За трансформаторите и пусковия им ток...

Съобщение
Автор
Zmej

#16 Мнение от Zmej »

bateAz написа:Това за триака може да има и друго обяснение:
1. Или не издържа на това, което пише;
2. Или импулсът е бил по-дълъг от 20 милисекунди. Много зависи от кондензаторите във вторичните. Можеш ли ориентиривъчно да си спомниш какви са били и до колко V си ги зареждал?


Никакви, откачена вторична.
Второ измерване с активен товар - около 60V/4A - към 250W чисто активни - същата работа.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Stefan Stefanov »

[quote:48cf89c95e="stil1"]Не забравяите че туроидалните трансформатори са хубави ,малки и с малък активен пусков тон на п.х. но кой от вас е мерил реактивния им ток. Един приятел така си "опука" китайския прибор, като мереше тока на п.х. на един туройд.При тях има доста големи стартови пикове.[/quote:48cf89c95e]

Още един кандидат за почетното звание "пише неграмотно"!

bateAz

#18 Мнение от bateAz »

Амбицирахте ме да повторя експеримента. Тороиден трансформатор 150VA, (ElektronInvest), последователно на него една 75W лампа с нажежаема жичка, със съпротивление в студено състояние 77 ома. След около десетина включвания не се забеляза нито едно присветване на лампата. Измервах с пиков бърз волтметър напрежението върху лампата. Максималното показание беше 2.3 волта ( 30 mA ), ток на празен ход 19 милиампера. По сметки номиналният ток при пълно натоварване е 680 mA. За тази мощност това са показателите.
Вярно, трансформаторът е много добър, някой с хлабаво навити навивки би "дръпнал" над 100 mA до момента, докато механично "частите" на трафа се позиционират където решат, че им е мястото. Ако 500VA тороид при включване активира 16A предпазител, бих препоръчал използването му за чупене на орехи.
Който ми демонстрира тороидален трансформатор, имащ стартов ток 10 пъти по-голям от номиналния ( дори и да не гори бушона ), има от мен 1 ( една ) каса "Каменица"! Офертата не важи за бръмчащи тороиди тип "училищен звънец" :lol:

Zmej

#19 Мнение от Zmej »

Въпросният тороид все още ми е в офиса. Ако имаш желание и време, можеш да дойдеш да повторим измерванията. :)
Офисът е близо до Пулсатор. :)

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#20 Мнение от Goro »

bateAz написа: Ако 500VA тороид при включване активира 16A предпазител, бих препоръчал използването му за чупене на орехи.
Който ми демонстрира тороидален трансформатор, имащ стартов ток 10 пъти по-голям от номиналния ( дори и да не гори бушона ), има от мен 1 ( една ) каса "Каменица"! Офертата не важи за бръмчащи тороиди тип "училищен звънец" :lol:

bateAz,трансформатор 500 va с 23 mA ток на п.х., напълно безщумен при номинален товар, сравняваш със 150 va трансформатор с ток на п.х. 19 mA и дори препоръчваш да се ползва за чупене на орехи! Май се отвиваш нощем.
Ефекта за който говорим не се проявява при всяко включване, а само ако се оцели максималната стойност на напрежението и то когато домените на магнитопровода са в произволно положение т. е. достатъчно дълго време след последното изключване. Тогава тока се ограничава основно от омичното съпротивление на проводника , до подреждането на домените, и може да достигне стойност с която някой да ти изпие бирата. Аз бира не пия.
Между другото този проблем е доста сериозен и е сложно решаването му дори с реле за мек старт, а предпазителите са специални и скъпи.
Но по този въпрос може да продължим разговора след като навлезеш в проблема.

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост