12волта захранване за лаптоп

Съобщение
Автор
Аватар
Toni Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 12:00 am
Местоположение: Гоце Делчев
Обратна връзка:

12волта захранване за лаптоп

#1 Мнение от Toni Nikolov »

Здравейте,
отдавна не съм писал... но ето, че се налага да се допитам до Вас. Решил съм да правя захранване... или зарядно за лаптоп на 12 волта, което естествено ще се ползва в кола. Целта е 12 волта входно напрежение и 19 волта изходно стабилизирано напрежение и ток 4-5 ампера. За съжаление уча компютри и не изучавам импулсна схемотехника и няма да мога сам да проектирам схема на такъв преубразовател. Идеята ми е да ползвам схема подобна на базираните на ТL494 или SG3525, на която да не се извежда обща точка на трансформатора или ако се изведе, то да се навие самия трансформатор за +-11 волта, така че от + на - да е около 22 волта. След това да се стабилизира на 19. Като цяло мощност от около 100вата ще ми е достатъчна и естествено добре запасена. Тука идва и още една питанка... нормалното лаптопско захранване само източник на напрежение ли е или е и зарядно устройство, дали зарядното не е върху самото дъно на лаптопа...?
Ако все пак съм изпуснал нещо.. пишете.
Поздрави, Стоян!
Робът се бори за свобода, а свободния за съвършенство! www.bgaudio.org

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 12волта захранване за лаптоп

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Има готови за по 10-20 лв.
Не виждам смисъл да се мъчиш, след като не е от "спортен интерес".

Аватар
Toni Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 12:00 am
Местоположение: Гоце Делчев
Обратна връзка:

Re: 12волта захранване за лаптоп

#3 Мнение от Toni Nikolov »

Въпреки, че не мога да проектирам схема съм готов да реализирам готова такава... и поради множеството схеми в интернет се интересувам от коя сте най-доволни. Целта е да се получи нещо по-качествено от готовите захранвания. И все пак ако някой знае дали нормалното лаптопско захранване е само източник на напрежение или е и зарядно устройство , нека да сподели.
Робът се бори за свобода, а свободния за съвършенство! www.bgaudio.org

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: 12волта захранване за лаптоп

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Какво разбираш под "източник на напрежение" и "зарядно устройство"?
Зареждането на акумулаторите се управлява от схеми в лаптопа.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

Re: 12волта захранване за лаптоп

#5 Мнение от lusi »

Искаш да направиш двутактен повишаващ, след което да стабилизираш с линеен стабилизатор/до колкото те разбрах/.
По-добре е направо и да го стабилизираш още в момента на повишаването.Така ще намалиш значително загубите
при сабилизирането.Ако нямаш опит с импулсни захранвания и не ти се навлиза в материята, по-добре не се захващай.Иначе има и други варианти за постигане на целта ти.Примерно- еднотактен повишаващ преобразувател.
Повечето схеми, да не кажа всички имат необходимите обратни връзки както по напрежение, така и по ток.
Последната ще ти е необходима в режим на зареждане на външна батерия ако искаш.Дори действаща схема да вземеш да налепиш , пак има оживяване и си иска опит.От теб зависи.
Успех!

Публикувай отговор

Обратно към “PWM”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта