Дърти CD-та

АКО МУЗИКАТА Е ОСНОВНА ЧАСТ ОТ ТЕБ
Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Дърти CD-та

#1 Мнение от velinski »

Вчера се рових из дисковете ми и открих, че имам 2 диска от зората на дискостроенето :D

Philip Glass - Glassworks, CBS 1982, дискът е правен в Japan от Sony

Ferenz List - Organ Works, Hungaroton 1985, дискът е правен в Japan от Sanyo

И двата диска са 3 пъти по-тежки от съвременен диск, с абсолютно прецизно рефлексно покритие и пластмаса без шупли. Пътечките са видими с просто око, почти като на винил!

Като звуково качество са абсолютно аудиофилски, без да претендират да са такива - явно през първата половина на 80-те дисковете са се правили както трябва (и може би единствено в Japan!) преди на някоя умна кратуна да му хрумне да въведе HDCD кодирането и SACD/DVD-A стандартите :D

Някой притежава ли нещо по-дърто от тези дискове? Интересно ми е дали пак е японско производство.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
pdkfoto
чете и пита
чете и пита
Мнения: 199
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Дърти CD-та

#2 Мнение от pdkfoto »

Еврика! :lol:

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#3 Мнение от Simonov »

Вкъщи имам една пластина купувана в зората на CD-R устройствата за компютри и произведена от Verbatim. Интересното е че има черти много сходни с тези които описваш ти. Дебела и тежка подложка Структурата на записа е доста интересна и направо си се виждат пътечките, въпреки че съдържанието не е музикално. Записвана е на ЦД записвачка Panasonic на 2х скорст :D :D :D Очевидно процесите на "модернизация и усъваршенстване" имат деградиращ ефект върху почти всички области от електрониката ;)
Изображение

Аватар
jimy
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#4 Мнение от jimy »

Все пак Made in Japan си остава синоним на качество!!!
Слушал съм оригинален японски диск на Пинк Флойд "Wish you were here", беше някаква лимитирана серия - просто страхотно!!!
За съжаление диска не е мой, а как бих искал да го имам във фонотеката си.
Между другото бях се сдобил преди време с един оригинален диск на Дойче Грамофон с класика, не помня какво точно и действително той е някак си по-масивен от сегашните ширпотреби и самата пластмаса е много хомогенна, при подходящо осветление и ъгъл на гледане идеално се виждат паузите между отделните парчета като по-тъмни ивици. Всъщност това е така при маняшките лейбъли, напр. ЕСМ.

Аватар
VITAN
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#5 Мнение от VITAN »

Абе грешка, не е гост, аз съм...

Аватар
jimy
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#6 Мнение от jimy »

Да, имам го този диск. Не е МР3 :D

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#8 Мнение от Simonov »

Markoff написа:Имам три диска на Tom Waits от тези времена. Blue Valentine е от 1978...


А сигурен ли си че това не е датата на пускане на албума? Щото датата на релийс на ЦД версията май е 15.05.1990г. ? ;)
Изображение

Аватар
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 245
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Demiurg »

^
Преди време фирмите продаваха качество, сега продават лайфстайл. Така че бюджета отива към дизайнерските бюра, вместо към лабораториите. И като сложим на това и "жълтия фактор", нормално е фирмите да се стремят да понижат цените, икономисвайки от качеството...
.... за съжаление...

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Аз имам същото издание на Glassworks, но чак след като прочетох този пост обърнах внимание колко е старо. Качеството наистина е впечатляващо.
Като поразрових намерих още интересни неща - Hungarian Dances на Hungarton, произведен 1985 от Denon, Nippon Columbia, Japan - един от референтните ми дискове.
Kate Bush - The Dreaming - EMI Records 1982, England
Yello - You Gotta Say Yes - Vertigo/Phonogram 1983, West Germany
Peter Gabriel 4 - Charisma records 1984, made in England
David Sylvian - Brilliant Trees - 1984, Virgin, UK
Talking Heads - Little Creatures - EMI Records 1985, England...
Изброените дискове съм сравнявал с по-нови издания. Разликата е напълно доловима и е в полза на старите. За ремастърите въобще да не говорим - там "майсторството" се най-често се изчерпва с вдигане на нивото на записа. Очевидно по-качествен звук означава по-силен.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#12 Мнение от velinski »

10x Ручо!

Явно наистина цялата първа серия на Hungaroton е правена в Япония! Което ще ме накара да потърся и други техни издания. Предполагам по това време е имало само 5-6 поточни линии в целия свят - Япония, Англия и вероятно Щатите. Германците почват да правят дискове след 1985 май...

А нашето ДЗУ от коя година е? Спомням си първите български CDs с какви странни проблеми бяха - най-често се разминаваха индексите на траковете и рядко уцелваха пузите :)
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Nikola Nikolov

#13 Мнение от Nikola Nikolov »

velinski написа:10x Ручо!

Явно наистина цялата първа серия на Hungaroton е правена в Япония! Което ще ме накара да потърся и други техни издания. Предполагам по това време е имало само 5-6 поточни линии в целия свят - Япония, Англия и вероятно Щатите. Германците почват да правят дискове след 1985 май...

А нашето ДЗУ от коя година е? Спомням си първите български CDs с какви странни проблеми бяха - най-често се разминаваха индексите на траковете и рядко уцелваха пузите :)

От 1989 г. /пак на болния въпрос/. Не сме записвали, а само реплицирали СД-та!! Всичко, Велине, за което повдигаш въпрос пристигаше от клиента, който даваше поръчката и носителя....разминаване в индексите на пътечките и др., всичко е в носителя!! Всичко от носителя се прехвърля
на матрица в Мастеринга и следва шприцвано копие. Какво е съдържанието на СД-то не ни интересуваше. Грешките в носителя
се възприемат за вярна информация при създаването на матрицата!
Правили сме много СД-та с видими пътечки! /това зависи от носителя/!
Ако някой не харесва качеството на записа в СД-то, то претенциите
най-правилно да бъдат към издателя, а не производителя! А тогава
производството се разрастваше и директивата беше да не се връщат
клиенти, независимо от носителите, които представяха! И куцо и сакато
се юрна да поръчва, защото далаверата им беше голяма от продажбата
Най-вече софиянци поръчваха....
А с видими пътечки имам куп СД-та. Просто даваха ни качествено СД
и трябваше само да го повторим без проблем...качеството е абс. същото- не като при магн. ленти....

Публикувай отговор

Обратно към “MUSIC”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта