Елко срещу Тантал

Тук е мястото за: лампи срещу транзистори,
SE срещу пуш-пул, ЦД срещу винил,
чалга срещу музика, Linux срещу Windows
и каквото още се сетите
Съобщение
Автор
Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от velinski »

Ми аз го... обследвах :D

Руските танталови наистина свирят супер за парите си и като разделителни са по-добри от руските маслени (К40...), които свирят пластмасово, но неполярните Black Gate N/NX (като катодни на лампа) и маслените на Jensen и восъчните на Jupiter (като разделителни) са по-неутрални според мен. Танталовите са нелинейни и имат пикове, които лично мен ме дразнят.

Лично мнение, да не вземе да ме мрази сега някой :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#3 Мнение от Fenkiller »

Моето скромно мнение показва че за разделителни не стават танталовите (звукът е по плосък).Но при използването им като филтриращи(байпас) ефектът е добър и почти не се различават от класни електролити например BlackGate(задължително обаче в паралел с добър неелектролит например стирофлекс).Интересен е моментът с комбинирането им с други типове, но всичко е на база субективна оценка.
Ще се радвам и ако някой друг е пробвал нещо да сподели!
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от Fenkiller »

Лозев радвам се ,че ме подкрепяш в това отношение понеже мнението ти е важно за мен.
Само да отбележа че повечето хора разчитат на готови схеми и въобще не обръщат внимание на доброто захранване и на добрата топология на същото, което води до големи проблеми и лоши оценки.
Много от интегралните схеми не звучат зле когато имат подобаващо захранване, но това не се оценява от юзърите с по малък опит в конструирането на електронни схеми.
Относно танталовите кондензатори те имат голямо бъдеще и все повече се използват в цифровата техника поради по добрите си импулсни характеристики.Разбира се цената остава по висока спрямо стандартен електролит и се намират по трудно.
Но който знае какво иска го постига.
Всичко при мен също е базирано на опит , проби и дългогодишно проектиране на електронни устройства за промишлеността.
Все пак приемам всякакви мнения на хора с опит и такива които са пробвали други варианти.
Темата за качествените(не винаги най скъпите!) и добри компоненти е винаги отворена за ново развитие.
Велински специално към теб се обръщам да поговорим повече и за резисторите в аудиото.Много пренебрегвана тема.С малко опити и доказателства.
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от velinski »

За резистори съм готов да говорим винаги. Отделих една година от живота ми и $$ за да пробвам всички резистори, които могат да се намерят на света и да разбера кой тип и в каква позиция ще паснат с моите проекти.

Още не съм пробвал танталовите в цифрови схеми, но ще ви послушам и ще ги пробвам специално. Макар че за момента съм малко песимистичен, че ще бият Black Gate или Sanyo Oscon като високочестотна филтрация.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
jimy
има известен опит
има известен опит
Мнения: 87
Регистриран на: Пон Сеп 19, 2005 12:00 am
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

#7 Мнение от jimy »

Хубаве е, че се задълбава такава тема.
Кондензаторите и резисторите бих казал, че са камъчетата, които в даден момент могат да преобърнат колата, както гласи една поговорка. И аз живо се интересувам от употребата им в аудио техниката, на този етап основно в пасивни филтри за тонколони.
За съжаление не мога да коментирам за танталовите-не намират приложение точно в този сегмент.

Поздрави!

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Сребърно - Танталови

#8 Мнение от Kiril Kirilov »

В моето Хапче има 2 серии от по 3 сребърно-танталови между триода и пентода.
Катодните шунтове са сребърно-танталови, електролита на триодното първо стъпало е шунтиран с така наречените ЕТО - сребърно-платинено-танталов ...

Аз лично не ги сменям за друго!!!

Препоръчвам на всеки, който не е пробвал да го пробва внимателно, преди да прецени дали и кое...

D.Kolev

#9 Мнение от D.Kolev »

íàïðàâî âè çàâèæäàì.
çà äà ñè êóïÿ ñâåñòíè êîíäåíçàòîðè òðÿáâà äà ïúòóâàì ñòîòèíà êèëîìåòðà èëè äà ïàçàðóâàì îíËàéí .
òóê â ìàãàçèíèòå êàòî êàæà "òàíòàëîâè êîíäåíçàòîðè" ìå ïèòàò êàêâî å òîâà !!! ïðåäëàãàò ìè íÿêàêâè áîêëóöè , à êàòî ïîïèòàì äàëè èìàò íåùî ïî-êà÷åñòâåíî , ìè îòãîâàðÿò "êàêâî èì å íà òèÿ , òå ñè ðàáîòÿò" 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

èíà÷å ðàçëèêàòà å îãðîìíà , òîâà å ÿñíî :wink:

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сребърно - Танталови

#10 Мнение от Borislav Uzunov »

kirilov написа:В моето Хапче има 2 серии от по 3 сребърно-танталови между триода и пентода.
Катодните шунтове са сребърно-танталови, електролита на триодното първо стъпало е шунтиран с така наречените ЕТО - сребърно-платинено-танталов ...

Аз лично не ги сменям за друго!!!

Препоръчвам на всеки, който не е пробвал да го пробва внимателно, преди да прецени дали и кое...


Руските Ag-Ta са друга бира :)
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сребърно - Танталови

#11 Мнение от Ivan Rachev »

kirilov написа:В моето Хапче има 2 серии от по 3 сребърно-танталови между триода и пентода.
Катодните шунтове са сребърно-танталови, електролита на триодното първо стъпало е шунтиран с така наречените ЕТО - сребърно-платинено-танталов ...

Аз лично не ги сменям за друго!!!

Препоръчвам на всеки, който не е пробвал да го пробва внимателно, преди да прецени дали и кое...


братми хората обсъждат -танталови не сребърнотанталови :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Сребърно - Танталови

#13 Мнение от Kiril Kirilov »

tsarya написа:
Ivan Rachev написа:
братми хората обсъждат -танталови не сребърнотанталови :wink:


Във всички танталови кондензатори се използва сребро


Използва се сребро обаче там на картинката пише сребърна боя, но 2-та вида кондензатори са съвсем различни.
Ела да отворим 2 от 2-та вида, да видиш, че нямат нищо общо, освен името кондензатор :-)

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#14 Мнение от Simonov »

Кои от руските модели кондензатори са танталови!?
Изображение

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от Ivan Rachev »

виждам че не ме разбрахте , разликата межу танталови ,сребърно-танталови и сребърно-платинени-танталови е огромна , като от последните 2 вида никой от участващите в темата освен Кирил и Боби не е чувал :wink: ...с удоволствие че подаря на същите по един комплект и от 2-та вида :)
lozef написа:
Ivan Rachev написа:
братми хората обсъждат -танталови не сребърнотанталови :wink:
:D Наистина- а и ще е малко трудно да се налепят 20-30 от руските тантали/те са си бая големички и с доста дълги крака/в едно цд или пред и то и в цифровата част.Ама две три ламби не е проблем да ги облечеш :wink:
..като имаш път към столицата мини да ти покажа няколко стека направени точно така :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “Flаme wаrs”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост