Интуиция срещу Логика

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Интуиция срещу Логика

#1 Мнение от becky15 »

Днес на един колега му пратиха следния линк:

http://www.allmyfaves.com/blog/weekly-faves/are-you-artistic-or-logic-maybe-both

Изображение

Една девойка, която се върти... ще видите сами.
Той твърдо виждаше, че тя се върти надясно. Аз погледах минута-две и казах, че макар и малко неусетно си сменя посоката на въртене периодично. Една друга колежка, която е с откровено математическа мисъл каза, че въртенето е абсолютно само надясно.

Разгоря се луд спор за посоката на въртене на девойката. Хич не ми вярваха, докато още едно момиче, не видя промяната на посоката на въртене.

Накрая двамата колеги с дясното виждане, след като се пулиха зверски срещу мониторите, успяха да видят смяна във въртенето наляво.


Музикантите би трябвало да виждат предимно въртене наляво, а аудиофилите - надясно. Може би.

Интересно вие какво виждате?
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Boqn Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 154
Регистриран на: Нед Дек 31, 2006 1:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#2 Мнение от Boqn Nikolov »

Много добре измислено е :).Донякаде е зрителна измама,но след 10-20 секунди се усеща,въртенето е само надясно :) (само краката си сменя,но не и посоката)
Последно промяна от Boqn Nikolov на Сря Окт 03, 2007 9:56 pm, променено общо 1 път.
Когато има толкова случайности, търси закономерност.

Аватар
Ignite
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Фев 06, 2006 1:00 am
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ignite »

Не се върти в точно определена посока. Първоначално виждах да се върти само наляво. След това с известна концентрация мога да сменям посоките както поискам.
Последно промяна от Ignite на Сря Окт 03, 2007 9:51 pm, променено общо 1 път.

Аватар
gitsov1
има известен опит
има известен опит
Мнения: 115
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 1:00 am
Местоположение: Сейнт Пол Малта
Обратна връзка:

#4 Мнение от gitsov1 »

Мда интересното е че като отместиш поглед и я виждаш само с периферията на зрението си тогава ясно можеш да видиш смяната на посоката, поне при мен е така.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

:-)

#5 Мнение от Kiril Kirilov »

Върти се в посоката, в която я завъртите :-)

Картинката е напълно двуизмерна и накъде ще се завърти, зависи от предтсавите ви и нагласата ви.

Аз опитах с 2 и след не много усилия, могат да бъдат завъртени в едната, другата или в противоположни посоки :-)

Ще си направя експеримент и с повече по-късно :-D

Boqn Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 154
Регистриран на: Нед Дек 31, 2006 1:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#6 Мнение от Boqn Nikolov »

Абе хора,загледайте се в краката :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

П.П Краката си сменя,но не и посоката :!: :!: :!:
Много голяма занимафка е :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Когато има толкова случайности, търси закономерност.

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#7 Мнение от Simon »

Кирил е прав - върти се в посоката в която я "завъртите", ако гледаме цялата картинка.
Колкото до крака, ако гледаме само него, ( този който е "стъпил" върху "часовника"- (десния)), представен като стрелка на часовник, също си сменя посоката, но по-рядко, поне при мен повечето време върти по посока на часовника.

Boqn Nikolov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 154
Регистриран на: Нед Дек 31, 2006 1:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#8 Мнение от Boqn Nikolov »

Нека да чуем и други мнения :)
Определено мозъка играе главна роля в това въртене :),а не окото.Всеки го възприема по свой си начин :).Според мен става някаква смяна,много трудно уловима с просто око :)
Когато има толкова случайности, търси закономерност.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Veselin Krachunov »

Аз пък забелязвам друго - когато си затворя дясното око се "върти" наляво (срещу часовника), а когато си затворя лявото око се "върти" на дясно (по часовника). Когато гледам и с двете, посоката на въртене е въпрос на представа кое е "отпред" и кое е "отзад" - в общия случай за тези неща се ориентираме по перспективата и по текстурата на обекта, обаче тази анимация е направена адски подвеждащо, като точно тези елементи са премахнати.
Същото става и като нарисувате един прозрачен куб и го завъртите на монитора - не можете да кажете коя страна му е "предната" и коя "задната" понеже са еднакви като размер (ако имаше перспектива, "задната" щеше да е по-малка), също така не можете да определите и посоката на въртене - точно както в случая с тази дама, т.е. можете, но това е въпрос на вашата нагласа и представа, тъй като визуалните признаци са 50:50.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#10 Мнение от Zlatan Kitanov »

Нaй-лесно се върти, ако се фокусираме върху вдигнатия крак - отпред или отзад минава. Но най-напред се въртеше по часовниковата стрелка, след около минута и знаейки, че е възможно, я завъртях и наобратно, след това беше лесно.
Може би основната идея е, как ще я видим веднага, на първо четене.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

What the Bleep dowe Know ;-)

#11 Мнение от Kiril Kirilov »

За мен тази анимация е чудесен пример за ролята на съзнанието като интерпретатор на действителността, която срещаме навсякъде около нас, като ние във всеки момент избираме какво да видим като НАШАТА РЕАЛНОСТ от цялата квантова супа ;-)

Anonymous

#12 Мнение от Anonymous »

Преди малко разгледах с фотошопа картинката... Има 32 кадъра, някъде около 16-тия кадър има лъжливи кадри - като започнеш от тях да гледаш нататък накъдето ти се иска, на там се върти. Като гледам кадрите до 16-тия се върти само надясно, след това се размива движението...

porter
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Интуиция срещу Логика

#13 Мнение от porter »

Може да обръщате посоката на въртене с едно премигване,когато кракът и сочи някой ъгъл и е с вътрешната страна на бедрото към вас.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#14 Мнение от Veselin Krachunov »

За хората, които обичат да разчепкват нещата докрай, ще отбележим че това е един прост анимиран .gif, състоящ се от 34 кадъра, които описват последователно един пълен "оборот" на госпожата, след което се зацикля отначало. И няма никакви скрити логики, които тайно да сменят посоката на въртене или това кой крак да е вдигнат. Който иска да провери - десен бутон върху картинката, Save някъде, после Open с IrfanView, след което Options->Extract all frames в някоя празна директория, и накрая разглеждаме картинките една по една пак с IrfanView. Уверявам ви - .gif-формата не включва никаква вътрешна логика, каквато може да има в Macromedia Flash например - просто последователни кадри, показвани през някакъв времеви интервал.
Отново подчертавам - това е изкуствено синтезирана анимация единствено с цел да ни обърка по отношение посоката на въртене, и да ни постави в положения абсолютно да си я измисляме. Иначе сетивата/мозъка ни си имат достатъчно надеждни ориентири като перспектива, текстури, стереоскопично зрение и т.н. Никъде в природата няма да видите такова нещо, което така да ви обърка... дори да гледате нечия сянка (без текстура и в 2D) то сянката на крака който излиза към източника на светлина ще е по-голяма/дебела от тази на по-отдалечения крак.

becky15
има известен опит
има известен опит
Мнения: 76
Регистриран на: Нед Юни 25, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от becky15 »

Колкото и пъти да я гледам при мен превключва посоката постоянно. Като интервалите са различни. И от самото начало не знаех, че има вариант да се върти, както в едната, така и в другата посока.
Което ме навежда на още една мисъл. Че по природа съм левичарка, но в училището не ми разрешиха да се науча да пиша с лява ръка. Но държа нож с лява ръка обикновено, по-добре играя боулинг с лява ръка, макар и да ми идва малко неестествено, понеже съм свикнала да вкарвам съзнателно в употреба дясната.
Та сигурно има нещо общо с мозъчните полукълба тази картинка.
So true and so dark, her beautiful soul forlorn.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта