Най-добре звучащият албум според вас?

АКО МУЗИКАТА Е ОСНОВНА ЧАСТ ОТ ТЕБ
Съобщение
Автор
Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#16 Мнение от Mo »

Лично на мен ми харесват като цяло Японските издания и ми е много интересно дали техните копия са допълнително обработени, защото ако не друго, то наистина звучат различно.
Off-topic: Вече заговорихме за технологията-бинаурал, та искам да подканя администраторите на форума да помислят над създаването на един нов раздел-микрофони, студия, звукозапис, обработка и т.н., т.е. там от където започват "мъките" на всички нас-аудиофилите.
С уважение, Христо.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#17 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Емиле, браво за хубавата тема!
Един задължителен според мен диск за всеки истински аудиофил:
Jon Hassell - Facsinoma
http://www.jonhassell.com/fascinoma.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Записът е направен в St. Anthony's Seminary, Santa Barbara, California.
Апаратурата е изцяло базирана на лампи.
Зад пулта е самият Tim de Paravicini.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#18 Мнение от EmilRachev »

Mo, японците правят първопреси, преиздания и ремастери.
Като цяло най-известни и търсени са тяхните ремастери, които в общия случай се славят с по-меко и приятно звучене.
Ще споделя каква информация съм срещал в нета, пък колко е вярна един господ знае.
Всяка група или изпълнител се записват на две магнетофонни ленти, като едното копие се ползвало за мастеринг и преиздания, предоставяло се на който си плати.
Второто копие на лентата си стояло недокосвано, като неприкосновен бекъп за бъдещи времена.
Японците плащали много скъпа цена и взимали точно това второ копие, което се предполага, че никога не е въртяно на магнетофон, освен при самия му запис.Следователно записа е най-добре запазен.
Оттам,при по-читав оригинал има и по-голям потенциал за добър ремастер.
Отделно, че японските студия винаги са разполагали с най-висококачествена звукозаписна техника и специалисти с добър слух, единственно можели да им спорят някои американски студия по качество.
Японците, също така използват доста често технологията SHM-CD, която ако прочетеш в нета ще разбереш колко е важен самия материал, от който се правят дисковете.
В общи линии е това, доста от аудиофилите не харесват каквито и да е ремастери, защото им звучат някак напомпани откъм честоти и се отличават от оригиналното звучене на изпълнителя.
Някои хора са на мнение, че ремастерите са предназначени за хора с долнокачествени музикални системи, може би донякъде са прави... :)

Румене, благодаря за информацията, в момента свалям въпросния албум.
Би ли споделил какво точно ти прави впечатление на този запис, искам да проверя и при мен ли ще забележа въпросното звучене.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#19 Мнение от velinski »

EmilRachev написа:В общи линии е това, доста от аудиофилите не харесват каквито и да е ремастери, защото им звучат някак напомпани откъм честоти и се отличават от оригиналното звучене на изпълнителя.
Някои хора са на мнение, че ремастерите са предназначени за хора с долнокачествени музикални системи, може би донякъде са прави...
Това е самата истина. Идеята на ремастъра е да направи едно оригинално издание слушаемо за масовата система тип дръжкофон. Оригиналът в повечето случаи е много по-аудиофилски от ремастъра.

Изключенията са малко - от много стари студийни ленти да се направи ремстър с много по-добро качество поради съвременните компютърни технологии.

Специално за японските ремастър издания мнението ми е изцяло обратното - много са зле. Нямам нито едно японско преиздание, което да звучи добре, изключително некадърна работа зад пулта. Иначе самите албуми са супер ценни и редки - нали са японски :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#20 Мнение от EmilRachev »

Велине, доколкото съм забелязал ти слушаш основно класическа музика, там японските ремастери не съм запознат как звучат, навярно зле. Ти имаш доста изострен слух, та напълно ти вярвам.

Масово обаче хората слушат поп и рок музика, искат баса да буха и високите за съскат.
Ако не е така, според тях записа е глух и не става за слушане.
Точно това им осигуряват японците, затова се и харесват толкова тяхните ремастери.

При ремастерирането не само се пипат честотите, ами се чисти и шум.
Това е главният проблем - понякога барабар с шума се забърсва и цялата сцена.
Аз определено предпочитам да ми шуми, но да си има цялата сцена и микродетаилите.
И последно - при японските ремастери редовно се вкарват допълнително по няколко бонус трака, записвани навремето, заедно с другите парчета, това ги прави ценни за феновете.
Последно промяна от EmilRachev на Чет Окт 21, 2010 3:04 pm, променено общо 1 път.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#21 Мнение от velinski »

Слушам всякаква акустична музика, записана с живи инструменти. Не се ограничвам до класика. По принцип се кефя най-много на авангардния (free) jazz. Мъката е да се запише реалистично жив акустичен инструмент. Електронната музика е лесна - от цифра в цифра, "свет не вижда", дето викат хората :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#22 Мнение от [AK] »

EmilRachev написа: Японците плащали много скъпа цена и взимали точно това второ копие, което се предполага, че никога не е въртяно на магнетофон, освен при самия му запис.Следователно записа е най-добре запазен.
Това е или невярно, манипулативно твърдение с цел някой да ти вземе повече парички за японско издание, или е валидно само в частни случаи :D. Копие на мастер лентата не означава "чао на добрия звук" :) и това е нормалната практика за издаване в чужда страна, с едно изключение - когато издателят е един и същ, да речем Capitol USA и Capitol France - да се изпраща готова матрица.
Още от японските винилови плочи трябва да ти стане ясно, че вниманието към детайлите и качеството на изработка е на високо ниво :). Същото може да се очаква и по отношение на мастерирането, било то и от втора генерация ленти. Сега, дали звучат добре и колко добре звучат е по-добре да се разглежда всеки отделен случай, отколкото да се генерализира, а освен това е и въпрос на лично усещане, а и с колко и кои други издания си сравнил :).

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#23 Мнение от velinski »

Японските CDs са много добре направени, спор няма. Самият поликарбонат е по-тежък и по-дебел. И алуминиевото им покритие е по-дебело. И манията, че имат obi-та, е голяма! :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#24 Мнение от EmilRachev »

[AK], явно не си ме разбрал, това разяснение за японските дискове не е мойто лично мнение, а информацията, която витае по форумите, един вид всеобщото мнение.
За мен японските дискове са като цяло добре мастерирани, имам 50-60 записа рокаджийски, хард, хеви и друг метъл, в болшинството случаи звука е добър с някои изключения.

Велински, ти като си падаш по джаза ще ти предложа да си пръжнеш един диск, аз като го чух преди време ми увисна ченето.
Ето го: http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=1459415" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз лично почти не съм срещал толкова ясен и истински звук на сд носител.
Всеки детаил и инструмент се чува живо и отчетливо, вокала и духовите, чинелите... всичко е изпипано на супер ниво.
Който желае да го дръпне и да си каже мнението за звученето.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#25 Мнение от Rumen Suvandjiev »

EmilRachev написа:Който желае да го дръпне и да си каже мнението за звученето.
Това веднага влезе в моята TOP-5 класация за най-неприятни женски вокали.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#26 Мнение от velinski »

Благодаря, но нямам регистрация и не ми се занимава. Ще пробвам да го потърся от познати, но принципно Wynton Marsalis ми е доста комерсиален за вкуса и не вярвам да ми хареса.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#27 Мнение от haralanov »

Rumen Suvandjiev написа:Това веднага влезе в моята TOP-5 класация за най-неприятни женски вокали.
Какъв Топ5 - направо си е за Топ-3 :D Вокалистката трябва да плаща на слушателите за причиненият им музикален терор.
В момента се чудя това ли е по-зле или следното супер фалшиво изпълнение на една иначе стойностна песен: http://www.youtube.com/watch?v=R4G1miuP ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#28 Мнение от Borislav Stankov »

Ненадминатата Флорънс Фостър Дженкинс била е, е и ще бъде винаги номер 1

http://www.youtube.com/watch?v=KoGElIOB9tc" onclick="window.open(this.href);return false;

много от записите и са колекционерска ценност!

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid ... Categories" onclick="window.open(this.href);return false;
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#29 Мнение от haralanov »

Borislav Stankov написа:http://www.youtube.com/watch?v=KoGElIOB9tc
Аууу, а аз досега си мислех че знам какво е музикален терор, но след този клип си поръсвам главата с пепел :mrgreen:

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Най-добре звучащият албум според вас?

#30 Мнение от EmilRachev »

Rumen Suvandjiev написа:Това веднага влезе в моята TOP-5 класация за най-неприятни женски вокали.
:mrgreen: Това, че е гадна какафония е безспорен факт, но самото звучене, като качество ме интересува как го виждаш. :D
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Публикувай отговор

Обратно към “MUSIC”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта