мпулсно захранване

Съобщение
Автор
Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

мпулсно захранване

#1 Мнение от joro66 »

Искам да питам имали проблеми при захранване на усилвателя с импулсно? Както писах в една друга тема, направих А+В на widow, но трафа ми бръмчи, и ми е по лесно и ефтино да си направя импулсно отколкото да купувам готов траф или да си го намотавам.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#2 Мнение от lusi »

Импулсното не се чува на слух, но шуми много във ВЧ областта.
Специално за висококачествени усилватели не се препоръчва
поради редица трудно преодолими изисквания.

HI-FI

#3 Мнение от HI-FI »

Да, и аз смятам, че идеята не е добра. Постоянно да имаш такъв фонов шум е доста досадно, пък и не е HI-FI, нали ;-)

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#4 Мнение от joro66 »

За шума от стабилизацията ли говорите? Основната честота няма как да се чуе. При работа на ниска мощност съм забелязал че се чува високочестотния шум от работата на стабилизацията, понеже захранването почва да генерира пакети импулси само да подържа напрежението на изхода. Забелязал съм че точно това се чува в автомобилните усилватели, понеже честотата на следване на тези пакети слиза в зоната на чуваемост. Пробвал съм да изключа стабилизацията за момент с риск да изпуша някой транзистор (което за щастие не стана)- и шума изчезна. Никой ли не е пробвал да филтрира този шум?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от velinski »

импулсно захранване и хай-фай са несъвместими понятия :)

смени си трафа с тороидален и ще си решиш "проблемите"
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#6 Мнение от joro66 »

Ок. мерси за съвета :)

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: мпулсно захранване

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:abdb991432="joro66"]Искам да питам имали проблеми при захранване на усилвателя с импулсно? Както писах в една друга тема, направих А+В на widow, но трафа ми бръмчи, и ми е по лесно и ефтино да си направя импулсно отколкото да купувам готов траф или да си го намотавам.[/quote:abdb991432]
Нито е по-лесно, нито по-евтино!
А е и по-сложно.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#8 Мнение от joro66 »

С импулсните не съм съвсем на "Вие" Мисля че ще се справя :wink:
Последно промяна от joro66 на Вто Апр 11, 2006 11:55 pm, променено общо 1 път.

Аватар
lusi
има известен опит
има известен опит
Мнения: 169
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Panagiuriste
Обратна връзка:

#9 Мнение от lusi »

Кофти изказване, в смисъл ,че съдейки по въпросите ти не си
в материята на импулсните захранвания.

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#10 Мнение от joro66 »

Говорех за хардуерното изпълнение че не ми е проблем, а за това какви шумове и смущения вкарват и дали импулсноито е съвместимо с hi-fi e друг въпрос, който наистина не ми беше ясен. Няма смисъл да обсъждаме това.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:8bdb284ec5="joro66"]За мен специално импулсните не са ми никакъв проблем :wink:[/quote:8bdb284ec5]
А конвенционалните проблем ли са ти? :wink:

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#12 Мнение от joro66 »

В случая щеше да ми излезе по ефтино, понеже имам налице частите за импулсното, ако бяхте казали че става. Но май ще трябва да се бръкна за тороид и по големи кондензатори.

Bojo
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 992
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 12:00 am
Местоположение: София / Прага
Обратна връзка:

#13 Мнение от Bojo »

joro66 написа:Говорех за хардуерното изпълнение че не ми е проблем, а за това какви шумове и смущения вкарват и дали импулсноито е съвместимо с hi-fi e друг въпрос, който наистина не ми беше ясен. Няма смисъл да обсъждаме това.


Като ти е толкова лесно вземи и направи едно импулсно и пробвай. Само че така както пишеш, ако някога беше правил импулсно, щеше да знаеш (аз знам, защото съм правил и то не една или две разработки) че нещата съвсем, ама съвсем не са прости. Казвам разработки, защото захранванията са произведени в десетки или стотици бройки. Един единствен екземпляр не се рентира по никакъв начин. Другия проблем е апаратурата - без висококачествана измервателна апаратура ще ти е много трудно (а за мен направо невъзможно). :D

Аватар
joro66
има опит
има опит
Мнения: 364
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#14 Мнение от joro66 »

Правил съм импулсни за усилвател за кола (3-4), преработвал съм компютърни захранвания (смяна на трафа за други изходни напрежения) и до толкова. Идеята ми беше да преправя компютърни импулсни (по едно за всеки канал).

Pak li az

#15 Мнение от Pak li az »

абе хора в всяка железария има готови трафове за различни напрежения че наместа и тороиди има!в аудиото има нещо като поговорка-колкото по тежко толкова по-хубаво!едто пример-TL494;IRFZ44N;кондензатори;ферити;резистори;радиатори; и още куп компоненти са бая пари-мосфета-мин.4 броя-10лв;ТЛката-2лв.;кондензатори-10лв;радиатори-5лв. до тук близа 30лв.а като се има впредвид че ще се разбинеш с една кофа пробили транзистори ще ти излезе златно тва импулсно!един 600вата тороид е 60лв. с греца и кондензаторите-100лв.а едно импулсно 600вата да не казвам къв зор е да се направи!моето най-мощно е за стъпало за кола 2*300+4*50 и ми отне 2 години да го направя и имам за спомен 80 мосфета който са пробили!затова съвета ми е да си направиш захранване с обикновен мрежов траф!

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта