HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#16 Мнение от velinski »

Само да вметна, че оптиката е най-нискокачествения начин за пренос на музика, по-зле е от качествена аналогова връзка дори.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Audyssey
чете и пита
чете и пита
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 1:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#17 Мнение от Audyssey »

Да, но предпазва от брумове, каквито обикновено се получават при аналогова връзка от тоците на компютъра.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#18 Мнение от Nanko Rusev »

Удисей, честито! Хубавото на липсата на вентилатори е и не само това, че не вдигат шум ... моят компютър е само с 1 вентилатор (на процесора), но тъпото нещо се чува (или аз така си мисля) в колоните. Явно си върви със сигнала, първо по USB към цифор преобразувател, после по Coaxial към DAC-a та чак до говорителите ...

Audyssey
чете и пита
чете и пита
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 1:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#19 Мнение от Audyssey »

Гледах да избегна всякакви метални носители на сигнала от компютъра, защото колкото и висококачествени да са, щом има метал, по него могат да минат всякакви тоци. В компютъра какво ли няма - и най-малкия елемент като вентилатора може да се намеси в тоците и да обърка нещата. А през оптиката не минава и 1 електрон. Само нули и единички пренесени като светлинен сигнал. Ако кабела е къс и никъде не е прегънат няма да има загуби на нули и единички (съответно няма да се влоши качеството на сигнала, а оттам и на звука).
Правил съм следния тест - на колони Monitor Audio RX2 увеличавам звука без да пускам аудио-сигнал от източника. С оптичен кабел от колоните се "чува" абсолютна тишина. Все едно цялата техника е изключена от захранването. Колкото и да увеличавам звука, е пълна тишина. Обаче, ако използвам аналогов кабел от компютъра, веднага влиза брум в системата и се обезмисля всичко.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#20 Мнение от Nanko Rusev »

Корекното сравнение тук би било да пуснеш коаксиален SPDIF отново от дъното към същия източник.

Предполагам, че Велин казва, че оптиката е най-кофти избора, заради това, което е преди и след нея .. преобразуватели?... ще се радвам ако той разясни :)

Като цяло до сега винаги съм срещал мнението, че коаксиала е по-добрия вариант (а и аудиофилските техники като че ли са така) с едно изключение.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#21 Мнение от velinski »

Не съм убеден, че ако имаш източник на ВЧ или квантизационен шум някъде преди TOSLINK оптоконвертора ще успееш да се спасиш. Теоретично ground loop по коаксиален цифров кабел няма как да се получи, ако е терминиран и галванично изолиран правилно от сигналните маси. Нали си говорим за цифров пренос?

Нанко, TORX преобразувателите са си TTL-щракалки, които се влияят страшно от захранването си, имат time lag на фотоелементите и логиката в nS, променящи се спектри във времето и pulse width distortion в nS, което е температурно зависимо и пак във връзка с качеството на захранването. После вземи чисто механичното терминиране на влакното към TORX-овете и неговия механичен заводски срез - всяка грешка в ъгъла (който не е 90.000 градуса) се отразява. При толкова много ИЛИ-та по сигналния път и потенциални източници на джитър аз бих стоял далече. Не случайно най-добрият апгрейд на звука на оптична линия е да се подобрят захранванията на TORX-овете.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Audyssey
чете и пита
чете и пита
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 1:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#22 Мнение от Audyssey »

Не съм срещал коаксиален SPDIF на платка за компютър. Но и не съм търсел специално такъв. Все пак система с компютър едва ли би могла да се нареди към високия клас, където би се забелязала разликата между коаксиала и оптиката по-осезателно.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#23 Мнение от Nanko Rusev »

Велински, благодаря!
Audyssey написа:Не съм срещал коаксиален SPDIF на платка за компютър. Но и не съм търсел специално такъв. Все пак система с компютър едва ли би могла да се нареди към високия клас, където би се забелязала разликата между коаксиала и оптиката по-осезателно.
Има много дъна с вграден коаксиален SPDIF.
Грешиш за мнението ти за компютрите :D

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#24 Мнение от Stefan Stefanov »

Не е лошо преди да пишете в някоя тема, да прочитате заглавието ѝ.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#25 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Audyssey написа:Само нули и единички пренесени като светлинен сигнал.
За съжаление цифровото аудио далеч не може да се представи толкова опростено.
Audyssey написа:С оптичен кабел от колоните се "чува" абсолютна тишина.
Със сигурност не е абсолютна тишина, най-малкото защото такава не съществува, освен ако си намерил начин да спреш Брауновото движение.
Въобще абсолютизацията и примитивизацията са двете най-голями спънки в развитието на един аудиофил. Избягвай ги.
По темата - отговорът беше даден още преди три години.
Добре направено линейно захранване с естествено охлаждане е най-доброто решение.

Аватар
Krassy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#26 Мнение от Krassy »

Ще си позволя да пиша в една толкова стара тема като тази за да споделя моето мнение за най-добър компютърен 'аудиофилски' плеар.
Това за мен е:

Изображение

И това е компютър все пак, чудесен дизайн, компактност, превъзходна ергономия, никакви смущения от захранвания от мрежата, въртящи се дискове и прочее, превъзходни софтуерни плеари на loseless музика :HMguit

Иначе съм малко офтопик, защото не съм в час и компетентен относно захранванията за ПС...
Колкото повече, толкова повече ...

bobopich
чете
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#27 Мнение от bobopich »

Да споделя, че завърших проекта си и вече имам работещо аудио или по точно HTPC на базата на mini ITX дъно http://www.asus.com/Motherboards/AMD_CP ... 1I_DELUXE/ с изцяло разработено от нулата линейно захранване от най-висок клас. Напреженията не мърдат до 3-тия знак при всякакво натовараване, като капацитета е 3А на шина. Сигнала се подава по USB към ДАК и по HMDI към ресивър. И всичко се побра в съвсем малка по размери кутийка с напълно пасивни компоненти. Ако имате интерес ще дам повече подробности и снимки :!:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#28 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Разбира се, че има интерес. Напиши повече за проекта...

bobopich
чете
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Май 21, 2009 11:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#29 Мнение от bobopich »

Ето малко снимки от телефона, довечера ще правя по добри :
Image0075.jpg
Image0073.jpg
Image0078.jpg
Image0079.jpg
Image0080.jpg
Общо взето това са товарите по напреженията измерени преди да се прави захранването :
Voltage Idle (A) Movie (A)Max (A) Stand by (A)
+12VDC 0,460 1,150 1,420
+5VDC 1,050 1,580 2,120
+3.3VDC 0,450 0,440 0,420
+5VDC SB 0,450 0,380 0,500 0,175

Захранването е проектирано и изпълнено от мой приятел, платката в момента е тестова, но е предвидено да се направят печатни, защото той го прави с търговска цел основно. Има всякакви защити, общо взето почти няма какво да се случи, че да изпусне напрежение и да прецака дъното. На две шини стабилизира 12V и 3,3V+5V за да се намали жегата като трафа е с две намотки . Като цени частите по захранването общо взето надхвърлиха 300лв, ако някой има интерес да ми пише ЛС да го свържа с момчето.

Вентилатора над процесора е сложен с превантивна цел, той ще се контролира с термо датчик и логика, които се сглобяват в момента, но общо взето ще се включва с 2 скорости ( 5V и 12V), като първа скорост е когато температурата достигне 60C, втора 70C, преди тези температури няма да работи изобщо, ще се гаси с хистерезис и ще има донастройка на праговете с тример. Особено безшумен е. По принцип над 60C качва само като се гледа филм.

Дъното го показах кое е, RAM 2x2GB 1333MHZ
HDD подлежи на смяна с SSD 64GB.

Контрола е с дистанционно за PS3 по bluetooth + ето тази клавиатурка с мишка : http://www.lenovoonline.bg/les/home.nsf ... 76003973CF

Аватар
antipop1
чете
Мнения: 13
Регистриран на: Чет Мар 08, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#30 Мнение от antipop1 »

Много се кефя на такива проекти, евала! :HMguit

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта