Най-добре звучащият албум според вас?

АКО МУЗИКАТА Е ОСНОВНА ЧАСТ ОТ ТЕБ
Съобщение
Автор
[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#31 Мнение от [AK] »

EmilRachev, как би описал добре звучащия за теб запис? Просто, ако можеш, опиши с каквито и да е думи и похвати, които ти се струват адекватни за особеностите на звученето, което на теб ти харесва :).

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#32 Мнение от EmilRachev »

[AK], ще се пробвам, макар да съм доста нов при вас.
В посоченият от мен запис чувам всички инструменти абсолютно отчетливо и ясно, въпреки, че свирят едновременно един връз друг.
Звукът ми наподобява на живо изпълнение, чувството е, че оркестъра все едно ми е в стаята.
Има много детаил, стерео ефект, женския вокал е чист и жив.
Чинелите ги чувам, като при един мой приятел барабанист.

Не знам какво толкова не му харесахте на този запис, свалил съм го преди време за проба, водейки се от разискванията в един американски форум за най-добре записан и мастериран джаз албум.
Там участват много професионалисти, занимаващи се точно с това, записват топ джазови формации и разменят опит.
В темата тогава се включи и човекът записал албума, бяха го поканили и обясняваше как е постигнал звученето.
Беше упоменал няколкото модела микрофони, които е използвал за различните инструменти, за да звучат най-реалистично, обясняваше за самото студио как е устроено, колко сложно е записвал вокала...
Няма значение, от онази тема останах с впечатлението, че този албум е един от еталоните за звук на американските аудиофили, явно тяхния вкус е коренно различен от нашенския, щом тук не го одобрявате.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#33 Мнение от Rumen Suvandjiev »

EmilRachev написа:Това, че е гадна какафония е безспорен факт, но самото звучене, като качество ме интересува как го виждаш. :D
Ами да си призная, не издържах дълго да го слушам, та да преценя.
Преди всичко ме вълнува музиката, а чак след това - как е записана.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#34 Мнение от velinski »

Аз имам един любим диск, който има жестоки динамици и буквално разлепва колони :D
Иначе е студиен запис, смес от акустични инструменти и електронни семпли, но обработени отлично
Става дума за проекта BATAGRAF на авангардния перкусионист и кийбордист Йон Балке
Издание на ЕСМ
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#35 Мнение от EmilRachev »

Румене, аз съм на този етап на другата противоположност.
От около година насам се вслушвам главно в изпълнението, звученето на инструментите, прослушах стилове, които доскоро не съм и помислял да слушам.
Вероятно на по-късен етап ще се върна пак към самата музика, като ме поотпусне аудиофилската мания. :wink:

Велине, свалям го този диск, предполагам е това:

http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=1106046" onclick="window.open(this.href);return false;
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#36 Мнение от [AK] »

EmilRachev, прослушах Wynton Marsalis. Самата музика няма смисъл да я коментирам, темата не е за това. Инструментите са записани окей, звучат реалистично, явно е, че е правено с такава идея и е вложено старание. Обаче цялостния баланс ми е кошмарен - имам чувството, че всички звуци са акцентирани и всичко се бори да е най-отпред, и close miking на всичко... На мен не ми допада много точно такъв тип звукова картина, а и в нещата, които харесвам като музика, включително и джаз, рядко има такива записи. Сигурно защото не са аудиофилски :).

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#37 Мнение от velinski »

EmilRachev написа:Велине, свалям го този диск, предполагам е това:

http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=1106046" onclick="window.open(this.href);return false;
Да, това
Ако ти допадне (в което се съмнявам :lol: ) имам и по-стар албум "Saturation", който е много близък по стил до Batagraf. Догодина чакам да излезе нов албум на Batagraf. Има и друг интересен проект на Йон Балке - Magnetic North, струва си да му се метне ухо.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#38 Мнение от Rumen Suvandjiev »

[AK] написа: Сигурно защото не са аудиофилски :).
Аз не бих си купил запис, само защото някой го е нарочил за аудиофилски.
Нека удиофилите сами определят кое е записано добре и кое - не.
Повечето такива записи имат едно единствено предназначение - да помагат на търговците да продават аудио апаратура.
Предназначението на аудио апаратурата е хората да слушат качествено любимата си музика.
Тези, които по принцип не слушат музика се нуждаят от Hi-End апаратура толкова, колкото слепец от бинокъл.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#39 Мнение от EmilRachev »

[AK] написа:имам чувството, че всички звуци са акцентирани и всичко се бори да е най-отпред
И аз съм на това мнение, принципно наблягат вокала или един-два инструмента да са по-на преден план, а тук всичко е издърпано напред.


Велине, нещо не ме изкефи този изпълнител, нещо не е от моите стилове, иначе качеството е добро.

Между другото, преди известно време ми идва на прослушване у нас Стефан Стефанов, май че от администраторите на сайта, та с него бяхме на едно мнение, че албума на Dire Straits Brothers in Arms e доста добре записан.
Звучи доста линейно и спокойно, без да се набиват определени инструменти на по-преден план, кристално чисти и ясни звуци, за мен това е един от еталоните за добър запис. Също някои албуми на Pink Floyd.
Вие на какво мнение сте?
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#40 Мнение от Kiril Kirilov »

Един от най-добре звучащите албуми за мен е:
Изображение
Изобщо няма да споменявам цялото творчество на Pink Floyd, Alan Parsons, Depeche Mode, Royksoop, Крафтверк, Афекс Туин, Sven Vath, Orbital, FSOL, Yello, Shpongle, Daft Punk, Chemical Brothers, Pet Shop Boys, George Michael, Peter Gabriel, Brian Eno, и да ме извинят десетките неволно пропуснати от хай-фи лигата музиканти...

Ако искаш да тестваш повече в твоя стил (без да е пълно съвпадението), горещо ти препоръчвам да опиташ с Rage Against the Machine - един от най-добре чуващите се при мен албуми с рок музика. Препоръчвам ти и Herzeleid - Rammstein, който по мои наблюдения е също от много добре записаните рок албуми. Крис Риа също за мен е пример как трябва да звучи една ресторантска група в един музикално по-добър свят :-) Сериозно го препоръчвам за сравнение.

Аз бих ти препоръчал да слушаш наред, всичко и ще откриеш още много интересни неща, в стилове, за които не си подозирал преди... не бих те съветвал да използваш за първа цедка стилове и други непряко свързани с музиката определения... :-)

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#41 Мнение от EmilRachev »

Балкански Кукер е беспорен фаворит и за мен, но него някакси не искам да го слагам в кюпа, този албум е в пряк конфликт на интереси с моята система. :mrgreen:
Сещаш се, че мойта система и системата на човека, извършил мастерирането на албума са с много общо помежду си, правил ги е един и същи конструктор. Оттам е редно да си пасват албума със системата ми.

Между другото, имам някои от предложенията ти налични при мен, други ще ги набележа за набавяне.
Само не съм много съгласен за Депеш Моуд, нещо не ми се нрави определено звука, имам някаква сборка тука и не е от най-добре звучащите, може и самото издание да е скапано.

Иначе, мерси за полезното инфо!Ще се възползвам от него. :)
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#42 Мнение от Veselin Krachunov »

@Кирил

Също и Metallica '91, "Amused to death" на Roger Waters. от поповете Madonna и Michael Jackson (собено юбилейните ре-рилийзи - Celebration и Thriller, съответно). От трансовите музики RASA, Dead can dance, Delerium, Steve Roach, Solar Fields, Aes Dana, Hector Zazou, Amethystium, Bliss, и още едно българско включване: "Fire & Love" на Universum-Musica (Занко)...
Въобще - сядаш да слушаш в 9 вечерта, ей-така "за 15 минути" и... кога гледаш - то се съмнало! :)

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#43 Мнение от velinski »

"Amused to Death" си е стара аудиофилска класика. Макар че като музика не бих казал, че ми харесва. Има много широка сцена на природните семпли - прословутите крави, кучета, щурци - и човек може да си тества фазовите изкривявания на системата с него.

Качествени записи има много. Само време да има човек за да си открие своя любим стил музика и да копае надълбоко.

Специално на DM всичките им записи са под всякаква критика. Говоря за оригинални CD. Преизданията на кака Станка са зле на квадрат.

Напоследък се кефя на една много яка шведска група с малко мрачен electro-pop-new-wave микс - Covenant. Албумите им са с доста по-добър звук от DM. Горещо ги препоръчвам на всички фенове на DM.

http://en.wikipedia.org/wiki/Covenant_%28band%29" onclick="window.open(this.href);return false;
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#44 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ето три предложения от мен.
Безупречно изсвирени, записани и издадени албуми, които често ползвам като референтни.
Roxy Music - 1982 - Avalon (EGCD50)
Frank Zappa - 1984 - Them Or Us (RCD 40027)
David Sylvian - 1987 -Secrets Of The Beehive (CDVR 208 675)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#45 Мнение от Stefan Stefanov »

Всичко на Mike Oldfield - също.

Публикувай отговор

Обратно към “MUSIC”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта