Качеството и цената на софтуера

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
flatko

Качеството и цената на софтуера

#1 Мнение от flatko »

Бих желал да обсъдим дали програмите за аудиоредакция, синтезаторите, секуенсърите и т.н., напълно оправдават цената си. Един reason например, струва 500 гущера... вярно, програмата си е супер, има всичко необходимо за правене на каква ли не музика (а един "разбирач" каза че било само за техно, паднах от смях). Cubase, дето се води най-добрия аудио-секуенсър, струва 879 евро...
И спонтанно ми хрумна да изложа нервната си система на изпитанието да инсталирам линукс и да видя що за възможности има там...
Открих страхотни алтернативи за записване и "редене" на музика, при това напълно безплатни и дори с някои екстри пред платените такива. Научих се на ardour и rosegarden (където редиш миди-тата директно с ноти) и се изумих че все още има хора дето дават луди кинти за същото.
Накратко - моите впечатления за плюсовете и минусите на безплатния и платения софт за музика и звукозапис:
-платените програми, по незнайни причини, винаги имат по-големи системни изисквания(миналата година компа ми се водеше дзвяр, а cubase го мъчеше)
-безплатните се разработват много бурно и вече надминават в някои отношения платените
-съвместимостта между форматите е приоритет на безплатните, а платените правят точно обратното, с цел монопол
но от друга страна
-безплатните не дават гаранция и често имат неочаквани "изненадки"
-безплатните имат непредвидени грешки, крашове и други бъгчета, макар че като цяло са доста кадърни
-понякога free-програмите са сложни като самия линукс и се налага да се поизнервиш докато ги направиш работещи (но си струва)

Като цяло съм учуден от цените на някои програми като cubase и reason и единствения шанс да ги ползвам е с crack, така че съм по-скоро на страната на безплатния линукски софт, за който като понатрупам опит, ще напиша статия тука, за да улесня останалите :)
А вие бихте ли дали толкова много кинтаж за един секуенсър?

Krasi Yonchev

#2 Мнение от Krasi Yonchev »

А вие бихте ли дали толкова много кинтаж за един секуенсър?


Да, разбира се. Но при положение, че инвестицията оправдава средствата. Лично аз, без да се замислям, бих си купил Logic Pro 7 и Reaktor 5.

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivelin Braikov »

Krasi Yonchev написа:Да, разбира се. Но при положение, че инвестицията оправдава средствата. Лично аз, без да се замислям, бих си купил Logic Pro 7 и Reaktor 5.

:smt023 Reaktor 5 и аз възнамерявам да си го купя. Но е малко софтуера, който наистина си заслужава парите. Други такива са Stylus и Trilogy на Spectrasonics.
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Аватар
lishev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от lishev »

От Trilogy съм много доволен, просто това си е бас синтезаторът за мен специално. Не е лош и Broomstick bass, но има по-малко китари.
Някой има ли мнение за Groove Agent на Steinberg? Според мен е доста дървен.
Според мен тези програми оправдават парите за тях, все пак се предполага, че музиката ще се продава и ще се печели от това.
А за Linux..., на мен лично ми действа на нервите. Иначе не е лошо да се търси първо безплатен софтуер, стига да върши работа.
По-добре да завинтиш винт с чук, от колкото да забиеш пирон с отверка!

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rado Penev »

fogata написа:
lishev написа:
А за Linux..., на мен лично ми действа на нервите.

С тези си думи може и да запалиш религиозна война.

За мен free базираните ОС не могат да се ползват за нормална работа. Идеални са за сървърни приложения на Java, PHP, MySQL, много добри са и за разпределяне на трафик (ползвам m0n0wall като шейпър :D ). Трудно си представям обаче приложения от рода на 3D Max, Photoshop за безплатни ОС-та - но вече има и подобни за Линукс!
Май проблема е в гейминга :lol: Колко от съвременните игри вървят на Линукс? Знам за Доом3 и още 5-6. Не ме разбирайте погрешно - игрите съм ги изоставил отдавна...
Не бих използвал безплатни ОС-та на домашното/работно PC. Още няма .NET за Линукс :lol:
ПП: Съжелявам за офф-а ако модераторите решат - може да преместят поста в нова тема.

D.Kolev

#7 Мнение от D.Kolev »

:lol:
âîéíàòà âå÷å ïî÷íà è ëåñíî ìîãà äà òå îáîðÿ.
3ä - ìàÿ
ãðàôè÷íà îáðàáîòêà-ãèìï
îôèñ ïàêåò-îóïúí îôèñ
äà ïðîäúëæàâàì ëè îùå :wink: , èìà äîðè êàäîâå çà ëèíóêñ è ò.í.ò.
òèÿ ïðîãðàìè èìàò ñàìî ïðåäèìñòâà ñðàâíåíèå ñ óèíäîóñêèòå ñè ñúáðàòÿ.âå÷å ñòàíà ìîäåðíî ãîëåìèòå èãðîâè çàãëàâèÿ äà èìàò âåðñèè çà ëèíóêñ. ëèïñàòà íà.íåò å öÿëî ùàñòèå :lol: , à ñ ãðàôè÷åí èíòåðôåéñ êàòî ÊÄÅ öúêàíåòî èç ÎÑ å òîëêîâà èíòóèòèâíî è êðàñèâî çà îáèêíîâåííèÿ ïîòðåáèòåë êàêòî íà íèêîé óèíäîóñ âêëþ÷èòåëíî è âèñòà /ëåëå êàêâà áîçà å òàì ñ íîâèÿ óëòðà äúðâåí èíòåðôåéñ/.
âúîáùå ìèíàõà âðåìåíàòà íà øåëà, íî àç îùå ñè ãî ïîëçâàì :wink:

Krasi Yonchev

#8 Мнение от Krasi Yonchev »

D.Kolev написа:да продължавам ли още


...бих добавил:

Elephants Dream is the world’s first open movie, made entirely with open source graphics software such as Blender :smt026

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#9 Мнение от Rado Penev »

D.Kolev написа::lol:
войната вече почна и лесно мога да те оборя.
3д - мая
графична обработка-гимп
офис пакет-оупън офис
да продължавам ли още :wink: , има дори кадове за линукс и т.н.т.
тия програми имат само предимства сравнение с уиндоуските си събратя.вече стана модерно големите игрови заглавия да имат версии за линукс. липсата на.нет е цяло щастие :lol: , а с графичен интерфейс като КДЕ цъкането из ОС е толкова интуитивно и красиво за обикновенния потребител както на никой уиндоус включително и виста /леле каква боза е там с новия ултра дървен интерфейс/.
въобще минаха времената на шела, но аз още си го ползвам :wink:

Това означава ли, че ползваш друга (различна от Windows) ОС?
И аз съм на мнение, че Линукс има голямо бъдеще, но засега предпочитам майкрософстката. Явно се иска още време...
ПП:Вистата наистина е с извратен интерфейс :lol:
ПП2:Java vs C# :?: или JavaVM vs .NET :?:

D.Kolev

#10 Мнение от D.Kolev »

:wink:
äà , íàèñòèòà òðÿáâà îùå âðåìå. çà äà ìèíà èçöÿëî íà ëèíóêñ ìè òðÿáâà íÿêîé âèñîêîïðîèçâîäèòåëåí êàä êîéòî çà ñåãà ëèïñâà.èíà÷å â ðàáîòà-óèíäîóñà. íÿìà êàê , íî ïúê íàâñÿêúäå ñúì ñè íàñëàãàë îóïúí îôèñà /è òî áúëãàðñêèÿ ïðîåêò/ è ãèìï. ðàáîòÿò áåçîòêàçíî è êà÷åñòâåíî.

îùå åäíà ïðîãðàìêà çà ÷åðòàíå íà ñõåìè è ïëàòêè -eagle
ïî ÏÏ2 -íÿìàì äîñòàòú÷íî çíàíèÿ :wink:

Аватар
Anakin
има известен опит
има известен опит
Мнения: 387
Регистриран на: Пет Дек 24, 2004 1:00 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

#11 Мнение от Anakin »

До сега маи хубав уиндоус не е имало освен ДОС :lol: :lol: :lol:

Аватар
AlexKame
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 238
Регистриран на: Нед Окт 30, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#12 Мнение от AlexKame »

Anakin написа:До сега маи хубав уиндоус не е имало освен ДОС :lol: :lol: :lol:

Всъщност така наречения ДОС се е наричал QDOS (Quick and Dirty Operating System) избацан от 22 годишен младеж за новите тогава 8086 процесори и майкрософт го купуват далечната 81-ва година от SCP (Seattle Computer Products) за $50,000 и го кръщават MSDOS.
Оттам насетне бозата я знаем всички :D
Изображение

flatko

64studio - linux за мултимедия. Върхът!

#14 Мнение от flatko »

Опитайте тази дистрибуция и ще видите какви инструменти има за правене на професионални записи / обработка на звук.
64studio.com - изтегляте, инсталирате и това е!
Написах пътеводител на български, скоро ще го постна тук.

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта