Никой ли не се интересува от импулсни ?

Съобщение
Автор
Аватар
Cvetomir
има опит
има опит
Мнения: 343
Регистриран на: Съб Юни 04, 2005 12:00 am
Местоположение: софия
Обратна връзка:

#16 Мнение от Cvetomir »

който е заинтересуван от изчисляването на траф , да ми пише на майла, ще му пратя методика, но е на руски и ако може да ми я прати преведена :)

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Трансформатор

#17 Мнение от Goro »

Не Ви е нужна методика за изчисляване.Няколкото формули ,които са необходими са във всеки учебник.Трябва само да се осмислят.Тук проблема е в начина на навиване на трансформатора.Това не е толкова сложно но производителите на трансформатори си пазят хляба.Давам пример:първите цветни телевизори на В.Търново "дишаха" т.е. имаха голяма индуктивност на разсейване на Т.Х.О.-то.Научиха се ,и в послдствие преодоляха проблема.

Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2347
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Daniel Petrov »

Аз също си пазя моя :)
Жоро,опитвал съм се да обясня как се навива такъв трансформатор и незнайно защо почти всички имат проблем с начало и край на двете секции на първичната...
Да,нищо специално няма в цялата тая работа,съвсем обикновен трансформатор,вземаш данните от производителя,вкарваш ги в софта и той ти вади всичко готово.
Един висшист твърдеше,че съотношението м/у напреженията на първична и вторична не се определял от съотношението м/у броя на навивките,умножен по коефициента на трансформация,ами ставали някакви самоиндукции и работело едва ли не с 300-400 волта в първичната и те били определящи за това какво ще излезе във вторичната.
:)
Светът е пълен с гении...
Както казва Артър Кларк,някои хора получават образование многократно надхвърлящо умствените им способности...
Inspiration Audio
SE tube amps with direct heated triodes.

Изображение

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Импулсни захр.

#19 Мнение от Fenkiller »

audioman написа:
Goro написа:: на този свят всичко е възможно но не всеки може да го направи.

Напълно съм съгласен с това!!!!


АЗ СЪЩО ПОДДЪРЖАМ ТОВА МНЕНИЕ!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Всъщност защо точно хората които не могат да смятат с Елката искат да направят чудеса наготово!?!
Оживяването на импулсно дори с готова платка не е за всеки.
Чак като изпариш поне една шепа транзистори в опити може да се говори така!

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

Re: Никой ли не се интересува от импулсни ?

#20 Мнение от lusi »

bodan написа:Аре бе хора !!
Никой ли не е фен на импулсните??
С кой ще си лафя на тази яка тема ?
Бях фен и все още им обръщам внимание.Имат доста предимства, но основният им недостатък е голямият високочестотен шум.Това ги прави непроложими за захранване на висококачествени усилватели.Общо взето за да направиш импулсно захранване не е достатъчно да имаш само схема.Запознай се с ключовия режим на транзисторите и преходните процеси свързани с превключването и драйверни схеми за тяхното управление.Има различни принципи на построяване на ключови захранвания.Всеки от тях си е с предимства и недостатъци.
Какво си решил да захранваш?

EmosoftCo

#21 Мнение от EmosoftCo »

Забравих да ви дам линка за импулсното...

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_102473/article.html

и не забравяйте, че чипа е направен точно за това и има всякакви авторегулации. Не забравяйте че изходния волтаж се контролира от обратната връзка на краче 1, където с резистори (или най-добре потенциометър) от изходният волтаж да се изведат 5.1 вълта. При пад интегралата веднага компенсира, а също така и не превишава напрежението.

Това е може би най-добрата интеграла за импулсно, малко трудно се намира, но с поръчка става - поне във Варна.

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#22 Мнение от Tisho »

EmosoftCo написа:

Намотките можете да направите на обикновен ферит от обикновен многожилен кабел с гумена изолация. Звучи странно, но гумата почти не пречи, а това че е многожилен - тока тече в периферията на проводника при високи честоти, затова дори е по добре за импулсен трансформатор.



Хм... Ще ми е интересно да премериш КПД-то на този DC/DC конвертор с тези жици и някъкъв ферит. :wink:

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#23 Мнение от Tisho »

EmosoftCo написа:Забравих да ви дам линка за импулсното...

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_102473/article.html

и не забравяйте, че чипа е направен точно за това и има всякакви авторегулации. Не забравяйте че изходния волтаж се контролира от обратната връзка на краче 1, където с резистори (или най-добре потенциометър) от изходният волтаж да се изведат 5.1 вълта. При пад интегралата веднага компенсира, а също така и не превишава напрежението.

Това е може би най-добрата интеграла за импулсно, малко трудно се намира, но с поръчка става - поне във Варна.



Чипа е доработена от SGS-Thomson версия на TL494. :)
Наистина работи добре.

Но схемата която си дал за пример не е смятана за голям товар, какъвто е едно крайно стъпало. За луменисцентни лампи става. :wink:

EmosoftCo

#24 Мнение от EmosoftCo »

Май забравих да спомена за транзисторите. Дадените транзистори наистина са за луминисцентна лампа. Дадох ви го като пример. Забравете за тях... Вмето това ви препоръчвам MOSFET транзистори най-малко 30 ампера. Дори вариант от две 2-ки май е по-подходящ.

А с транзистори от 30-50 ампера - с многожилен кабел 200-250 вата държи. Разбира се по добре е с лакиран проводник - 5-6 паралелно по 0,9-1 крадрат за първична и 4 паралелно за вторична. Но от личен опит ви го казвам, че и с многожилния става не чак толкова зле. Особинно като се има впредвид честотата и скороста на компенсация на интегралата. С кондензатори от 3300 микро няма да мръдне.

Вкъщи съм с 10000 микро на 50 Hz обикновен траф. Пада с по 4-5 волта и не се усеща промяна в звука. Усилвателя е 2 ic tda7294. Имаше и 2-мостово за бас, но първо изгоря едната, после и другата.

Така че не се притеснявайте - при импулсното честотата е достатъчно висока, че да поеме пиковете дори с малки кондензатори.

РАЗБИРА СЕ ОБАЧЕ, ПРЕПОРЪЧВАМ ЛАКИРАНИ ПРОВОДНИЦИ, КАТО ДОСТА ПО-ДОБЪР ВАРИАНТ.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от Stefan Stefanov »

Явно си говорим на различни езици.
Да, импулсното дава мощност, свири и т.н.

Никой не е казвал друго.

Но защо ли не прочетох нищо за [b:d8c72ba74b]качествата[/b:d8c72ba74b] на усилвателя с такова захранване? Ватовете са нищо! И 3 стигат да се "възнесеш".

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#26 Мнение от SlowDead »

Stefan Stefanov написа:Явно си говорим на различни езици.
Да, импулсното дава мощност, свири и т.н.

Никой не е казвал друго.

Но защо ли не прочетох нищо за качествата на усилвателя с такова захранване? Ватовете са нищо! И 3 стигат да се "възнесеш".

Защо винаги трябва да се намери нещо негативно във всеки един раздел ?
Според мене щом го има този раздел значи има хора които биха се занимавали с това да си направят импулсно захранване било то за в къщи или за колата... сам помисли ... щом го има раздела значи ще има и теми .. неможе ли в такава тема да няма такива постове като твоя че качеството е кофти .. да така е и всеки го знае че качеството е по-кофти ..
Аз лично повече време прекарвам през деня вън отколкото в къщи и това време което прекарвам навън поне 50 процента е в колата.. защо да не си направя импулсно със А+Б-то на даниел вместо да слушам кар интегралата в сд-то ? Някак си кофти е във всяка една тема в този раздел да има "качеството качеството качеството"

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Stefan Stefanov »

Защото в този форум си говорим предимно как да постигнем по-високо качество.

Импуслните захранвания в кола никой не ги осъжда, защото просто нямаме друг избор.

Доколкото си спомням, въпросът беше за захранване на домашен усилвател с импулсно. Този вариант няма абсолютно никакви предимства, големите филтриращи кондензатори си остават, само си създаваме излишни допълнителни проблеми.

Единственото приложение, за което се сещам и за което Goro е споменал по-горе е възможността да се захранва катода на лампи с директно отопление с импулсно за да няма брум, но тук нямам никакъв опит.

Аватар
nikigada
чете и пита
чете и пита
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Дек 15, 2004 1:00 am
Местоположение: Стамболийски
Обратна връзка:

#28 Мнение от nikigada »

Здравейте нов съм в темата импурсни захранвания интересува ме кой в България срещу съответното възнаграждение може при готова схема т.е. при положение че имам принципна схема със стойности на елементи да ми изчисли трансформаторите със брой намотки размер на сърцевина и начин на навиване. Захранването е с мощност около 4 KW . Днес се обаждах до няколко фирми производители на захранвания и оттам ми отказаха, казаха ми че в България нямало кой да изчисли такова нещо!!!


Благодаря!

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#29 Мнение от Goro »

В България има поне 100 човека, които могат да оразмерят такова импулсно за 4 kW. Не е нужно да се изчислява, понеже производителите на транзистори и ИС, предлагат и калкулатори, съдържащи подходящите ферити. Освен това има няколко фирми, които призвеждат такива захранвания. За съжаление никой няма да да ти изпълни поръчката, защото за единична бройка цената няма да те удовлетвори. Затова си купи нещо готово, например електрожен и го преработи за твойте напрежения.
Ако обаче става въпрос само за изчисление на трансформаторите, мога да ти помогна. Пиши ми л.с. Ще имаш проблем с доставката на феритите от Филипс (Ferroxcube).

Аватар
b0bbymtx
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Яну 05, 2008 1:00 am
Местоположение: Монтана
Обратна връзка:

#30 Мнение от b0bbymtx »

Аз все си мисля че ДОБРЕ направено импулсно няма да имаме проблеми, а относно кондензаторите-при квази-резонансните импулсни не е ли нужна по-малка филтрация ?

Един пример за импулсно и лампов у-л :D цък

Публикувай отговор

Обратно към “PWM”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта