Какъв трансформатор да избера?

Съобщение
Автор
ram_page

Какъв трансформатор да избера?

#1 Мнение от ram_page »

Здравейте! Искам да попитам, понеже трафа на усилвателя ми изгоря (на базата на TDA2030) и си търся друг, проблем ли ще е ако на тази схема която имам в момента, да речем сложа трансформатор на 12-16v да речем? В смисъл че TDA2030 ще издържи, но трябва ли да променям нещо по схемата, или може да я оставя така? И другото което искам да попитам е че на етикета на трансформатора не пише колко вата е (става въпрос за обикновен трансформатор със 2 вторични намотки от по 12,5v) на него пише само :
MODEL:XZF-121100
I/P:230V AC 50Hz(RED-RED)
O/P:12.5VX2 2.2A
(YELLOW-BLACK-YELLOW)
и не мога да разбера...
Мерси предварително :)

EDIT: Намерих си един 2x12v 2A проблем ли ще е ако сложа него ?

Georgi_Ivanov

#2 Мнение от Georgi_Ivanov »

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... A2030.html виж сам дали ще стане :wink: имай в предвид, че променливото напрежение след изправяне и филтриране ще се качи до около 1.41 пъти (умножаваш, както е в твоя случй 12.56V X 1.41 и получаваш какво ще ти излезе накрая). Аз лично ти препоръчвам ако ще си с този трансформатор, да замениш TDA 2030 с TDA 2040, пък и ако имаш касмет ще получиш по-голяма мощност :wink: (това е само ако след изправянето и филтрацията напрежението ти дойде по-голямо от това на интегралата. Не го прави ако напражението е в границите.)

ram_page

#3 Мнение от ram_page »

Значи сложих въпросния траф (2x12V , 2A),и нали усилвателя и колоните тръгнаха, но когато увелича започват да браждят ужасно просто... От какво може да е това? Възможно ли е, заради това че съм сложил по маломощен траф и заради това да се получи това? Ще ме извинявате ако задавам някакви глупави въпросим,но не съм много наясно с тези неща... (в смисъл проблемите който се появяват покрай цялата система).
@Georgi_Ivanov не разбрах защо трябва да сменя TDA2030 с TDA2040?
Значи усилвателя със колоните са 5.1 (1x18w + 5x8w).Старият траф е изпушил понеже не е бил достатъчно мощен според мен, а иначе съм готов и да пожертвам 2 от сателитите за да върви добре баса... Отново се извинявам ако има някаква нередност от моя страна, и се надявам да ми помогнете.Поздрави!

Аватар
Toni Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 12:00 am
Местоположение: Гоце Делчев
Обратна връзка:

#4 Мнение от Toni Nikolov »

Здравей,
колегата Ivanov ти е препоръчал да смениш интеграла 2030 с 2040, защото има по-голямо максимално работно напрежение, но само в случай че твоето ново напрежение е по-голямо от това на 2030, което в линка по горе е +-18волта. Като сметнеш тези 12 *1.41 става около 17 волта, което е в допустимите норми :) Друг е въпроса дали кондензаторите по схемата не са с работно напрежение по ниско от тези 17 волта. В такъв случай е най-добре да ги подмениш с такива на напрежение по-високо от 17 волта ( примерно на 25).
Колкото до стария е възможно да е изгорял заради не качествени компоненти. Провери си и всички маси в захранването след като си подменял трансформатора.
Робът се бори за свобода, а свободния за съвършенство! www.bgaudio.org

Georgi_Ivanov

#5 Мнение от Georgi_Ivanov »

ram_page
Немога да те разбера..рових да погледна какви са напреженията, видях и прецених. Много лесно можех да ти кажа "да става или не нестава", само че аз реших да ти напиша нещо повече, понеже почти бях сигурен, че ако ти кажа, че нестава ти нямаше да ме послушаш и щеше да пробваш за да се убедиш, както и стана. Невиждам тогава смисъл от зададеният ти въпрос. Исках да се поразровиш и да си поразмърдаш малко сивото вещество. Казах ти да погледнеш средните стойности на напрежението за интегралата, а те бяха 2*15V, а не максималните, който са 2*18. Е да, от твоя трансформатор се получават по-памлко от 2*18, само че меото лично мнение е, че проблемът не идва от кондензаторите, а от това, че на интегралата й идат малко на нагорнище тея волтажи. TDA 2040 има поголямо макс. напрежение, а и самата интеграла е по-мощна (имат една и съща схема на връзване). Обаче предположих, че нямаш голям опит и за това ти препоръчах да не я сменяш. И в целия този роман с две думи исаках да ти кажа, че на този трансформатор няма да я бъде много работата за TDA2030. Без лоши чувства само :wink:

ram_page

#6 Мнение от ram_page »

Нямам лоши чувства естественно :) Прав си,нямам голям опит, но чета и се ровя.Човек се учи от грешките си (колко банално звучи,но е самата истина)Просто исках да разбера защо да я сменям след като не покачвам напрежение :) Проблемът ми идва от това че преди колоните са си работили перфектно на 2x12,5 (тоест интегралната е работила на по голямо напрежение от сегашното без проблеми)а сега прави проблеми. Един познат който е по-навътре в тази област, ми обясни че проблемът ми най-вероятно идва от това че при по-голямо натоварване особено от баса, усилвателят тегли почти двойно по-голяма мощност от номиналната си. Трансформаторът не смогва да подаде толкова ток наведнъж и му пада напрежението при всеки удар,и говорителя почва да прекъсва (бръжденето за което говорех по нагоре).Мисля да си поръчвам по мощен траф със същите напрежения но по голяма мощност, понеже знам че е хубаво трансформаторът е хубаво да е поне 2 пъто по мощен от усилвателя мисля да поръчам около 100-120w.

Аватар
Toni Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 12:00 am
Местоположение: Гоце Делчев
Обратна връзка:

#7 Мнение от Toni Nikolov »

Да, добре си решил за по-мощен траф, но гледай филтрираното напрежение да ти бъде колкото номиналното на интеграла. А именно както отново каза колегата това е +-15волта. Като го сметнем 15/1.41 се получава 10.63 волта променливо на трафа. Затова намери траф с +-11 волта и добър ампераж.
Успех!
Робът се бори за свобода, а свободния за съвършенство! www.bgaudio.org

ram_page

#8 Мнение от ram_page »

Сега погледнах че съм се заблудил че е TDA2030!
Изображение
какви са тези ? Не мога да намеря никаква информация за тях (7бр са в усилвателя).
EDIT: сега намерих... YD2030 - 18W Hi-Fi Audio Amplifier, да знаете дали ще мога да ги сменя направо със TDA2040?
Последно промяна от ram_page на Вто Яну 08, 2008 5:31 pm, променено общо 1 път.

D.Kolev

#9 Мнение от D.Kolev »

ìè òî ïèøå - yd2030 , 18 âàòà âñÿêà.
÷óê èñêàø ëè :lol:

ram_page

#10 Мнение от ram_page »

Така разгледах datasheet-ите на 2те интегралки и според мен може да се заменят (стойностите на 2те са много близки едни до други), но искам последно подтвърждаване от ваша страна дали е възможно това (докато не го чуя от някой който разбира няма да се наема да ги сменям) и дали трябва да променям нещо по схемата след като ги заменя? За TDA2040 отново смятам да ползвам 2х12.5V понеже ме е страх да не обаркам нещо в останалата част от схемата ако повиша или понижа напрежението!
@D.Kolev след като ги заменя може :)
Благодаря отново че отговаряте на въпросите ми!
п.с. http://erere.hit.bg/datasheet.pdf ето го и datasheet-а на YD2030 за да го погледнете и вие.

Georgi_Ivanov

#11 Мнение от Georgi_Ivanov »

D.Kolev написа:ми то пише - yd2030 , 18 вата всяка.
чук искаш ли :lol:
:smt033
ram_page...незнам какви са точно, но предполагам, че по схема са като TDA2030.....и чесно казано, идеята с чука не е лоша :roll: :wink:

ram_page

#12 Мнение от ram_page »

Някой не може ли да ми каже със сигурност (@Georgi_Ivanov оценявам отговора ти,но при евентуално изгаряне на някой елемент ще ми се отвори огромно количество работа (поне за мойте сили) )дали мога да заменя YD2030 с TDA2040?Цял ден съм чел и гледал схемата на осилвателя, но пак съм несигурен.Моля някой да ми каже дали става със сигурност или не става , за да търся друга алтернатива.
EDIT: направих сравнение на 2-те примерни схеми (на YD2030 и TDA2040) и открих следните "разлики":
Изображение
Кажете дали TDA2040 може да работи със променените компоненти?

Georgi_Ivanov

#13 Мнение от Georgi_Ivanov »

когато аз бях като теб, когато всички сме били като теб и ние сме залагали на сигурно, самоче сигурно е, че няма сигурно.
Ще ти кажа нещо..някога, преди, отдавна, аз правих усилватели за приятели...влагах всичко от себеси, включително и по-скъпите части, само за да имат те усилвателче от мен. Правя усилвателя, пускам го, свири. Давам го на приятеля, за който го правя. Тои го носи в тях, пуска го и усилвателят неработи. Носи го у нас пускаме го - свири. Давам му го, той пак го носи, усилвателя пак несвири. Пак го връща в нас, карам го да свърже усилвателя, както го е връзвал в тях и тогава разбрахме, че пак свири :roll: обяснение имаш ли на този въпрос??? Защото аз и до ден днешен нямам. Тъй че готин няма нищо сигурно, ама нищо. Или рискуваш, или никога неразбираш какво е щяло да бъде, ако не си рискувал.
Аз, сега бих "рискувал", като сменя тази интеграла с TDA2040, но кагато съм бил като теб и мен ме беше меко казано "страх".
Само, че аз вярвам, че дори и да се обърка нещо, ти ще се справиш с него, защото си кадърен и имаш кураж, а това е най-важното :wink:
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ".
Неискам да те подвеждам, като ти казвам "Направи го" или "Недей", за да не съм после аз виновен.
TUBORG - само ти можеш да направиш правелният избор :lol:
няма да ти пиша повече, че темата направо си се измести от раздела елктроника :D

ram_page

#14 Мнение от ram_page »

Ами вдъхна ми кураж, пък и от 8 часа сигурно сравнявам данните за 2та интеграла и според мен могат да се заменят.Ами найстина и това е от мен, в следващите седмици през който трябва да ми дойде и трафа ще сменя интегралите и ще пиша какво е станало. Мерси на всички писали по проблема ми и им желая всичко най-хубаво :) Дано само нещо не се обърка
п.с.Georgi_Ivanov според мен проблема е бил в елктроразпределителната мрежа :) (пробвахте ли го при 3-ти човек? )
EDIT: Сега намерих в един руски форум че YD2030 е китайския аналог на TDA2030 :smt051 , а щом и TDA2030 може да се заменя със TDA2040 значи според мен проблем никакъв.Отново мерси, найстина ми помогнахте!

Georgi_Ivanov

#15 Мнение от Georgi_Ivanov »

ram_page написа:п.с.Georgi_Ivanov според мен проблема е бил в елктроразпределителната мрежа :) (пробвахте ли го при 3-ти човек? )

:smt082 Ще ме скъсаш ей. Опасен си!!!
Иначе за още по-голям кураж ще ти кажа, че ако всики части са изправни, няма да имаш никви ядове :wink:
Само, че в романите по-горе пропуснах да ти кажа нещо съществено:
замислял ли си се защо примерно, ако направиш основен ремонт на един двигател, той не рабати така добре, както е работил някога още топъл от завода, въпреки че ти си сменил всички части с нови???? Проблемът не е в теб, а в самите части.. в почти всички магазини за резервни части (да не кажа всичките), частите са БРАК :D тъй, че като ходиш за части (предимно тези интеграли)си вземи късметът с теб, щото аз съм брал много ядове преди с тях :D
ми тва е от мен.
П.С. Ако нещо се запекът нещата, ела до нас да ти дам варията(15kg чук) :smt003 . Офертата има неограничен срок :smt033 аре успех!!

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта