Страница 1 от 1

дроселЪТ

Публикувано на: Вто Фев 05, 2008 11:34 pm
от cecoEL34
Моля , за съвсем практически насоки за този ВАЖЕН елемент от захранването : как влияе междината ; съпротивлението ; дебелината на ламелите ; импрегнацията ; хенрите ; позиционирането в апаратурата !
В смисъл: повече намотки-по голяма индукция , но по голямо съпротивление ; по дебел проводник-по малко съпротивление но по голям магнитопровод ; По голяма междина-по малка индукция....
КАК СЕ ПОСТИГА ОПТИМАЛНИЯ ВАРИАНТ !
Като писах , "практически на....." , моля като за човек , който може да зглоби F16 с ножица за ламарина "RIZO" ,но не знае състава на сплавта на този уникален инструмент .
Цецо

Публикувано на: Сря Фев 06, 2008 7:13 am
от Goro
Оптимален вариант, без познаване поне на основите на теорията е невъзможен.
В твоя случай вземи един готов, който ти върши работа, и го изкопирай.

Практика без теория и теория без практика са само загуба на време.

Публикувано на: Сря Фев 06, 2008 11:31 am
от cecoEL34
Goro , става въпрос за влиянието на тези зависимости на звука , специално дебелината на междината .

.

Публикувано на: Сря Фев 06, 2008 1:05 pm
от Tube
Това ми хареса: "Като писах , "практически на....." , моля като за човек , който може да зглоби F16 с ножица за ламарина "RIZO" , не знае състава на сплавта на този уникален инструмент .
Цецо"

Публикувано на: Чет Фев 07, 2008 7:50 am
от Goro
Ако върху макарата на трансформатора навиеш w - навивки и магнитопровода има сечение Q в [m^2] и средна дължина на силовата линия le в [m], ще получиш индуктивност в Хенри [H] - L.
L = µo.µr.Q.w^2/le
където µо = 4.pi.10^(-7)
µr - относителната магнитна проницаемост на желязото, която се променя от индукцията, като има максимум между 0.5 ÷ 1.2 [T] - Тесли индукция. За всеки магнитопровод µr е различна. Съвременните магнитопроводи могат да работят до около 2 Т, но твоя вероятно няма да може повече от 1.2 Т.
Ще навиеш w - навивки, защото си изчислил че ти е необходима индуктивност L. През дросела ти е необходимо да преминава постоянен ток Io [A]. Вероятно филтъра ти е C-L-C.
Сега изчисляваш каква ще бъде индукцията:
B = L.Io/(Q.w)
Не трябва да е повече от 0.9 [T].
Ще забележиш че за голямата ти индуктивност ще имаш малко навивки, което ще доведе до недопустимо голяма индукция. За това се налага да увеличиш броя на навивките. Но удвояването им ще учетвори индуктивноста и ще удвои индукцията. За да не се случи това, от първата формула ще забележиш че трябва да имаш магнитопровод с по-малко µr. Чрез въвеждане на междина - намаляваш изкуствено µr.
Така ще получиш необходимата индуктивност L, при голям брой навивки т.е. индукцията ще е такава че да не се насити магнитопровода. Ако обаче се насити, µr рязко спада, индуктивността - също и нямаш филтрация.
Стреми се да не увеличаваш прекомерно навивките, защото ще получиш бобина с голямо активно съпротивление и голям пад на напрежение.
Импрегнирането на дросела ще стегне намотката, но ще повиши паразитния му капацитет. Резонанса на дросела тябва да е достатъчно висок. Намаляването на паразитния капацитет става чрез разделяне макарата на 2 или повече секций.
Тънката ламарина има преимущество по отношение на вихровите токове за високи честоти. Понеже при C-L-C филтър няма такива, може да използваш обикновена ламарина - 0.35 мм.
Индуктивността се измерва при предвиденото подмагнитване. Ако се измери без него, резултата може да се отличава няколко пъти.
Междината също предварително се изчислява, но за целта е необходимо да се знае µr без междина, която пък се измерва.