OB

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Krasi Yonchev

#16 Мнение от Krasi Yonchev »

gogo написа: При ОВ акустичната среда (*стаята) влияе в най-голяма степен (отнесено спрямо другите варианти ОТ), влияние оказват и височината на драйвера спрямо пода, разстоянието спрямо странични/задни стени.


Не съм слушал Опън Бафъл конструкция, но влиянието от стята, за което говориш по-горе, важи със същата сила и при другите ОТ. Акустичната среда се формира точно от разположението на ОТ и слушателя в стаята - т.е. модалните центрове (силното и слабо наляган на модите спрямо паралелите...), и тук грешиш като ги разграничаваш. Ако прояваваш интерес мога да ти покажа как се формира акустичната среда за двулентово бас-рефлексно (задно разположен) тяло, в рамките на 60см спрямо модалните зони на дългия паралел (само!) а ти, от твоя страна, да покажеш същото действие но при ОБ?

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#17 Мнение от Teodor Gugulanoff »

haralanov написа:...вече съм абсолютно убеден в предимствата на конструкцията тип "хорна". Особено ако се използва басов говорител с много нисък Qes (и съответно Qts) и ниска резонансна честота могат да се постигнат просто чудеса...

- но вече с помощта на втори драйвер, нали. Мисля, че темата не е за това да се отговори кое е по-добро - хорна или open baffle. Мисля, че това е един от въпросите, които просто не водят в конструктивна посока.
Гого и Велински - възможно ли е да качите снимки, тук, конкретно в тази тема - мисля, че няма да бъде излишно :) :smt023
Изображение

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#18 Мнение от gogo »

Krasi Yonchev написа: Ако прояваваш интерес мога да ти покажа как се формира акустичната среда за двулентово бас-рефлексно (задно разположен) тяло, в рамките на 60см спрямо модалните зони на дългия паралел (само!) а ти, от твоя страна, да покажеш същото действие но при ОБ?


Да, ти можеш да ми покажеш, но аз се боя, че не мога :oops: - просто не съм такъв капацитет като теб в областта на акустиката :wink:

gogo
отстранен
Мнения: 391
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2004 12:00 am
Местоположение: София

#19 Мнение от gogo »

Teodor Gugulanoff написа: Мисля, че темата не е за това да се отговори кое е по-добро - хорна или open baffle. Мисля, че това е един от въпросите, които просто не водят в конструктивна посока.
Гого и Велински - възможно ли е да качите снимки, тук, конкретно в тази тема - мисля, че няма да бъде излишно :) :smt023


Разбира се, че не водим такъв спор (поне аз). Всяко нещо (хорна или ОВ) си има и предимства, и недостатъци - на всеки е ясно това.
А за какви снимки става въпрос?

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#20 Мнение от Teodor Gugulanoff »

gogo написа:
Teodor Gugulanoff написа: Мисля, че темата не е за това да се отговори кое е по-добро - хорна или open baffle. Мисля, че това е един от въпросите, които просто не водят в конструктивна посока.
Гого и Велински - възможно ли е да качите снимки, тук, конкретно в тази тема - мисля, че няма да бъде излишно :) :smt023


Разбира се, че не водим такъв спор (поне аз). Всяко нещо (хорна или ОВ) си има и предимства, и недостатъци - на всеки е ясно това.
А за какви снимки става въпрос?

Ами за ето такива :) -
Изображение
Да, знам - могат да се видят в Раздел 'Моята система', просто си помислих, че няма да са излишни и в тази тема за ОВ. Мен лично ме кефят много, поздравления :smt023
Изображение

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#21 Мнение от velinski »

Моите не са за снимка - гол тополов шперплат - засега са работна версия, като постигна звученето, което търся ще се фурнироват и снимат.

Krasi Yonchev

#22 Мнение от Krasi Yonchev »

gogo написа:Да, ти можеш да ми покажеш...


...как, със стъпки от по 5см (в общо 12 фрейма), се формира нискочестотният баланс при изнасяне на озвучителните тела извън зоната със силно налягане на най-ниския модален ред (задната стена), образувал се от дългия паралел на помещението? Първия фрейм е при разтояние от задната стена 45см а последния 100см.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Eфекта се наблюдава при двулентово бас-рефлексно (задно разположен) ОТ в помещение с размери 2.60 x 3.40 x 5.60. Разтоянието от центъра на нискочестотния драйвер спрямо страничната стена и пода са фиксирани стойности, съответно 85см и 100см. Измервателния микрофон е поставен на слушателското място, което се явява 38% от дължината на помещението - голдън поинт.

П.П. Забравих да кажа, че по време на експеримента, който проведох преди година, помещението беше експериментално третирано с 4 модални бастрапа и 4 широколентови абсорбера.
Последно промяна от Krasi Yonchev на Пет Юни 08, 2007 12:25 pm, променено общо 2 пъти.

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#23 Мнение от N.Jordanov »

Ако позволите и от мен едно измерване на ОБ ...
Стаята е 2.60 х 3.30 х 7.90, но колоните са разположени на дългата стена :?

Изображение

Със зелено съм измерил Fostex 206 (ОБ)

Изображение
Последно промяна от N.Jordanov на Чет Юни 07, 2007 4:46 pm, променено общо 1 път.
_________

NJ

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#24 Мнение от Nanko Rusev »

N.Jordanov написа:Ако позволите и от мен едно измерване на ОБ ...
Стаята е 2.60 х 3.30 х 7.90, но колоните са разположени на дългата стена :?


С зелено съм измерил Fostex 206 (ОБ)



И какво разбираме от това измерване? :roll:

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от N.Jordanov »

Голям спад на ниските честоти при ОБ.
Интересно ми беше с колко ... и къде точно се "отрязват".

И при трите озв. тела се забелязват падове около : 60,80,100,120 Hz.
Преполагам заради разположението по дългата страна, а и от малкото разстояние до задната стена.

Ще ми е интересно като завърша хорната да видя как ще се промени АЧХ-то. Кои честоти ще се увеличат и с колко?

А и ако успея да направя измервания през 5-10 см (както Краси) ще е интересно да се види как разположението на хорната (спрямо задната стена) влияе на звука.
_________

NJ

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта