помощ за направа на импулсно захранване

Съобщение
Автор
Tektronix

помощ за направа на импулсно захранване

#1 Мнение от Tektronix »

ако някой може да ми даде схемичка за импулсно за 220V +/-35V 300W ще му бъда много благодарен.Схемата ще ми трябва за усилвател с минимално тегло :) а съвети като ''навиии си траф'' за момента не ми вършат работа :!:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Само като идея:
Не става ли да го направиш по някоя схема на компютърно?
Или да преправиш някое?

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Daniel Petrov »

Това е най читавата идея и преправянето ще отнеме няколко часа.
Обяснявам като за абориген(не се сърди, други с такъв интелект ще четат това!)
Първо - обратната връзка към 494 е от 5 волта, прекъсва се шината и се вързва на +, който отива към усилвателя- в нашия случай +35 волта.
Смята се делителя така,че падът на напрежение в средната точка да е същия, ама при изход 35 волта, т.е. стойността на резистора се увеличава 7 пъти приблизително.Това е в управлението на ТЛ431!
Изважда се трансформатора, развиват се всички вторични намотки, като се броят навивките за 5 волта. Умножават се по 7 и се пренавива наново, но с жица съобразена с консумацията в случая, т.е. по тънка
Намотката е двойка, значи навиват се двете заедно, като после началото на едната се свързва с края на другата - това е средната точка, т.е. масата. Полупроводниковия "кенотрон" се маха и на негово място се свързва грец, направен от 4 диода.
BYW29 са подходящи в случая. Махат се всички кондензатори +/-5,+/-12 и т.н. волта и се монтират двойка кондензатори на двете рамена- примерно 4700мкф/50 волта.
Запуска се така сътвореният боклук и се измерват напреженията.
Ако всичко е в рамките на нормалното, можем да го ползваме по предназначение, ако не, променяме стойността на горният резистор в делителя. Добре е да оставим филтриращите дросели ,като вържем 2 двойки филтриращи кондензатори 2200мкФ вместо 4700 и направим CLC филтър,вързвайки всеки дросел последователно м/у двата кондензатора.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Tektronix

#4 Мнение от Tektronix »

widowmaker благодарая ти за съвета,НО нямам свободно импулсно,а пък имам купища IRFP150N;IRFZ44 и PDR3860;ТЛ 494;ферити за по 500 вата и още купища елементи

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Daniel Petrov »

2х60 нав. на R34 на Kaschke при осцилаторна 60К и си готов.
Просто правиш стандартна пуш-пул схема, както е при компютърните захранвания.
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Tektronix

#6 Мнение от Tektronix »

а да ми кажеш програма за смятане на ферити(програма НЕ формула :roll: ) а при осцилаторна 200К ще стане ли нещо :?: имам схемата на такъв осцилатор с противотактов режим и по 2 IRFP450N на рамо :idea:

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Daniel Petrov »

Аз ги смятам по формули!
Програма нямам!
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Tektronix

#8 Мнение от Tektronix »

widowmaker написа:Аз ги смятам по формули!
Програма нямам!
а би ли ги споделил :oops: :D

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Daniel Petrov »

Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
sparky
има опит
има опит
Мнения: 175
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от sparky »

widowmaker написа:2х60 нав. на R34 на Kaschke при осцилаторна 60К и си готов.
Просто правиш стандартна пуш-пул схема, както е при компютърните захранвания.


Те компютърните не са ли half bridge повечето?

Между другото, понеже си доста по "на ти" с усилвателите от мен, струва ли си да правя регулация на захранване за кола. В момента съм стъкмил едно такова за +-35V без регулация, и при товар ми мърда с 2-3V. Ще имам ли някаква далавера ако му сложа регулация?

Какъв контрол използваш? Класически (както на PC захранване) или pulse-by-pulse, със следене на тока в първичната? Имал ли си проблеми с насищане на трансформатора, ако не ползваш current mode при push-pull?
Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят.

elektronchika

#11 Мнение от elektronchika »

а можеш ли да дадеш формулите, по които смяташ импулсните транформаторите? съжалявам че "оживявам" стара тема, но ме интересува :D
p.s. widowmaker: Това не го ли прочете по горе???????????????????????????
http://widowmaker.lozenetz.org/soft/Tra ... .0.0.1.exe

elektronchika

#12 Мнение от elektronchika »

да, но ти това ли ползваш? няма ли нещо с теория, да се науча малко, не само да смятам и да навивам

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Daniel Petrov »

elektronchika написа:да, но ти това ли ползваш? няма ли нещо с теория, да се науча малко, не само да смятам и да навивам

Има в нета колкото искаш, рови!
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
gelkov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от gelkov »

Извинявам се предварително ако съм в грешка, но widowmaker сигурен ли си че това което си написал е достатъчно за преработката на едно компиутърно захранване? До колкото си спомням има си защити които взимат напрежения от изходите +12 -12 +5 - 5 +3.3 и ги сравняват по някаква схема за да работи ТЛ494 нормално не трябва ли тези напрежения да се симулират??? Извинявам се ако въпросът ми не е на място!

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#15 Мнение от Tisho »

gelkov написа:Извинявам се предварително ако съм в грешка, но widowmaker сигурен ли си че това което си написал е достатъчно за преработката на едно компиутърно захранване? До колкото си спомням има си защити които взимат напрежения от изходите +12 -12 +5 - 5 +3.3 и ги сравняват по някаква схема за да работи ТЛ494 нормално не трябва ли тези напрежения да се симулират??? Извинявам се ако въпросът ми не е на място!


Защитата на повечето компютърни захранвания работи по следния начин: Като изчезне някое напрежение тогава сработва. Използва се главно като защита от късо на изхода. :wink:

Публикувай отговор

Обратно към “PWM”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта