брум от трансформатора се чува по високоговорителите...

Съобщение
Автор
pr0fessor

брум от трансформатора се чува по високоговорителите...

#1 Мнение от pr0fessor »

здравейте,
имам един малък проблем - по колоните влизат 50 hz от трафа (за усилвателя ползвам кутия от захранване,в която вътре е разделен с метална преграда трансформатора от електрониката... ) корпуса беше вързан на маса но го изолирах - пак същото... стабилизатора на усилвателя е около 10 000 uf и на края със стабилизатор схема емитерен повторител ... просто си има брум - разбирам го след ато изключа трафа и още 1-2 сек има шум (собствения на усливателя) но спира брума... слагах дросели от пц-та след трафа , както и ккерамични кондензатори и преди и след стабилизатора все същото си е... дайте някоя схема за изглаждащ филтър...
п.с. гледах тази схема http://sound.westhost.com/project15.htm но не знам дали става...
10х

Tisho
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 452
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Габрово
Обратна връзка:

#2 Мнение от Tisho »

Ама като не знаете какво правите защо се захващате не ми е ясно... 8O


Писнало ми е да обеснявам, че електроника не се прави на принципа дай да пробвам... :cm

Слагал дросели след трансформатора... Ти имаш ли си на идея тези дросели за какво са сложени в импулсното от компютър ???

Направо ми иде да засиля темата към "Бисери"...

Според мен имаш проблеми с масите из усилвателя. :idea:

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#3 Мнение от Nikolay Kolev »

Пробвай да повдигнеш сигналната маса с 10 ома резистор спрямо на захранването.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Goro »

Брума ти е 100, а не 50 херца. Вероятно не влиза от захранването, а чрез механизъм за който трябва повече да почетеш. За това филтрите не помагат особено.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от Dimitar Atanasov »

Или има ground loop, или общата точка на филтриращите кондензатори не е направена както трябва.

Dman
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 208
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

...

#6 Мнение от Dman »

Обърни внимание на:
Филтриращите кондензатори в захранването.
Точките в които ти се събират масите на двата канала.
Контурите на масите.Да не са затворени и да са максимално къси.
Екранировката на потенциометъра/галетата.
Раздалечаване на трафа и подходящ екран за него.
Връзките във веригата на масата/и не само/, връзвания, прищипвания и усукване на проводниците с цел електрическа връзка са недопустими.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

а ако трафа излъчва зверски и набива смущения във входа?

Аватар
Feinde
има известен опит
има известен опит
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 1:00 am
Обратна връзка:

#8 Мнение от Feinde »

pr0fessor -дай информация какъв ти е трансформатора и за усилвател с каква мощност става на въпрос? Ако ти е удобно изведи трафа извун кутията и пробаи дали ще изчезне брума. Виш кабели от мрежата да не са в близост до входни кабели или други от усилвателя. Провери кондензаторите да не са някои стари изсъхнали.Евентуално провери масите как си си варзал и ако всичко си пробал и все още има брум пиши.

Аватар
SlowDead
има известен опит
има известен опит
Мнения: 266
Регистриран на: Сря Авг 11, 2004 12:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#9 Мнение от SlowDead »

пробвай следното.. окъси входа директно на платката а не там където ти е чинча... ако брума в колоната която е вързана към платката която си окъсил изчезне.. значи кабела за входа ти е прекалено "смотан" и го смени със някои по-скъп екраниран ..
също така не трябва да минава в близост до каквито и да е други кабели особенно до трафа !
Ако и след късото на входа има брум в колоната проблема е от захранващите кабели !

pr0fessor

#10 Мнение от pr0fessor »

захранването е еднополярно, изправителя е схема грец, след греца има 100 nf, после няколко дросела после около 10 000 uf и накрая стабилизатор, пак 100 нф и отива с усилвателя, а трафа е залят и мисля че е мантиен тип (според формата на корпуса) и разположението на изводите не помня колко вата ма според размера около 50-60 на 11,5 волта ислед греца и кондензаторите става с sqrt(2) по високо 11,5*1,44~16,5 и след стабилизатора го прая 14 волта..., усилвателя e tda1550 та брума не е то входа - тва е първото дето прая за да видя собствения шум на усилвателя, просто брума е по захранване... и както съм писал горе ползвал съм кутия от захранване на пц и масата на ел мрежата не е вързана на корпус (пък и да е щеше да има брум от мрежата като цъкна трафа докат се разредят кондензаторите) брум има само като пусна трафа (спирам усливателя от ключе на първичната на трафа...)
брума е едвам доловим на без сигнал, но ме но ме дразни...

Nikolay Kolev написа:Пробвай да повдигнеш сигналната маса с 10 ома резистор спрямо на захранването.

тва не го схванах... 8O
п.с. сега се сетих че брума наистина е 100 hz щото двата полупериода стават от едната страна... 10x за забележката

Аватар
Feinde
има известен опит
има известен опит
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 1:00 am
Обратна връзка:

#11 Мнение от Feinde »

Какви са тея дросели каде си слагал по захранването? И да не би да са ти тънки проводниците към захранването.

sigkill

#12 Мнение от sigkill »

Махаш тези дросели.Проводниците от трафа до греца да са с еднаква дължина и усукани един около друг ,тези от греца до платката също, греца максимално близко до кондензаторите, масите на входа и на изхода с отделни проводници до греца и кондензатора.Пробвай да замасиш и магнитопровода на трансформатора .

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#13 Мнение от Nikolay Kolev »

Имах предвид да вържеш сигналната маса през резистор 10 ома два вата към общата маса на филтриращите кондензатори. Екранирай си интерконектите, аз така нарпавих с фолио от утп в единия край хванато към маса и брума изчезна. Усилвателчето ти да не е с платка от Неомонтана???
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

pr0fessor

#14 Мнение от pr0fessor »

мда такова е... ще пробвам и тва с масите...
п.с. гледам че има и c някакви тошиба ИС http://hobby.neomontana-bg.com/kit62.htm дали не е по качествен от филипса тда155х ?

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

#15 Мнение от Nikolay Kolev »

Не се надявай да му махнеш брума на този кит :D
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта