Импулсно захранване 300W

Съобщение
Автор
Аватар
gdd71
има известен опит
има известен опит
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Апр 26, 2006 12:00 am
Местоположение: В.Търново
Обратна връзка:

Импулсно захранване 300W

#1 Мнение от gdd71 »

Изображение

Изображение

Импулсното е изградено на базата на IR2156. Всички защити са вградени в самия чип. Зашитата по ток сработва на 4А при стойност на токовия резистор 0,25 оM. Кондензатора 1nF/1kV е променен на 150pF.
С него захранвам две стъпала на TDA7294.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от Ivo_Hristev »

Добре изглежда. Само разясни как се задава изходното напрежение ( че не на всеки ще му хареса +-42 ), и ако можеш качи снимки на готовото изделие.

brum

#3 Мнение от brum »

Нещо обратна връзка няма ли...как си държи изходното напрежение стабилно?

Nikolai Nikolov

#4 Мнение от Nikolai Nikolov »

Дай някакво инфо за трафчетата, дросели, бобини и т.н., и щом на монтажната схема не пише нищо поне отбележи на принципната схема кой крак на интегралата кой е :?

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от sparky »

brum написа:Нещо обратна връзка няма ли...как си държи изходното напрежение стабилно?


Може и без. Ако трафа е сметнат и направен като хората, както и с някакъв минимален товар на изхода, напрежението се държи по-добре от това на обикновен траф, особено ако кондензаторите са достатъчно добри и с достатъчен капацитет.

Другото (шуможе и т.н.) смятам няма нужда от коментар. Но в кола например няма алтернатива. Или когато се търси компактност.

Иначе на пръв поглед схемата е доволно проста и прилична. Но то при импулсните изработката е най-важна, А не самата схема.
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

Аватар
gelkov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от gelkov »

И аз се присъединявам към призива за инфо относно трафа и дроселите, или в най - добрия случай от къде могат да се купят готови :lol: :lol: :lol:

Аватар
gdd71
има известен опит
има известен опит
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Апр 26, 2006 12:00 am
Местоположение: В.Търново
Обратна връзка:

#7 Мнение от gdd71 »

За крачетата на интегралната схема са както са показани - точката е първи, а за да се ориентирате по добре за какво става въпрос може да си изтеглите сервизната документация на IR2156 от тук:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... R2156.html
Схемата е само преобразувател и няма обратна връзка за стабилизация на напрежението. За захранване на крайно стъпало е по-добре заради по-ниското ниво на пулсаций и шумове.Кабелите които отиват до самите стъпала минават през феритен пръстен - 2-3 нав. за допълнително изчистване. За други напрежения трябва да се пресметнат намотките на тороида(К40x25x11 - има го в магазина на списание "дърт инструктор"). Аз го правя с програмата за изчисляване на импулсни трансформатори - Transformer 2.0.0.0
Първичната намотка е навита с проводник 0,8mm равномеррно по цялата дължина и има 34нав., вторичната е с 4x0,5mm 2х8нав - навиват се заедно. Данните за типа на ферита са дадени на схемата.Дроселите на изхода са навити на две парчета по 2 см от феритна пръчка на китайско радио и имат по 14 нав. с пр. 1мм. За входния филтър може да се вземе готов от някое старо захранване.
Това за инструктора ми хареса :D

Аватар
gelkov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от gelkov »

Така написано звучи много добре остава някой който го е направил да качи снимки :D то до колкото виждам ще трябва и отделно захранване на интеграла ама то критичното са трафа и дроселите.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#9 Мнение от joro66 »

gelkov написа: то до колкото виждам ще трябва и отделно захранване на интеграла

8O A на второ краче какво мислиш се подава през съпротивлението от 47к?

Аватар
gelkov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от gelkov »

Моя грешка!!! :oops: :oops: :oops:

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#11 Мнение от Tisho »

jordannedev написа:Тези кондензатари който са по 470µF/200V могатли да бъдат с по-голяма стийност например 680µF/200V . Също така ако нямаме входния трансформатор какъв пръстен да използваме и с каква дебелина на проводника трябва да е навит .
P . S . Аз ще правя за първи път подобен тип устройство и затова толкова питам



Това на входа не е трансформатор!
А дросел. Служи да не те разбира целия квартал че си си пуснал импулсното...

А за кондензаторите няма никъкъв смисъл да са по големи.
Това не са филтрови кондензатори. Огледай по добре схемата. :wink:

Аватар
jordannedev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 30
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#12 Мнение от jordannedev »

Добре това го разбрах . Ами за тия пръстени които са на трансформатора неразбрах един ли е пръстена или ... колко са?

Аватар
gdd71
има известен опит
има известен опит
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Апр 26, 2006 12:00 am
Местоположение: В.Търново
Обратна връзка:

#13 Мнение от gdd71 »

"Всичкото добре ама с тези тънки пътечки на платката как не си се подпалил още не знам."

Няма опасност от пожари спокойно. :D Пътечките са достатъчно дебели, това не е импулсно за автомобил. Давал съм на късо многократно изхода и тригера на защитата веднага сработва и чака докато изключиш и вкючиш повторно, а ако случайно изгърми някой транзистор си има предпазител. Между мрежата и изхода е галванично разделено от самия тороид.

"Ами за тия пръстени които са на трансформатора неразбрах един ли е пръстена или ... колко са?"

Тороида е само един. За работна честота 70kHz e достатъчен. Първичната е навита с 0,5 квадрата едножилен проводник с пластмасова изолация по цялата дължина 34 навивки се събират точно.
Вторичната с 4х0.5 лакова изолация (усукани и са вкарани в термосвиваем шлаух) - 2х8 нав. заедно пак по цялата дължина.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#14 Мнение от Tisho »

Точно.
Служат за изравняване на потенциалите на "горещата" и "студената" маса.

На вид са такива:
Изображение

А това с различните нули в контакта е много лошо...
Заради различни нули в контакт съм мерил по масата на USB кабел 0.5А ток между компютър и периферия.

Аватар
jordannedev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 30
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 12:00 am
Обратна връзка:

#15 Мнение от jordannedev »

Може ли , да разясните по-добре , къде точно на схемата се поставят тези кондензатори и с какви параметри са

Публикувай отговор

Обратно към “PWM”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта