Феритов пръстен с много неизвестни

Съобщение
Автор
Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Феритов пръстен с много неизвестни

#1 Мнение от joro66 »

Попадна ми този ферит, без да знам нищо за него. Доста е голям, пробвах да го изчислявам като за 2000нм но се насища. Как мога да разбера повече данни за него (магнитна проницаемост и т. н.) Купувал съм го от софия от едно магазинче в присечка до старите хали (там се продават доста архивни неща), ако някой се сеща за него. Това го пиша ако някой е купувал от там такива ферити може да има някакви данни за тях.
Изображение

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Daniel Petrov »

Кажи за какво ще го ползваш де, да видим дали става...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#3 Мнение от joro66 »

Импулсно за автомобил

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Daniel Petrov »

Е, не...
Не и тоя!
R34 на Кашке за по малки мощности - 400-450 вата постояннотокова
или R40 за къде киловат, има ги на комет
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#5 Мнение от joro66 »

А това чудо, по принцип, за какво може да се ползва?

emil_kov

#6 Мнение от emil_kov »

това чудо има някак си много малък вътрешен отвор...както и да е,
за да разбереш експериментално кога се насища, ти трябва осцилоскоп с токова проба или нискоомно съпротивление посл. на намотката. навиваш една пробна намотка, примерно 8нав за твоите 12в и я захранваш с тези 12в правоъгълни имп с коеф на запълване към 45 процента и честота колкото там ще бъде, 40/60кХц и гледаш формата на тока с осцилоскопа, трябва да е хубав трапец, ако към края на рампата нараства експоненциално вместо линейно, значи се насища и ти трябва по висока честота или повече намотки...звучи сложно, но на практика става бързо

emil_kov

#7 Мнение от emil_kov »

и генерално уидоу е прав, не си губи времето с неизвестни ферити, купи си някой марков с познати параметри или си го изтръгни от умряло захр за комп, неизвестните ферити са коварни, някои даже изобщо не са ферити ами пермалои, железни прахове и други страхотии

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от joro66 »

emil_kov написа: някои даже изобщо не са ферити ами пермалои, железни прахове и други страхотии

Това ми прилича на нещо такова - май е някаква гадост

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Феритов пръстен с много неизвестни

#9 Мнение от Goro »

joro66 написа:Попадна ми този ферит, без да знам нищо за него. Доста е голям, пробвах да го изчислявам като за 2000нм но се насища. Как мога да разбера повече данни за него...

Навиваш му около 100 нав. и мериш индуктивността. Като му знаеш размерите, опеделяш мю и Al - пише ги формулите във всяка книга.
Феритите работят до около 0,25 Т индукция.
За какви честоти е материала, може да се разбере само ако му пише типа. Експерименталното му определяне е трудно в домашни условия. Ако много те вълнува мога да ти помогна малко. Пиши ми ЛС.

bateAz

#10 Мнение от bateAz »

Правиш си генератор на ток с един транзистор и пускаш тока през намотката. През един кондензатор мериш индуктивността. Ще забележиш, че като вдигаш тока, индуктивността пада. Така можеш да видиш къде се насища, ако го ползваш като дросел ( границата не е рязка ). Ако без подмагнитване има по-малка индуктивност, отколкото с малък подмагнитващ ток, по-добре не го ползвай.

Аватар
Svetoslav Kocev
има опит
има опит
Мнения: 33
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Svetoslav Kocev »

Това ми прилича на магнит от говорител а не на ферит ;) пробвай да го намагнитиш да видиш дали няма да се окажа прав :idea:
Вярата е НЕЗНАНИЕ.
Знанието изключва вярата,защото който ЗНАЕ е наясно, че няма на кого да вярва.
Липсата на вяра при знаещият е напълно нормална.

Аватар
lachko973
има известен опит
има известен опит
Мнения: 45
Регистриран на: Вто Дек 28, 2004 1:00 am
Местоположение: Студентски град
Обратна връзка:

#12 Мнение от lachko973 »

Skrew написа:Това ми прилича на магнит от говорител а не на ферит ;) пробвай да го намагнитиш да видиш дали няма да се окажа прав :idea:


Нямаш идея дори колко си прав :lol:
Точно това е !
joro66 хвърли го дето слънце не грее като преди това можеш да го отбиеш в главите на тия от магазина, в който са ти го продали.

Имам два такива от първите ми занимания с импулсни захранвания. Тогава нямах под ръка осцилоскоп и мултимер за индуктивности и доста неща изгорих.

Пак казвам гарантирам ти, че не това за което са ти го продали.
Послушай Даниел и си вземи
R40/24/16 L K4000 AL 6500 f 20-400kHz Ae 124.7mm2 Kaschke 0.9969 EUR без ДДС
Само такива има в момента в комет от R40 и поне ще знаеш, че имаш добра отправна точка откъм сърцевина.

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Goro »

Всички магнитно меки материали, без подмагнитване, т.е. при ниска индукция имат по-малко мю т.е. и по-малка индуктивност. С увеличаване на индукцията се увеличава и мю, задържа се и след това спада. Въвеждането на въздушна междина (или изпозване на прахово желязо с вътрешна разпределена такава), линеаризира мю, но не достатъчно. Това е и един от недостатъците на пушпула - индукцията минава през нула. Точно около нулевата индукция има специфични загуби в магнитопровода от т.н. остатъчна коерцитивна сила. При повечето феритни материали, спрямо Si- ламарина, този ефет е по-слабо изразен. При подмагнитване (SE), се нагласява работната точка в линейната част и не се преминава през нулева индукция.

Публикувай отговор

Обратно към “PWM”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта