Blue Rondo A La Turk

АКО МУЗИКАТА Е ОСНОВНА ЧАСТ ОТ ТЕБ
Съобщение
Автор
Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Blue Rondo A La Turk

#1 Мнение от Ivo_Hristev »

Blue rondo a la Turk - Пиесата на Dave Brubeck. Който я е слушал - знае. Пиесата е в такт 9/8 и звучи типично по Български. Напомня ми много на Добри Чинтулов. Твърди се че това е интерпретация на "Rondo alla Turca" на Mozart, инспирирана от турнето на квартета в Турция.
Та въпросът е: дали наистина това е турски мотив, или просто отново се приписват заслуги на не този който заслужава ?

nadbest
има известен опит
има известен опит
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Фев 13, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от nadbest »

Доколкото знам пиесата е композирана в Истанбул в една хотелска стая, където по радиото е звучало нещо подобно, та нищо чудно това да е било програма Хоризонт :D :D :D
СРЕДСТВАТА НЕ БИВА ДА ОТСТЪПВАТ ПО ЛУДОСТ НА ЗАМИСЪЛА.
Шекспир, Луи XIV

nadbest
има известен опит
има известен опит
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Фев 13, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от nadbest »

Не съм много съгласен. Неравноделните тактове можеш да ги срещнеш много рядко в турския фолклор, който в основата си е по- скоро арабски. Споменатата пиеса си е сто процента българска като звук и ритмика :)
СРЕДСТВАТА НЕ БИВА ДА ОТСТЪПВАТ ПО ЛУДОСТ НА ЗАМИСЪЛА.
Шекспир, Луи XIV

Аватар
BMPO
има опит
има опит
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Дек 21, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от BMPO »

Беше 1982 или 1983 на Джаз срещите (така им викаха тогава) в зала Универсиада, когато за първи пыт след бегството си на запъд Милчо Левиев изнесе концерт и на него каза почти сыщото, което и вие споменавате за блу рондо, само добави, че е слушал не какво и да е радио, а радио Стара Загора

Публикувай отговор

Обратно към “MUSIC”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта