Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#46 Мнение от velinski »

Ако имаш качествен и бърз мултиметър, можеш да си измериш пиковата консумация при студен старт и да сложиш съответния slow blow предпазител. И да е 10 ампера, разлика от 6А е много до предпазителя на таблото. Повечето кръгове на контакти са дори 25А "по БДС". Ако е много голям стартовия ток, можеш да го ограничиш с няколко термистора в паралел или с таймерче с реле, което комутира последователен мощен резистор за първите 20 секунди след включване. Това е дори наложително при 2kVA трансформатор, защото всеки път при включване в контакта ще правиш точкови заварки по щепсела.

Последният ми неприятен опит беше с един стартов МКР кондензатор Ducati в пералня Ariston. Беше окъсил и се беше издул като лимон и накрая се запалил и се е разминало слава богу само с пушилка и смрад, защото всичко в пералнята е метално. 1 час след късото още не можеше да се пипне с ръка, беше зверски горещ. Автоматичният предпазител на таблото (20А марков) изобщо не беше изключил, защото късото не било бързо, а постепенно заради self-healing технологията на кондензатора. Реално се беше превърнал в реотан.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#47 Мнение от Kiril Kirilov »

Ако някой се пита, кой е изтрил леките саркастични глупости на бат ваньо, особено автора им, да има предвид изчезването им като предупреждение за особеното си отношение и пълните глупости с аргументация от техно-магазините...

bat vanio
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 36
Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 11:44 am
Местоположение: Пловдив

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#48 Мнение от bat vanio »

ОК,разбрах.
Само едно пояснение - нямам никакво особено отношение към никого.Отношение изразих към реализацията на филтъра,въпреки,че не бе необходимо,както се оказа.
Занапред ще си чета без да се обаждам излишно.

Поздрави!

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#49 Мнение от kygar »

Тези дни сглобих мрежовият филтър с кит от Аспарух Желязков за мой приятел начинаещ аудиофил :D .Доста време го убеждавах за голямото подобрение на системата,което допринася този компонент и сега,когато чу ефекта от филтърът,ми е много благодарен,защото направи сериозна крачка нагоре и то с минимална цена. :idea: Ще сглобявам още три в най- скоро време на мои приятели,които чуха и ......... 8O 8O 8O 8O
IMGP0607.JPG
IMGP0609.JPG
IMGP0611.JPG
IMGP0613.JPG
Прикачени файлове
IMGP0607.JPG

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#50 Мнение от npn »

Добре изглежда филтърът, но свързването на контактите в звезда, не е ли по удачен вариант?
Не се бях замислял до сега по този въпрос и ако някой има наблюдения, моля да сподели.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

evgenibgr
чете
Мнения: 14
Регистриран на: Пет Дек 09, 2011 12:37 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#51 Мнение от evgenibgr »

Моя филтър претърпя малко развитие. Смених копринените кабели с PCOCC (anaerobic single crystal copper). За да избегна така наречените меки вокали. Сложих и предпазител audio grade (Не е на снимката). Смених и входната букса с по-добра. Направих и някои изолации на кутията (няма ги на снимките). Така вече ми харесва.
Изображение
Изображение
Изображение
По въпроса за свързването на контактите, мисля че звездата е по-добрия вариянт.
Направих някои замервания на пусковия ток на трафа. Оказа се че е около 3А. 3А бавен предпазител издържа, но аз съм сложил 6.2А.
Мястото не е за този раздел, но мисля да се разделя с филтъра :( . Така че ако някой има желание да се сдобие с това, без което една Hi-End система не може - да свирка на лични.
Последно промяна от evgenibgr на Чет Ное 15, 2012 12:08 pm, променено общо 1 път.

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#52 Мнение от kygar »

Филтърът си върши чудесно работата ,а начина на свързване според мен, няма значение!

corsuse
има опит
има опит
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 02, 2019 11:01 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#53 Мнение от corsuse »

Искам да попитам дали според вас подобен филтър си струва инвестицията, ако би се използвал само за източници (стриймър и ДАК най-вече), без усилватели. В такъв случай каква мощност на тороидалния траф би била достатъчна?

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#54 Мнение от dancoo »

Според мен има смисъл. Не ти знам устройствата, но не е добре да включваш импулсни захранвания. А при положение, че се продава готов кит, не знам за какво ти е да се занимаваш с малки трафове с неясен резултат.
One speaker to rule them all.

corsuse
има опит
има опит
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 02, 2019 11:01 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#55 Мнение от corsuse »

Устройствата са:
Стриймър: Innuos Zen Mini Mk3, който използвам с външно линейно захранване Innuos LPSU, което има тороидален траф
ДАК: Rega DAC-R, който също има малък тороидален траф в себе си, но съм установил, че се влие положително от хубави захранващи кабели. В момента го използвам с кабел на Furutech.

Какъв готов кит имаш предвид?

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#56 Мнение от dancoo »

Създателят на темата както и на филтъра, Аспарух Желязков продава кит със всички части за изработката му. Моят съвет е да му се обадиш и да дискутираш каквото те интересува. Телефонът му е 0887 96 00 09.
Аз бих захранил и усилвателите през филтъра, разликата се чува на добра система.
One speaker to rule them all.

corsuse
има опит
има опит
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 02, 2019 11:01 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Повишаване на динамиката (сигнал/шум)

#57 Мнение от corsuse »

И аз се присъединявам към останалите, които използват споменатият в тази тема филтър. Разликата наистина е порязаваща и аудио компонентите драстично променят облика си! И аз и баща ми си направихме такъв филтър и сме изключително доволни. Към филтъра свързваме абсолютно цялата аудио техника, включително и усилватели на Naim (Nait 5si и Supernait2), за които на някои места пише, че не се препоръчват филтри, разклонители и т.н. Въпреки това и при тях се наблюдава голямо подобрение спрямо свързването им в контакт в стената.

Ако мога да опиша промените по груб начин, то те са следните:
1) Разпъване на честотния спектър на звученето (високите се избистрят, а басът става още по-нисък и плътен, сякаш слиза една октава надолу)
2) Повишаване на детайла в целия честотен спектър, някои преди приглушени слаби звуци са по-чисти и се възпроизвеждат с по-голяма лекота и са по-подчертани
3) По-добра сцена във всеки аспект
4) По-добро разделение между инструментите
5) По-голям цялостен реализъм
6) По-подредено, хомогонно звучене с по-голяма лекота

Препоръчвам филтъра горещо на всеки независимо от какъв клас е системата му. Разликите се забелязват моментално и няма нужда човек да се анализира, вслушва и колебае дали има такива. За мен вече това е необходим и задължителен основен елемент за всяка една система и нейното изграждане тепърва би трябвало да започва именно от филтъра. Благодаря много на човека, който ме свърза с Аспарух и най-вече на самия Аспарух за насоките, помощта и самите китове!

Прикачвам и снимки на филтъра, за да видите как изглежда като дизайн и изпълнение. :)
Прикачени файлове
viber_image_2019-11-03_19-23-45.jpg
viber_image_2019-11-06_22-08-41.jpg
viber_image_2019-11-06_22-08-43.jpg
viber_image_2019-11-06_22-08-42.jpg

Публикувай отговор

Обратно към “50/60Hz”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост