HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

Съобщение
Автор
Аватар
ironman
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юни 07, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#1 Мнение от ironman »

Здравейте !

В предвид на това , че в последно време все повече хора започват да използват компютъра си като източник на аудио сигнал , ми се иска да отворим тази тема за ПРОЕКТ на HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ.

От дълго време си мисля по идеята за „твърдо – не импулсно - линейно „ захранване с мощен трансформатор специално навит за целта с колкото трябва вторични на съответните токове ( съпоставими с да речем 500 ватово конвекционално компютърно захранване) , което е сложено в отделна кутия ,заради размера , смущенията и т.н.

Въпросите са ми най-вече към знаещите , можещите и към тези които имат реализирани подобни проекти.

Въпросите са :

1.Въобще тази идея добра ли е ? Категорично ли едно „ твърдо – линейно „ захранване ще е по-добър вариант от едно „скъпо – наточено „ импулсно захранване ?

2. Ако отговорът е ДА , мисля че добра идея е да се опитаме да разработиме захранване със следните напрежения и токове:

+5Vsb 2.0A
-5V 1A
-12V 1A
+12V 20.0A
+5V 40.0A
+3.3V 30.0A

Тези токове отговарят на изискванията към едно 500 ватово стандартно РС захранване.

3. Основните въпроси ще са за избор на най-добрата топология по отношение на филтрацията и най – вече по стабилизацията при тези големи токове.

Ще се радвам повече хора да се включат в разработката на този проект и ако има резон , защо не веднъж когато се стигне до някакъв краен вариант , да се съберем повече хора и да си направим групова поръчка на материали , траф и каквото трябва за едно добро HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ.

Поздрави и успех на всички !
Румен

Аватар
sasbgsas
има опит
има опит
Мнения: 78
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: гр. Русе
Обратна връзка:

#2 Мнение от sasbgsas »

Сподели според тебе :

До колко компютърното захранване влияе на звука от компютъра?


:cm

Аватар
Vasil Nikolov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 309
Регистриран на: Нед Фев 05, 2006 1:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#3 Мнение от Vasil Nikolov »

ironman написа: Ще се радвам повече хора да се включат в разработката на този проект и ако има резон , защо не веднъж когато се стигне до някакъв краен вариант , да се съберем повече хора и да си направим групова поръчка на материали , траф и каквото трябва за едно добро HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ.
Мога да направя трафа с хайендски изисквания за точност и безшумност, но и цената съответно ще му е хайендска, както и на крайния продукт съответно.

Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 472
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: В.Търново / София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikolay_Hristov »

Ако не те притеснява цената, както и факта, че този компютър ще бъде непреносим (или поне захранването му) :D От друга страна, със сигурност, никой няма да иска да ти го открадне.. :twisted:

Аватар
ironman
чете
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юни 07, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от ironman »

sasbgsas написа:Сподели според тебе :

До колко компютърното захранване влияе на звука от компютъра?


:cm
Според мен влиае , така както доброто или лошото захранване влиаят върху останалите компоненти и за захранванията на които влагаме толкова труд за да ги подобрим.

В дадения случай незнам и за това и питам :

"1.Въобще тази идея добра ли е ? Категорично ли едно „ твърдо – линейно „ захранване ще е по-добър вариант от едно „скъпо – наточено „ импулсно захранване ? "

От тази тема ( http://photos.imageevent.com/cics/v03th ... 20v0.3.pdf ) е видно , че доста неща имат значение , така че , чакам някой , който се е играл да види на осцилоскоп и да чуе с ушите си дали има разлика между импулсно и твърдо-линейно захранване за компютър , макар че мен ме интересува и чисто теоретичната постановка на нещата , ако някой я знае да я обясни.
С уважение !

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivan Rachev »

Black_Panther написа:Ако имаш малко по-глобални представи за компютрите нямаше да задаваш този въпрос. Звука изведнен през звуковата карта се влияе от следните компоненти:

- Звукова карта
- Дънна платка
- Софтуер (разбирай плеър)
- на последно място захранване

:idea:

Колкото и да оправиш захранването, дъното и неговото опроводяване блъска смущения по шините. От това което си замислил като идея просто няма никакъв смисъл, един фортрон и натам вече няма смисъл от подобрения...

Освен това звука от компютъра по никакъв начин не се стикова с думата high-end. Обратно зависими са. :idea:
...шефче ти какъв източник ползваш ?
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Evelina Milusheva
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 374
Регистриран на: Вто Апр 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от Evelina Milusheva »

Според мен такова захранване има смисъл само за сериозен overclock, тогава наистина са необходими много стабилни и точни волтажи. В една хай-енд система няма място за компютър, освен временно, като компромис (както в моя случай)
lyrical hardcore

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#11 Мнение от Nanko Rusev »

Цитирам Иван Рачев за "какъв източник ползваш".

Теорията (е хубаво нещо и) вярно казва че от компютър трудно се вади добър звук, ама то и CD не е много лесно да се направи на висококачествен транспорт :lol:

Каня всеки от/близо до Варна да ми дойде на гости с неговия източник, за да чуем точно колко зле свири компютъра ми.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

PSU

#12 Мнение от Kiril Kirilov »

1.Точно такова линейно захранване трябва да направиш!
2.То най-много влияе на всичко в компютъра и естествено на 'звука' получен от него!

Аватар
DMS
чете
Мнения: 15
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 1:18 pm
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#13 Мнение от DMS »

Не забравяйте и варианта за две захранвания в паралел (напромер два фортрона) ;) На едното могат спокойно да се коригират марката и стойностите на кондензаторите като крайния резултат не е много сигурен. Все пак си струва човек да пробва.
"Ти пусни ток по жиците ние нема да пипаме..."

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#14 Мнение от Stefan Stefanov »

Хайде спри да повдигаш теми отпреди 3 години само за да трупаш мнения, че много скоро пак ще се върнеш при търговците!

Audyssey
чете и пита
чете и пита
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Май 10, 2010 1:58 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: HIGH-END КОМПЮТЪРНО ЗАХРАНВАНЕ – ПРОЕКТ

#15 Мнение от Audyssey »

Въпреки, че темата е стара, се изкушавам да пиша в нея. Тъй като неусетно преминах предимно на записи в lossless формати, компютъра ми се превърна в основен аудио-източник. Тогава пред мен застана въпроса - как да го подобря в това му качество?

Първата ми задача бе да намеря подходяща аудио-карта с оптичен изход за връзка с усилвателя. Тъй като избора не бе голям тогава (а вероятно и сега), се спрях на тази дънна платка с оптичен аудио изход - P5QD.

Втората задача от голямо значение за мен бе да обезшумя компютъра напълно като постигна 0 dB шум. На никой няма да му е приятно музикалния източник да бръмчи като трактор или ниско прелитащ хеликоптер (освен ако това не е заложено в аудиозаписа).
Всички въртящи се елементи бяха елиминирани - от вентилаторите на процесора, на видеокартата, до... захранването. Не съм правил инженерни подвизи. Купих ето това безвентилаторно захранване. Смених видеокартата с fanless такава, сложих голямо безвентилаторно охлаждане на процесора и се доближих до заветните 0 bB шум. Остана единствено да обезшумя твърдия диск в близко бъдеще, за да ги постигна напълно, тъй като от време на време (през 2-3 часа) от него се чува едва доловимо почукване за 5-10 секунди.

Софтеура който използвам е XBMC медиа плеър - през HDMI картината се подава на телевизионния екран, от където лесно и удобно с дистанционното за PC се избира кой lossless-албум да си пуснеш, кой филм да гледаш или коя интернет радиостанция да слушаш за фон.

Така със сравнително ниска инвестиция превърнах компютъра в не лош източник на аудио-сигнал. Връзката с усилвателя се осъществява през оптика (на 96 kHz), а шумовото замърсяване от въртящи се механични елементи е сведено до 0 dB.
Последно промяна от Audyssey на Пон Май 31, 2010 4:41 pm, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта