Какви защити трябват ?

Съобщение
Автор
kliocko

Какви защити трябват ?

#1 Мнение от kliocko »

Здравейте! Имам тази схема с мощност 250W на 8Ома и трансформатор за нея 2х36~ 5А.
http://www.postimage.org/image.php?v=aV1YBeWr
За захранването съм сложил 3 кондензатора по 4700мф 63В на рамо(схемата е моно) , което означа общо 6х4700мф на 63В. Успоредно на кондензаторите са поставени и резистори 2х1,2Кома 2W. Бях сложил 10А грец, но си мисля че не е достатъчен. Имам предпазител от 1А на първичната та трафа. Въпросът ми е какво трябва сложа като защити на усилвателя за да ставе по-стабилен и по-безопасен. Предварително благодаря!

Georgi_Ivanov

Re: Какви защити трябват?

#2 Мнение от Georgi_Ivanov »

kliocko написа:какво трябва сложа, като защити на усилвателя, за да стане по-стабилен, и по-безопасен?
Можеби...., бронирана жилетка, боксови ръкавици и пожарогасител.

Като за начало можеш да смениш този предпазител от 1 ампер, с малко по-мощен (ако наистина усилвателят е 250W) :wink:

kliocko

#3 Мнение от kliocko »

Добре! Тогава да бъда по-точен, за да не обличам усилвателя в пожарникарски костюм. Колко според вас трябва да е предпазителя и бързодейктващ или бавен е по-добре да бъде? Трябва ли да се пуска трафа със закъснение? Удачен вариант ли е да се сложи кита на Неомонтана http://hobby.neomontana-bg.com/kit113.htm
Благодаря!

konopa

#4 Мнение от konopa »

Добре де 1 ампер на първичната .Това значи консумирана мощност 220 вата а пък схемата ти е за 250 вата изход как се казва сметката не излиза. А хората за да искарат 250 вата на 8 ома им трябва приблизително напрежение след изправитела и филтрите 75 волта и по 6 крайни транзистора на канал за да издържа стъпалото на 4 омма.А в твоя случай +-36 волта променливо с кондензаторите да стане +-45волта това е около 130 ватта на 4 омма и в този случай не ти трябва реле за началния ток на първичната намотка да минава през 15 оммя съпротивление.

DMC
има известен опит
има известен опит
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2005 12:00 am
Местоположение: София/Габрово
Обратна връзка:

Защита

#5 Мнение от DMC »

Аз бих ти препоръчал да си направиш някаква защита от начален ток и от право напрежение на изхода. Тази на Неомонтана е добра, правил съм я, но за +-45В ще трябва да я модифицираш малко.

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от radev »

konopa написа:Добре де 1 ампер на първичната .Това значи консумирана мощност 220 вата а пък схемата ти е за 250 вата изход как се казва сметката не излиза.
Ако беше малко по запознат с нещата това нямаше да го напишеш. :) Хубаво е да попрочетеш малко за компонентите които изграждат едно захранване на НЧ Усилвател на мощност,и кой за какво служи.
А относно в първичната предпазителя трябва да е бавнодействащ. При мощност над 100 / 300 W е желателно и мек старт, за да не се налага честа смяна на предпазителите или пък преоразмеряването им, което не е желателно и може да доведе до пожар .Затова си постави 1А бавнодействащ.

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта