си чрез тялото , а не чрез мозъка ( каквото е " аудио " - то ). От тук навярно , произлиза и отношението им , в контекста на темата!

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#9 Мнение от [AK] »

Способността да се наслаждаваш на нещо, без да се задълбочаваш и без да изискваш повече, е човешко и напълно приемливо за мен. Даже се чувствам глупаво когато понякога се улавям да се дразня от незаинтересоваността на жените към детайли, на които аз, да речем, обръщам внимание.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#10 Мнение от velinski »

goldbyrk написа:ОФФ
Отношението на жените към почти всичко е такова! Много малко от тях обръщат сериозно внимание към каквото и да било ! Дано не звуча сексистки , но това са мои наблюдения. Техните " хобита " , са по скоро грижа за себе си чрез тялото , а не чрез мозъка ( каквото е " аудио " - то ). От тук навярно , произлиза и отношението им , в контекста на темата!
Ще защитя жените, защото наистина звучиш сексистки:

1. Хобитата на жените, които аз познавам и не са с профил попфолк пи*ка с маникюр 5 см, са изцяло интелектуални, свързани с четене, учене и техника! Явно зависи в какви кръгове движиш и с какви жени контактуваш :wink:
2. Аудиото ако развиваше мозъка, щеше да е пълно по форумите с интелектуалци, членове на Mensa. За съжаление тъпанарите и неграмотниците са преобладаваща част и положението върви на зле.

Винаги се кефя на "страничния" (спрямо мъжките разбирания) поглед на жените върху нещата. Жена ми е моят ценен коректив за всеки аудио проект, защото чува, вижда и усеща неща, които аз не забелязвам.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#11 Мнение от Simon »

velinski написа:2. Аудиото ако развиваше мозъка, щеше да е пълно по форумите с интелектуалци, членове на Mensa. За съжаление тъпанарите и неграмотниците са преобладаваща част и положението върви на зле.
:) :(

Колкото до слухът на жените и мъжете - физиологичния такъв, си е даденост на всеки човек и не смятам че има някаква (обобщаваща) разлика.
Колко е успял всеки от нас да го развие като насоченост във връзка с обработката на звуците от мозъка е въпрос на интерес/изучаване/търсене/запаметяване и т.н.
П.П. Чуваемоста (като честотен обхват) има слаба връзка с възприемането на Музиката - с други думи човек и на 80г
(при положение, че не започва сега да се учи да слуша Музика),
може да е по-добър в преценката си от друг - млад , който чува "пълночестотно", но няма (правилен) натрупан опит в слушането...

Аватар
kokito
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 4:09 pm
Местоположение: София и покрайнините й

Re: Слухът при мъже и жени

#12 Мнение от kokito »

ОФФ
Отношението на жените към почти всичко е такова! Много малко от тях обръщат сериозно внимание към каквото и да било ! Дано не звуча сексистки , но това са мои наблюдения. Техните " хобита " , са по скоро грижа за себе си чрез тялото , а не чрез мозъка ( каквото е " аудио " - то ). От тук навярно , произлиза и отношението им , в контекста на темата!
Не смятам че познанството ти с няколко човешки същества от другия пол ти дава правото да затвърждаваш обща тенденция или общовалидно златно правило! :wink:

Но според мен напълно коректно се отбеляза в темата, че те успяват да хванат винаги неща, които на нас ни убягват, дори и (във всичко) в аудиото. Още повече ако имате приблизително еднакъв слушателски опит смятам че е доста интересно.
Kажи ми, жалко ти творенье, как се покачи тъй високо?
- С пълзенье! -извика рогатата гадинка

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#13 Мнение от EmilRachev »

Аз пък си имам различна теория по въпроса, основана на личния ми опит.
Трябва да се признае, че жените в масовия случай чуват по-добре от мъжете.

Поначало, хората независимо от пола си при раждането и в детското си развитие чуват еднакво добре.
В последствие обаче, при оформяне на приоритетите, мъжкия пол започва да си пада по шумни и деструктивни за ушите занимания.
Като се почне от гърмене на бомбички, купони с гърмовна музика, шамари по ушите :D от родители и връстници, работа в заводи и шумни халета и още куп от този сорт.
Всичко това си оказва малко или много пагубното влияние върху слуха на мъжкия пол.

Момичетата и жените винаги са водели много по-спокоен и безшумен начин на живот, тях не ги влече да им гърми музиката до оглушаване, мразят да пробиват с бор машини или да режат ламарини с флекс.
Жените си слушат хитовете на умерени звукови нива, не като болшинството мъже, които като пийнат малко оглушават, почват да се надвикват и увеличават музиката здраво.

Преди няколко дни си замервах с тестово сд докъде чувам високите честоти, ляво ухо 15 кхц, а дясното до 16кх.
Чудя се кой ли шамар в детските ми години ми е отнесъл тези 1000 херца разлика. :mrgreen:

Такъв тест на личната ми техника естествено не е много показателен и верен, но все пак явно показва колко едното ми ухо е по-зле от другото.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

goldbyrk
чете
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 11:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#14 Мнение от goldbyrk »

goldbyrk написа:...... Много малко от тях обръщат сериозно внимание към каквото и да било ! ...
Мисля , че съм се изразил ясно! Не виждам причина за накърнено мъжко честолюбие.....!

pepesound
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Ное 03, 2010 5:47 pm
Местоположение: Радомир
Обратна връзка:

Re: Слухът при мъже и жени

#15 Мнение от pepesound »

истината е че жените чуват във всеки диапазон на честотите по добре-стига да им изнася

Публикувай отговор

Обратно към “MUSIC”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта